Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Klucze

Strzałka w prawo

Zestawy kluczy

Strzałka w prawo

Zestawy kluczy

Zestawy kluczy to nieodzowny element każdej skrzynki narzędziowej. Wyróżniają się one przede wszystkim swoją wszechstronnością i funkcjonalnością, pozwalając na skuteczne dorównanie każdemu wyzwaniu związanemu z naprawą czy obsługą pojazdów czy maszyn.

Filtry

Zestawy kluczy

Zestawy kluczy to nieodzowny element każdej skrzynki narzędziowej. Wyróżniają się one przede wszystkim swoją wszechstronnością i funkcjonalnością, pozwalając na skuteczne dorównanie każdemu wyzwaniu związanemu z naprawą czy obsługą pojazdów czy maszyn.

82 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klucze

Wyświetlanie 24 z 82 produktów

Załaduj więcej

Zestaw kluczy – wygodny sposób na skompletowanie narzędzi 

Różnego rodzaju klucze są niezbędnym elementem każdego warsztatu, garażu czy domowej skrzynki z narzędziami. Kupowanie kluczy pojedynczo jest jednak dość uciążliwe i nieopłacalne finansowo, dlatego lepszym wyborem jest zestaw kluczy

Komplet kluczy do popularnych zastosowań powinien zawierać najczęściej spotykane rozmiary narzędzi. Zestaw kluczy płaskich lub płasko-oczkowych przeważnie zawiera klucze od 7 lub 8 mm do 24 mm. Zestaw kluczy w większym rozmiarze zaczyna się od 13, a kończy na 32 lub 36 mm. 

Zestaw kluczy nasadowych, może zawierać same nasadki, ale często spotykane są także komplety z grzechotką, pokrętkami (np. T-kształtną), przedłużkami i innymi akcesoriami, zwiększającymi praktyczność narzędzi. Komplet kluczy nasadowych ½ cala przeważnie zawiera klucze od 10 do 24 mm (niekiedy do 32 lub 36 mm), zestaw nasadek ¼ cala zwykle ma w składzie klucze od 6 do 13 mm. Spotykane są także nasadki 3/8 cala, które zwykle zawierają klucze od 8 do 24 mm. 

Komplet kluczy nasadowych może zawierać także zestaw kluczy imbusowych czy Torx. W takim przypadku przeważnie mają one formę bitów wsuwanych do specjalnej nasadki z blokadą sprężynową lub magnetyczną, która zapobiega wysuwaniu się bitów. 

Zestaw kluczy imbusowych może być też niezależny od kompletu nasadek, wówczas są to klucze w kształcie litery L, T lub zestaw scyzorykowy (klucze rozkładane we wspólnej obudowie). Klucze trzpieniowe (Torx, imbus itp.) mogą występować także jako zestaw nasadek z bitami na stałe osadzonymi w korpusie. 

Komplet kluczy może wchodzić też w zestaw narzędzi, jest to dobre rozwiązania dla osób szukających podstawowego wyposażenia, na przykład do domowych, drobnych napraw. W taki zestaw narzędzi, przeważnie oprócz kluczy, wchodzą młotek, kombinerki, wkrętaki czy klucze nastawne. 

Dlaczego warto kupić zestaw kluczy?

W jednym urządzeniu rzadko znajdują się śruby tylko jednego rozmiaru. Dodatkowo producenci niekiedy stosują nietypowe wymiary łbów, przez co wiele osób ma problem z naprawą czy rozłożeniem niektórych z nich. Jednak mając zestaw kluczy, będziesz na taką ewentualność gotowy. 

Komplet kluczy powinien zawierać wszystkie stosowane rozmiary, w systemie metrycznym rozmiary łbów śrub czy gniazd śrub imbusowych, zmienia się co 1 mm (lub 0,5 mm w bardzo małych rozmiarach). Dlatego nawet jeżeli podczas naprawy samochodu czy innego sprzętu napotkasz śrubę M10 z łbem 12 mm, to mając zestaw kluczy, nie musisz obawiać się tego, że nie masz odpowiedniego narzędzia. 

Zestaw kluczy może składać się z bardzo zróżnicowanej liczby i zestawienia elementów. Rozbudowany zestaw kluczy nasadowych może mieć w swoim składzie także dodatkowy komplet nasadek, np. przedłużonych czy klucze specjalistyczne, takie jak wzmocnione klucze do kół samochodowych, klucze do świec zapłonowych, nasadki z bitami trzpieniowymi czy oddzielne bity do śrub na wkrętak. Pozwala to łatwo znaleźć komplet, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Poza tym, że zestaw kluczy za jednym zamachem może dostarczyć Ci pełen zakres niezbędnych narzędzi danego typu, to często znajduje się on w wygodnej walizce lub organizerze, dzięki czemu jego przechowywanie i kontrola stanu będzie o wiele łatwiejsza. Braki w zestawie w walizce są widoczne na pierwszy rzut oka. Będzie to szczególnie istotne dla monterów i osób pracujących w domach klientów, gdzie może być trudno zlokalizować miejsce, gdzie doszło do zagubienia się danego narzędzia. 

We własnym domu czy garażu, ma to mniejsze znaczenie, ale walizka czy uchwyt do zawieszenia na tablicy, ułatwia zachowanie porządku i organizacji pracy. 

Zestaw kluczy – jaki będzie najlepszy

Zestaw kluczy płaskich może zawierać tylko pewien określony zakres rozmiarów. Małe komplety przeważnie składają się z elementów małych, średnich lub dużych. Bardziej rozbudowane zestawy mogą mieć w swoim składzie klucze od 8 do 32 mm. Przeważnie klucze mniejsze niż 8 mm sprzedawane są w specjalnych zestawach z kluczami precyzyjnymi, a większe od 32 mm jako narzędzia poza zestawem. 

Jeżeli wybierasz zestaw kluczy nasadowych, musisz zwrócić uwagę na rozmiar gniazda osadzenia klucza. Najbardziej popularne są nasadki ½ i ¼ cala. Ze względu na możliwości przenoszenia obciążeń, w rozmiarze ¼ cala zwykle znajdziesz komplet kluczy nasadowych zwanych małymi (od 8 do 13 mm), a nasadki ½ cala mogą mieć rozmiary nawet do 36 mm. W praktyce warto mieć oba rodzaje nasadek i dopasowane do nich grzechotki i pokrętki. Zestaw kluczy nasadowych ½ i ¼ cala można kupić oddzielnie, ale występują one także wspólnie, wraz z podwójnym kompletem akcesoriów. 

Kupując zestaw kluczy płaskich, warto zwrócić uwagę na jego skład. Niektóre z nich zawierają tylko popularniejsze rozmiary kluczy. W takim komplecie może brakować kluczy 11, 12, 14, 15, 20 czy 21, które, chociaż spotykane rzadziej, to są stosowane, niekiedy w dość specyficznych działkach. Np. na klucze 11 i 12 zakręcane są króćce przewodów hamulcowych. 

Nieco mniej istotna jest kompletność w przypadku gdy kupujesz zestaw kluczy imbusowych. W ich przypadku niektóre rozmiary są niemal niestosowane, dlatego w skład kompletów przeważnie wchodzą wszystkie poniżej najwyższego. Imbusy mogą być też sprzedawane jako zestaw kluczy wraz z Torxami, gwiazdami i innymi kluczami trzpieniowymi.

To jaki zestaw kluczy jest odpowiedni dla Ciebie, zależy od tego, jakie prace wykonujesz, czy jesteś zawodowcem, majsterkowiczem, czy potrzebujesz narzędzi do drobnych prac w domu. Profesjonaliści i osoby zajmujące się hobbystycznie bardziej zaawansowaną techniką (np. motoryzacją) powinni zaopatrzyć się w zestaw kluczy nasadowych, płasko-oczkowych, płaskich, fajkowych, imbusowych czy Torx. 

Często jeden komplet każdego rodzaju nie będzie wystarczający. Różne długości, dodatkowe cechy techniczne czy możliwości konfiguracji, powodują, że w warsztacie czy garażu pasjonata zwykle znajduje się po kilka zestawów każdego rodzaju kluczy i sporo dodatkowych narzędzi specjalistycznych.

Do użytku amatorskiego zwykle wystarczający jest podstawowy komplet kluczy płasko-oczkowych i dwa zestawy nasadek (½ i ¼ cala). Takie zestawienie narzędzi, przeważnie zaspokoi wszystkie potrzeby związane z drobnymi naprawami domowymi i poprawkami w ogrodzie. Dobrym uzupełnieniem domowej skrzynki narzędziowej jest zestaw bitów z kluczami trzpieniowymi z uchwytem śrubokrętowym i nasadką ¼ cala do ich osadzenia.

Zestaw kluczy to przeważnie spory wydatek, ponieważ ze względu na duże wymagania dotyczące materiałów, z których są wykonywane, ich produkcja nie jest tania. Dobre klucze wykonywane są ze stali narzędziowej (stopowej). Jednak nie warto oszczędzać, ponieważ w tym przypadku jeden komplet często wystarczy Ci do końca życia, ponieważ moce klucze, jak te które kupisz w Castoramie, przy odpowiednim traktowaniu, są niemal niezniszczalne.