Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Podkłady gruntujące

Strzałka w prawo

Grunty uniwersalne

Strzałka w prawo

Grunty uniwersalne

Preparat gruntujący to produkt, który pozwoli Ci przeprowadzić efektywne gruntowanie. Jest to proces pozwalający odpowiednio przygotować podłoże do dalszych prac.

Filtry

Grunty uniwersalne

Preparat gruntujący to produkt, który pozwoli Ci przeprowadzić efektywne gruntowanie. Jest to proces pozwalający odpowiednio przygotować podłoże do dalszych prac.

59 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Podkłady gruntujące

Wyświetlanie 24 z 59 produktów

Załaduj więcej

Grunt budowlany – środek, którego nie może zabraknąć na budowie

Preparat gruntujący to produkt, który pozwoli Ci przeprowadzić efektywne gruntowanie. Jest to proces pozwalający odpowiednio przygotować podłoże do dalszych prac. Stosuje się go na ścianach oraz posadzkach. Poprzedza malowanie, tapetowanie, szpachlowanie, kładzenie paneli czy też płytek ceramicznych. Jest więc podstawową czynnością nie tylko w czasie dużej budowy, ale również podczas mniejszych remontów.

Środek gruntujący ma w składzie wodną mikrodyspersję polimerową o odpowiednim stężeniu oraz dodatek substancji pomocniczych. W ofercie dostępne jest wiele rodzajów środków. Należy je dobierać, mając na uwadze wiele czynników. W praktyce dzielą się one na preparaty skoncentrowane oraz gotowe do użycia. Niezwykle ważne jest więc, aby przed zastosowaniem dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania. Każdy środek gruntujący działa trochę inaczej, ale zasadniczo wszystkie mają za zadanie wzmocnić podłoże oraz zmniejszać jego chłonność. Przy czym mogą być stosowane wewnątrz budynków lub na zewnątrz, do czego jest odpowiedni np. grunt elewacyjny.

Grunty są dostępne w wielu rodzajach. Wśród nich znajdziesz substancje przeznaczone do powierzchni o różnej chłonności. Możesz także skorzystać z gruntów, które pełnią dodatkowe zadania oprócz zmniejszania chłonności podłoża. Grunty mogą również uzupełniać ubytki na powierzchni i je wyrównywać. Nadają większą elastyczność i zapewniają dużo lepsze efekty po użyciu materiału wykończeniowego.

Dlaczego warto stosować środki gruntujące?

Znajdziesz tutaj szeroki wybór podkładów gruntujących, dzięki którym przygotujesz powierzchnie płaskie do malowania lub położenia płytek. Dzięki gruntowaniu oczyścisz ściany i podłogi oraz zapewnisz im maksymalną przyczepność, a także sprawisz, że farba nie będzie tak bardzo wchłaniana przez powierzchnię. Oferujemy grunty uniwersalne (przeznaczone do chłonnych podłoży ceglanych, cementowych, betonowych i wapiennych), grunty pod tynk (idealne podczas malowania ścian i zapewniające dobrą przyczepność farby), grunty pod wylewki (stosowane do podłóg, także przygotowujące je do położenia płytek) oraz inne grunty wykorzystywane do powierzchni nietypowych.

Grunt do ścian ma za zadanie zmniejszyć nasiąkliwość podłoża. Ma to bardzo wiele pozytywnych skutków. Dzięki temu przy nakładaniu kolejnych warstw zużyjemy znacznie mniej farby, a samo malowanie będzie łatwiejsze. Podłoże wchłonie również mniej wody z zaprawy, dzięki czemu cement szybciej się zwiąże. Grunt do betonu zwiększy również przyczepność kleju oraz gładzi.

Jak wybrać najlepszy preparat gruntujący?

Aby wybrać najlepszy preparat gruntujący, trzeba mieć na uwadze kilka czynników. Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj powierzchni. W zależności od przeznaczenia możesz więc wybrać grunt uniwersalny pod tynk, pod farbę, na elewację czy też do drewna. Dopasowanie gruntu pod materiał wykończeniowy ma duże znaczenie. Przede wszystkim niektóre materiały i grunty mogłyby wchodzić ze sobą w reakcje. To natomiast mogłoby doprowadzić nawet do uszkodzenia warstwy wykończeniowej. Dlatego upewnij się, że dany produkt może być stosowany z materiałem, który finalnie ma wykończyć daną powierzchnię.

Następnie powinieneś dokładnie przeanalizować warunki panujące we wnętrzu. Zupełnie inna emulsja gruntująca potrzebna jest, jeśli przygotowujemy powierzchnię w narażonej na wszechobecną wilgoć łazience, niż w przypadku gruntowania elewacji. Istotne są również cechy materiału wykończeniowego, a dokładniej – wykorzystywanego spoiwa. Grunt pod klej do płytek lub do paneli będzie zupełnie inny niż grunt pod farbę.

Bardzo ważne jest też to, jaka jest sama powierzchnia, które wymaga gruntowania. Na rynku natkniesz się na grunty do powierzchni chłonnych i o małej chłonności. Jedynie dobre dopasowanie produktu pozwoli Ci w pełni korzystać z właściwości tego produktu. Dodatkowo zapewni wykończenie bez zbędnych strat w materiale, np. w farbie.

Chłonność powierzchni w dużym stopniu zależy od jej struktury. Dlatego też do powierzchni porowatych koniecznie dobierz grunt głęboko penetrujący. Dzięki temu wszystkie szczeliny zostaną dobrze pokryte warstwą tego produktu. Grunt głęboko penetrujący nadaje się również do ścian starych, w których ubytki są trudne do dokładnego uzupełnienia.

Zanim sięgniesz po grunt uniwersalny, sprawdź również jego wydajność. Litr preparatu powinien pozwolić na pokrycie około dziesięciu metrów kwadratowych powierzchni. Większa wydajność będzie się wiązała z niższymi kosztami remontu czy budowy.

Kluczowa jest także ilość wiążących cząsteczek stałych. Najwyższe jakościowo produkty zawierają ich od dziesięciu do dwunastu procent masy. Na samym końcu sprawdź też parametry logistyczne produktów, abyś był w stanie zużyć je podczas zaplanowanych prac budowlanych.

Spośród właściwości gruntu znaczenie ma także zakres temperatur, w których może być stosowany. We wnętrzach, w których temperatury są względnie stałe, grunt uniwersalny sprawdzi się doskonale. Jeśli jednak planujesz gruntować ściany wewnątrz kuchni lub łazienki, warto sięgnąć po bardziej specjalistyczny produkt. Taki, który zabezpieczy przed wilgocią. Oprze się również stałym wahaniom temperatury w pomieszczeniu.

Czas schnięcia to kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę. Zależy Ci na szybkim zakończeniu remontu? W takim razie grunt szybkoschnący będzie odpowiedni. Maksymalnie skraca on czas niezbędnej przerwy technicznej.

Podczas wyboru gruntu upewnij się również, na jakich powierzchniach może być stosowany. W zależności od określonego materiału, który chcesz zagruntować, do wyboru będziesz miał nieco inne produkty. Są nie tylko dostosowane do specyfiki każdej powierzchni. Ograniczają także możliwe wystąpienie reakcji pomiędzy gruntem a wykańczaną powierzchnią.

Miejsce zastosowania tych produktów także ma znaczenie. Grunt do elewacji jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym na mrozy wilgoć czy deszcz. Tymczasem grunt pod farbę może nie wykazywać takich właściwości. Jest wykorzystywany wewnątrz budynków, dlatego ilość szkodliwych oddziaływań jest zdecydowanie mniejsza.