Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Klucze

Strzałka w prawo

Kombinowane

Strzałka w prawo

Kombinowane

Klucze Kombinowane to uniwersalne narzędzia mające zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, przede wszystkim w mechanice i budownictwie. Dzięki swojej funkcjonalności, klucze kombinowane pozwalają na wykonywanie wielu prac związanych z obróbką różnego rodzaju śrub i nakrętek.

Filtry

Kombinowane

Klucze Kombinowane to uniwersalne narzędzia mające zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, przede wszystkim w mechanice i budownictwie. Dzięki swojej funkcjonalności, klucze kombinowane pozwalają na wykonywanie wielu prac związanych z obróbką różnego rodzaju śrub i nakrętek.

57 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klucze

Wyświetlanie 24 z 57 produktów

Załaduj więcej

Klucze kombinowane – rozwiązanie uniwersalne

Klucze kombinowane to takie, które w jednym narzędziu łączą co najmniej dwa rodzaje kluczy. Najczęściej jest to klucz płasko-oczkowy w różnych konfiguracjach konstrukcyjnych. Klucze kombinowane pozwalają na zredukowanie liczby narzędzi oraz zwiększenie zakresu zastosowań każdego z nich. Jest to ważny aspekt szczególnie w przypadku osób, które noszą lub wożą narzędzia ze sobą, ponieważ pracują w terenie lub u klienta. 

Mniejsza ilość, ale bardziej uniwersalnych narzędzi działa korzystnie także w przypadku domowej skrzynki narzędziowej. Dzięki temu zajmują one mniej miejsca, bez utraty funkcjonalności i praktyczności zestawu. 

Klucze kombinowane, podobnie jak wszystkie inne, wytwarza się ze stali stopowych z chromem, wanadem i molibdenem. Klucze bez mechanizmów wewnętrznych przeważnie są niemal niezniszczalne (o ile nie zostaną poddane nadmiernemu obciążeniu, np. przez uderzenia młotkiem). 

Klucze kombinowane mogą mieć też specyficzne zastosowania w warsztatach, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych narzędzi z mechanizmami zapadkowymi czy przegubami. Dodatkowe elementy zwiększają możliwości klucza, dzięki czemu jest on bardziej przydatny niż tradycyjny klucz oczkowo-płaski.

Klucze kombinowane – rodzaje 

Najbardziej rozpowszechnioną ich odmianą jest klucz płasko-oczkowy, czyli taki który z jednej strony ma klucz płaski, a z drugiej oczkowy w tym samym rozmiarze. Taki klucz jest prawdopodobnie najpopularniejszym narzędziem do śrub – zwykle znajdziesz go w zestawach narzędzi i kompletach kluczy, ale możesz też kupić go oddzielnie. 

Modyfikację klucza oczkowo-płaskiego narzędzia stanowią klucze płasko-oczkowe z grzechotką, które w części oczkowej mają mechanizm zapadkowy pozwalający na obracanie śruby w wybranym kierunku bez zdejmowania oczka z jej łba. Podobnie jak w grzechotce do kluczy nasadowych, wewnątrz głowicy znajduje się zębatka i zapadka, która w zależności od ustawienia może blokować lub przeskakiwać po niej. Jeżeli zapadka blokuje się o zębatkę, siła może być przełożona na śrubę. Przy obrocie w przeciwnym kierunku zapadka ześlizguje się z zębów. Uderzenia dociskanej sprężyną zapadki powodują charakterystyczny odgłos, od którego wzięła się nazwa grzechotka. 

W odróżnieniu od tradycyjnej grzechotki ta wbudowana w klucz oczkowy nie ma przestawianych zapadek, a kierunek obrotu zmienia się poprzez obrócenie klucza względem osi wzdłużnej o 180 stopni. Oczko ustawione jedną stroną do góry „ciągnie” w lewo, a po obróceniu w prawo. 

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką łączą w sobie kompaktową budowę, którą charakteryzuje się tradycyjny klucz płasko-oczkowy z wygodą i szybkością pracy typową dla kluczy nasadowych. 

Jeszcze bardziej rozbudowany jest klucz płasko-oczkowy z grzechotką i przegubem. Ma on konstrukcję zbliżoną do poprzednio opisywanego narzędzia, z tą różnicą, że klucz z grzechotką znajduje się na przegubie, dzięki czemu może być przestawiony o 45 lub 90 stopni względem osi wzdłużnej rękojeści. Można go zatem użyć w miejscach ze słabym dostępem, nawet takich, gdzie niemożliwe jest nałożenie klucza nasadowego. Klucz płasko-oczkowy z grzechotką i przegubem ma jednak niższą wytrzymałość mechaniczną od kluczy z litym korpusem, dlatego produkuje się go przeważnie w rozmiarach poniżej 20 mm. 

Klucze z grzechotkami, ze względu na obecność elementów ruchomych, tarcia i dużych sił, zużywają się – ich okres sprawności zależy od warunków i obciążeń, ale przeważnie zużycie mechanizmu zapadkowego następuje po 10–20 latach. Problem ten nie występuje w kluczach litych, które jeżeli nie zostaną mechanicznie zniszczone, mogą być używane nawet przez 100 lat.

Ostatnim rodzajem kluczy kombinowanych są klucze hybrydowe. Mają one przeważnie dwie głowice w różnych rozmiarach, ale każda z nich łączy cechy klucza płaskiego i klucza oczkowego. Głowice są otwarte, ale w mniejszym zakresie niż w kluczu płaskim, dają stabilniejsze osadzenie, ale można je wsunąć nie tylko od góry, ale także z boku obsługiwanej śruby. 

Klucze kombinowane – zastosowanie

Typowe klucze kombinowane, czyli np. klucz oczkowo-płaski, mają zastosowanie uniwersalne. Przeznaczeniem oczkowo-płaskiego jest ręczne odkręcanie śrub z łbem w odpowiednim rozmiarze. 

Bardziej specyficzne zastosowania mają klucze płasko-oczkowe z grzechotką, które mogą być przeznaczone do śrub znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie takich, gdzie przestrzeń powyżej łba jest niewielka i nie ma możliwości wzrokowego kontrolowania osadzenia klucza. Dzięki mechanizmowi zapadkowemu wystarczy raz nałożyć oczko na łeb, po czym płynnym ruchem wykręcić lub wkręcić śrubę. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to ustawienie klucza w stronę, która zapewnia obrót śruby w pożądanym kierunku. 

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką, które dodatkowo wyposażono w przegub, sprawdzają się w jeszcze trudniejszych sytuacjach, gdy śruba jest mocno osłonięta innymi elementami konstrukcji. Mając jedynie zwykły klucz płasko-oczkowy, mógłbyś być zmuszony do demontażu ich wszystkich. Dzięki grzechotce i przegubowi możliwe będzie odkręcenie samej śruby.