Jak układać mozaikę? Instrukcja krok po kroku

Jak układać mozaikę? Choć zadanie poukładania niewielkich elementów w spójną całość może Cię przerażać, zadanie to wcale nie jest takie czasochłonne. Wiele mozaik kupisz w sklepach budowlanych w formie całych paneli, które układa się niezwykle łatwo. Zobacz, jak kłaść mozaikę szybko i efektywnie.

Jak układać mozaikę? Instrukcja krok po kroku

Mozaika jest pięknym elementem dekoracyjnym. W Polsce kojarzy się głównie z kolorowymi kamykami na elewacjach budynków z lat 60., ale jej historia liczy już sobie setki lat. 

Współcześnie mozaikę układa się zazwyczaj w łazienkach i to tylko na wybranych fragmentach. Mozaika doskonale sprawdzi się także jako ozdobny element zabudowy kuchennej. Najlepiej wyglądać będzie w przestrzeni między blatem a górnymi szafkami kuchennymi. W łazience położyć możesz ją jako element dekoracyjny, np. pod prysznicem lub w okolicach umywalki. Niektórzy decydują się również na położenie niewielkich kostek mozaiki na podłodze. Mozaiki mogą układać się w rozmaite wzory geometryczne, a nawet artystyczne „malunki”. Coraz popularniejsze jest także zastosowanie delikatnej mozaiki szklanej. 

Zobacz także: Mozaika w łazience – estetyka w różnych odsłonach

Małe kostki można swobodnie kłaść na obłych kształtach wanien, umywalek czy brodzików, przez co uzyskasz ciekawy efekt, trudny do powtórzenia z udziałem kafli. Najczęściej mozaikę kupisz w gotowym pakiecie. Płytki mają zwykle wymiary 2,5 × 2,5 cm i są przyklejone do siatki o formacie 30 × 30 cm. Materiały, z których produkuje się mozaikę to szkło, ceramika, gres czy kamień.

jak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaike

Jak kłaść mozaikę krok po kroku? Oto 7 podstawowych kroków. Sprawa nie jest wcale tak skomplikowana. 

1. Przygotowanie powierzchni pod mozaikę

Oczyść i osusz powierzchnię, na której będziesz układać płytki. Podłoże musi być idealnie równe, w przeciwnym razie płytki będą wybrzuszone i mogą po pewnym czasie odpadać. Niekiedy podłoże trzeba szpachlować.

2. Mieszanie kleju

Klej do mozaiki mieszamy z wodą według specyfikacji producenta, które zamieszczone będą na opakowaniu. 

3. Nałożenie kleju na podłoże

Nałóż na powierzchnię bardzo cienką warstwę kleju do mozaiki za pomocą packi. Zbyt gruba warstwa kleju spowoduje zapadanie się płytek. Zaprawę rozprowadź grzebieniem o jak najdrobniejszych zębach. Klej nanieś również na arkusz mozaiki, żeby zwiększyć jego przyczepność. 

4. Układanie mozaiki na ścianie

Z pomocą poziomicy ułóż arkusze w miejscach przeznaczenia. Dociśnij do podłoża, aby dobrze się trzymało. Sprawdź, czy poszczególne części mozaiki dobrze do siebie przylegają. 

5. Układanie krzyżyków dystansowych

Między kostki mozaiki włóż krzyżyki dystansowe – szczególnie jest to ważne przy łączonych arkuszach. Krzyżyki pozwalają zachować odpowiedni odstęp. Jeśli nakładasz dekorację na powierzchnie obłe, wtedy na łukach wypukłych zwiększa się szerokość spoin prostopadłych do łuku krzywizny, a na wklęsłych – krawędzie będą się zbliżać do siebie. Musisz wyrównać te nieścisłości. Klej o przedłużonym czasie schnięcia może Ci ułatwić zadanie. 

6. Dociśnięcie mozaiki do powierzchni

Po wyrównaniu – całość dociśnij za pomocą packi. Należy to zrobić delikatnie i z wyczuciem, żeby płytki się nie zagłębiły i cały trud nie poszedł na marne.

7. Nakładanie fugi do mozaiki

Wymieszaj fugę z wodą. Po wyschnięciu kleju dokładnie nakładaj warstwę fugi, tak aby wypełniła ona szczeliny. Nadmiar produktu wycieraj wilgotną gąbką. Fugować można minimum 24 godziny po nałożeniu mozaiki. Musisz mieć pewność, że klej dobrze wysechł. 

Do łazienek i kuchni poleca się fugi epoksydowe – są one wodoszczelne i odporne na działanie detergentów. Nowością na rynku są fugi z brokatem. Dzięki nim Twoja łazienka może wręcz przypominać salę balową.

Mozaika szklana – jak kłaść?

A jak układać mozaikę szklaną? Tak naprawdę układanie mozaiki na siatce, czy to szklanej, czy ceramicznej, za bardzo się od siebie nie różni. Cała logistyka przedsięwzięcia pozostaje taka sama. Najważniejsze, żeby powierzchnia, na którą nakładasz mozaikę, była równa i sucha. Upewnij się, że w żadnym miejscu nie pojawia się grzyb czy pleśń. Jeżeli masz do czynienia z takimi wykwitami, musisz najpierw poradzić sobie z tym problem. 

Najważniejsze będzie dobranie odpowiednich akcesoriów do montażu – przede wszystkim odpowiedniego kleju do mozaiki szklanej. Wypróbuj go i sprawdź, czy klej nie zmienia koloru mozaiki. Niektóre specyfiki mogą prześwitywać przez szklane kamyczki. Zwróć również uwagę, że inna będzie także fuga, którą należy położyć przy mozaice szklanej. Najlepiej sprawdzi się fuga drobnoziarnista. 

jak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaikejak-ukladac-mozaike

Klej do mozaiki, packa, fuga – czyli narzędzia potrzebne do układania mozaiki

Do samodzielnego układania dekoracji potrzebujemy – oczywiście poza mozaiką – klej do glazury, packę do jego nakładania, fugę, packę do fugi, poziomicę, krzyżyki dystansowe oraz gąbkę

Należy pamiętać, że przy mozaice zużyjesz więcej zaprawy niż przy dużych płytkach. Musisz liczyć 2-3 kg/m2. Pamiętaj o doborze odpowiedniego kleju. Na płytach gipsowo-kartonowych potrzebujesz zaprawy o zwiększonej elastyczności. Z kolei przy mozaice marmurowej i szklanej stosuje się zaprawę na bazie białego cementu.

Przy kładzeniu mozaiki w pomieszczeniach o dużej wilgotności może Ci się dodatkowo przydać grunt izolacyjny. Wzmocni on ochronę muru przed zamoknięciem i poprawia izolację. Dzięki temu zwiększa przyczepność płytek czy szklanej mozaiki do podłoża. 

Już wiesz, jak układać mozaikę!

Układanie mozaiki to najtrudniejszy element w glazurnictwie. Bardzo łatwo tutaj o błędy, które trudno skorygować. Płytki są malutkie i jest ich dużo. Każda z nich jest potencjalną pułapką dla glazurnika. Najlepiej jest ograniczyć problemy przez wybór takich płytek, których nie trzeba już docinać. A przed rozpoczęciem procesu wykładania mozaiki – trzeba się uspokoić i mentalnie przygotować na żmudny proces. Warto, bo efekty potrafią olśnić. Wszystkie akcesoria do układania mozaiki znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 23.10.2014