Jak układać płytki marmurowe?

Kafle marmurowe w roli wykończenia posadzki to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Zapewniają one nie tylko komfort, ale także luksus. Sprawdź, jak ułożyć z nich podłogę swoich marzeń.

Płytki marmurowe – jakie materiały wykorzystać?

Spośród licznych odmian kamienia posadzkowego to właśnie płytki marmurowe szczególnie się wyróżniają. Dobrej jakości płytki kamienne na podłogę to połączenie estetyki z funkcjonalnością, podobnie jak marmur na ścianę. Podłoga z kamienia naturalnego ma wyjątkowe właściwości. Na przykład doskonale przewodzi ciepło, a także na długo je zatrzymuje. To sprawia, że granit, piaskowiec czy trawertyn rewelacyjnie sprawdzają się jako okładzina ogrzewanej podłogi. Luksusowe wykończenie bez cienia wątpliwości jest warte swojej ceny. Niezależnie od tego, gdzie położysz płyty marmurowe, przy ich pomocy doskonale podkreślisz elegancki charakter wnętrza. Klasyczny hall, tradycyjny salon, nowoczesna kuchnia lub łazienka w stylu glamour – to tylko kilka z najczęstszych aranżacji, w których możesz zastosować komponenty z marmuru.

płyty marmurowepłyty marmurowepłyty marmurowepłyty marmurowe

Układanie płytek kamiennych (w tym marmurowych) to proces, który zasadniczo różni się od wykończenia podłogi innymi popularnymi materiałami, na przykład ceramiką. Choć naturalny surowiec jest wyjątkowo trwały i odporny na ścieranie, ma także inne walory fizykochemiczne, które mogą utrudnić montaż niewprawnemu majsterkowiczowi. W trosce o to, by układanie płytek marmurowych w Twoim domu przebiegło prawidłowo, zebraliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji. Sprawdź, w jaki sposób przygotować się do tego procesu i go przeprowadzić. Dzięki temu będziesz w stanie nadzorować poprawność pracy zatrudnionej ekipy budowlanej lub nawet wykonasz zadanie samodzielnie.

Pośród licznych zalet marmur ma jedną wadę – jest nasiąkliwy. Absorpcja wilgoci to problem, który możesz łatwo zniwelować. Wystarczy, że zastosujesz specjalne materiały – czyli zaprawa klejąca, spoina, silikon neutralny, impregnat. Pamiętaj, by wybrać preparaty przeznaczone do marmuru. Jeżeli stosujesz płytki kamienne na podłogę innego rodzaju, również zadbaj o dobranie odpowiednich specyfików. Każdy kamień ma inne właściwości, dlatego tak ważne jest zastosowanie przeznaczonych dla niego środków.

Przygotowując produkty potrzebne do montażu, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź pH preparatów, których kupno rozważasz. Odczyn kwasowy potrafi uszkodzić strukturę marmuru i całkowicie zaprzepaścić bajeczny efekt wizualny. Dlatego wybierz środki oznaczone jako neutralne, które można stosować uniwersalnie bez względu na preferencje chemiczne kamienia.

kafle marmurowekafle marmurowekafle marmurowekafle marmurowe

Osobno poświęć uwagę na wybór specjalnego kleju, który nie przepuści wilgoci. Zadbaj o to, by zaprawa klejąca pod marmur miała właściwy kolor. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy zakupione przez Ciebie kafle marmurowe są jasne i wzorzyste. Ze względu na niejednorodność tego kamienia w niektórych miejscach możesz zauważyć półprzezroczyste kryształy lub tak zwane żyłki. Fantazyjny rysunek marmuru straci swój niepowtarzalny urok, jeżeli przez transparentne fragmenty widoczna będzie szara, brzydka zaprawa. Niektórzy fachowcy wyznają zasadę, że klej powinien być ciemniejszy od kamienia – w przypadku jasnego marmuru warto jednak rozważyć biały odcień zaprawy.

Układanie płytek marmurowych – jak stworzyć określony wzór?

Idealna podłoga z kamienia powinna być zaaranżowana z rozmysłem. Losowe rozmieszczenie wzoru i najprostsze ułożenie płytek to niewątpliwie sposób na drogą posadzkę bez efektu WOW. Jeżeli kładziesz marmur na ścianę, również wystrzegaj się zgubnej spontaniczności.

Aby nie zaprzepaścić szansy na stylowe wykończenie wnętrza, dokładnie zaplanuj rozłożenie kafli pod kątem dekoracyjnym. Układanie płytek kamiennych na sucho to niezawodna metoda, dzięki której uzyskasz dopracowaną i nienaganną posadzkę. Zapoznaj się z materiałem, który posiadasz. W razie konieczności wykonaj kilka prób, testując różne możliwości. Postaraj się zaprowadzić swoje porządki w nieregularnym wzorze marmuru. Spróbuj znaleźć kafle, które do siebie pasują. Niesamowite wrażenie zagwarantuje Ci zestawienie płyt, których rysunek częściowo się pokrywa.

Podczas próbowania kalejdoskopu wzorów na kamieniu powinieneś również podjąć decyzję dotyczącą geometrycznego układu płytek. Najprostsze rozwiązanie to równoległe ułożenie kafli tej samej wielkości. Zastanów się jednak nad zróżnicowaniem rozmiaru płyt oraz zastosowaniem ciekawszej mozaiki. Choć ten zabieg wymaga wiele kreatywności i wysiłku, dzięki niemu uzyskasz podwójnie imponujący efekt. Dodatkowo może się okazać, że niestandardowy układ geometryczny pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowo udanego rysunku na marmurze.

płytki kamienne na podłogępłytki kamienne na podłogępłytki kamienne na podłogępłytki kamienne na podłogę

Jeżeli jesteś zainteresowany nietypowym ułożeniem płytek, a brakuje Ci własnego pomysłu, poszukaj inspiracji na stronach internetowych. Zapoznaj się z podstawowymi metodami montażu kafli, na przykład na mijankę, w pasy lub fuga w fugę. Aby osiągnąć zaskakujący efekt, czasem wystarczy, że zmienisz orientację wzoru z równoległej względem ścian na diagonalną – czyli skośną, biegnącą po przekątnej pomieszczenia.

Niezależnie od tego, jak rozplanujesz wzór na marmurze i układ płytek, koniecznie przetestuj wybraną opcję na sucho, zanim przystąpisz do klejenia kafli. Upewnij się, że wszystko jest dokładnie takie, jak chcesz. Dzięki temu unikniesz pomyłki, która przez długie lata mogłaby rzucać Ci się w oczy i powodować frustrację.

Montaż płytek marmurowych – jak zrobić to prawidłowo?

Aby ułatwić Ci układanie kafli marmurowych, przedstawimy ten proces w kilku prostych krokach. Po pierwsze: przygotowanie. Wybór koncepcji masz już za sobą, zgromadziłeś także niezbędne materiały. Należą do nich: płytki marmurowe, zaprawa wyrównująca, preparat gruntujący (szybkowiążący), klej do kamienia, elastyczna zaprawa do spoinowania, silikon o neutralnym odczynie, plastikowe krzyżyki oraz taśma malarska.

Kolejna czynność to przygotowanie podłoża – użyj zaprawy wyrównującej, by zoptymalizować powierzchnię podłogi lub ściany przed położeniem kafli. Następnie wyszpachluj podłoże. Użyj szpachlówki cementowej, jeśli nierówności są spore, jeżeli zaś są nieznaczne – wystarczy szpachlówka szybkowiążąca.

Następny etap to zagruntowanie powierzchni. Ten proces zapewni doskonałą przyczepność kleju, którego naniesienie jest kolejnym krokiem. Pamiętaj, by między tymi czynnościami zachować co najmniej 24-godzinną przerwę, inaczej preparat gruntujący może nie wyschnąć do końca. Klej nałóż nie tylko na podłoże, ale też na spodnią część płytki. Teraz pora na dociśnięcie kafelka w zaplanowanym miejscu i ułożenie sąsiednich. Zwróć uwagę, by między płytkami pozostawić odstęp do fugowania – w tym celu zastosuj plastikowe krzyżyki. Zagwarantują Ci, że przerwa będzie równa. Co więcej, zapewnią Ci optymalny rozmiar odstępu – dwa milimetry.

Krok następny to fugowanie przy pomocy gumowej pacy i szybkowiążącej zaprawy elastycznej. Postaraj się na bieżąco usuwać pozostałości preparatu z powierzchni kafelków. Na końcu zabezpiecz płytki taśmą i przy pomocy silikonu uzupełnij pozostałe szczeliny.

płytki marmurowepłytki marmurowepłytki marmurowepłytki marmurowe

Na koniec pamiętaj, że płyty marmurowe wymagają regularnej pielęgnacji. Eksperci twierdzą, że należy impregnować najpierw dwukrotnie – czyli przed montażem i tuż po nim – a potem przynajmniej raz w roku. Dodatkowo możesz zastosować intensyfikatory, które podkreślają naturalny rysunek marmuru i zabezpieczają przed odbarwieniami.

Koniecznie przed każdym zabiegiem konserwacyjnym wyczyść kamień bardzo dokładnie. Ze względu na znaczną nasiąkliwość marmuru, na wszelki wypadek trzeba odczekać trzy dni między myciem kafli a impregnacją – dzięki temu zyskasz pewność, że wilgoć nie została zatrzymana w płytkach. Podobnie jak w przypadku innych preparatów, wybierz specjalny impregnat przeznaczony do pielęgnacji marmuru.

 

Data publikacji: 19.02.2019