Układanie płytek na trudnym podłożu

Układanie płytek na trudnym podłożu może wydawać się skomplikowane i zniechęcające, jednak z odpowiednią wiedzą i narzędziami jest to zadanie, które można wykonać efektywnie i z dobrym rezultatem. W naszym artykule przekazujemy szczegółowe informacje i praktyczne porady, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami, które mogą pojawić się podczas układania płytek na nietypowych lub problematycznych powierzchniach, takich jak nierówne podłogi, podłoża z resztkami starych klejów czy wilgotne ściany.

układanie-płytekukładanie-płytekukładanie-płytekukładanie-płytek

Przyklejamy płytki na lastryko

Jeśli chcemy położyć płytki na lastryko, potrzebować będziemy zaprawy klejącej o zwiększonej przyczepności i elastyczności (dobrze, jeśli będzie dodatkowo wyrównywać podłoże). W czasie pracy ważna jest ilość nakładanego kleju – aplikujemy go na płytkę tyle, żeby po dociśnięciu rozprowadził się po całej jej powierzchni. Jeśli wybierzemy zaprawę klejącą, która dodatkowo wyrównuje, możemy za jej pomocą delikatnie poziomować powierzchnię (maksymalna warstwa może wynosić 2 cm). Warto wiedzieć, że klej na lastryko najlepiej jest nakładać gładką pacą stalową, z kolei rozcieranie masy przeprowadzamy pacą zębatą.

Uwaga! Klej trzeba nałożyć na całą powierzchnię płytki – inaczej pod naciskiem może pęknąć. Warto też wiedzieć, że do płytek z kamienia nie nadaje się klej na bazie szarego cementu, który powoduje przebarwienia (zamiast niego stosujemy klej wykonany z białego cementu).

Układamy płytki na drewnie

Taki zabieg jest trudny do wykonania, ponieważ drewniana podłoga podlega stałym, niewielkim ruchom, dodatkowo może mieć uszkodzoną powierzchnię lakieru lub pozostałości po olejowaniu. Z tego powodu wykonanie tej pracy polega często na ponownym wykonaniu podłogi, choć bez konieczności usuwania drewna. Pierwszą warstwą w takim przypadku jest folia izolacyjna, następnie na drewnianej podłodze trzeba zrobić nową wylewkę o minimalnej grubości 3,5 cm. Na niej, po całkowitym wyschnięciu (czas schnięcia jest podany na opakowaniu z wylewką), możemy już bez problemu przyklejać płytki zaprawą klejową.

Uwaga! Metoda jest szybsza niż całkowite rozebranie drewnianej podłogi, ale dociąża strop, dlatego warto wcześniej zbadać maksymalne obciążenia stropu.

układanie-płytekukładanie-płytekukładanie-płytekukładanie-płytek

Płytki na płytach OSB

Ze względu na to, że płyty OSB są wykonywane z drewnianych wiórów, a chropowata struktura skutecznie utrudnia klejenie do ich powierzchni, ich montaż nie jest uznawany za najprostszy. Żeby to w ogóle było możliwe, płyty OSB trzeba wcześniej zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Po skończeniu tego etapu pracy musimy dokładnie oczyścić je z drobinek drewna powstałych w czasie ścierania. Kolejny krok dotyczy zwiększenia przyczepności podłoża – w tym celu gruntujemy płyty OSB masą podkładową. Następnie montujemy płytki klejem wysokoelastycznym.

Nowe płytki na starych

Dzięki ułożeniu nowych płytek na starych nie tylko w szybki sposób odnowimy pomieszczenie, lecz także oszczędzamy czas i nie zapylimy całego mieszkania w wyniku skuwania starej warstwy. Praca ta nie należy do skomplikowanych, powodzenie zapewni nam wcześniejsze sprawdzenie, czy poprzednia warstwa jest nadal dobrze przymocowana do podłoża. Robimy to za pomocą gumowego młotka, którym stukamy delikatnie w każdą płytkę. Jeśli wyda ona głuchy dźwięk, oznacza to, że stara zaprawa nie pełni już swojej funkcji. Taką płytkę musimy usunąć i wypełnić zaprawą wyrównującą. Następnie czyścimy, odtłuszczamy i osuszamy całą powierzchnię. Na tak przygotowane podłoże możemy nakładać klej (prawidłowo nanosi się go dwuwarstwowo: jedną warstwę kładziemy na spodnią powierzchnię płytki, drugą na starą). Spoinowanie możemy rozpocząć po 24 godzinach.

Uwaga! Krawędzie nowych płytek nie mogą pokrywać się ze starymi!

 

Data aktualizacji: 12/04/2024