Produkty

Jak przygotować się do samodzielnego układania mozaiki?

Jak przygotować się do samodzielnego układania mozaiki?

Mozaika jest pięknym elementem dekoracyjnym. W Polsce kojarzy się głównie z kolorowymi kamykami na elewacjach budynków z lat 60., ale jej historia liczy już sobie setki lat.

Współcześnie mozaikę układa się zazwyczaj w łazienkach i to tylko na wybranych fragmentach. Małe kostki można swobodnie kłaść na obłych kształtach wanien, umywalek czy brodzików, przez co uzyskamy ciekawy efekt, trudny do powtórzenia przy udziale kafli. Mozaikę kupujemy w gotowym pakiecie. Płytki mają najczęściej najczęściej wymiary 2,5 x 2,5 cm i są przyklejone do siatki o formacie 30 x 30 cm. Materiały, z których produkuje się mozaikę to szkło, ceramika, gres czy kamień.

 

Co należy przygotowaćmozaika szklana

 

Do samodzielnego układania dekoracji potrzebujemy – oczywiście poza mozaiką – klej do glazury, packę do jego nakładania, fugę, packę do fugi, poziomicę, krzyżyki dystansowe oraz gąbkę. Należy pamiętać, że przy mozaice zużyjemy więcej zaprawy niż przy dużych płytkach. Musimy liczyć sobie 2-3 kg/m2. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kleju. Na płytach gipsowo-kartonowych potrzebujemy zaprawy o zwiększonej elastyczności. Z kolei przy mozaice marmurowej i szklanej stosujemy zaprawę na bazie białego cementu.

 

Mozaika krok po kroku

 

- Oczyszczamy i suszymy powierzchnię, na której będziemy układać płytki. Podłoże musi być idealnie równe, w przeciwnym razie płytki będą wybrzuszone i mogą po pewnym czasie odpadać. Niekiedy podłoże trzeba szpachlować.


- Klej mieszamy z wodą według specyfikacji producenta i nakładamy na powierzchnię bardzo cienką warstwę za pomocą packi. Zbyt gruba warstwa kleju spowoduje zapadanie się płytek. Zaprawę rozprowadzamy grzebieniem o jak najdrobniejszych zębach.


- Klej nanosimy również na arkusz mozaiki, żeby zwiększyć jego przyczepność. Z pomocą poziomicy układamy arkusze w miejscach przeznaczenia.


- Między kostki mozaiki wkładamy krzyżyki dystansowe – szczególnie jest to ważne przy łączonych arkuszach. Krzyżyki pozwalają zachować odpowiedni odstęp. Jeśli nakładamy dekorację na powierzchnie obłeJ, wtedy na łukach wypukłych zwiększa się szerokość spoin prostopadłych do łuku krzywizny, a na wklęsłych – krawędzie będą się zbliżać do siebie. Musimy wyrównać te nieścisłości. Klej o przedłużonym czasie schnięcia może nam ułatwić zadanie. Po wyrównaniu – całość dociskamy za pomocą packi. Należy to zrobić delikatnie i z wyczuciem, żeby płytki się nie zagłębiły i cały trud nie poszedł na marne.


mozaika czarna- Mieszamy fugę z wodą. Po wyschnięciu kleju dokładnie nakładamy warstwę fugi, tak aby wypełniła ona szczeliny. Nadmiar produktu wycieramy wilgotną gąbką. Fugować można minimum 24 godziny po nałożeniu mozaiki. Musimy mieć pewność, że klej dobrze wysechł. Do łazienek i kuchni poleca się fugi epoksydowe – są one wodoszczelne i odporne na działanie detergentów. Nowością na rynku są fugi z brokatem. Dzięki nim nasza łazienka może wręcz przypominać salę balową.

 

Układanie mozaiki to najtrudniejszy element w glazurnictwie. Bardzo łatwo tutaj o błędy, które trudno skorygować. Płytki są malutkie i jest ich dużo. Każda z nich jest potencjalną pułapką dla glazurnika. Najlepiej jest ograniczyć problemy przez wybór takich płytek, których nie trzeba już docinać. A przed rozpoczęciem procesu wykładania mozaiki – trzeba się uspokoić i mentalnie przygotować na żmudny proces. Warto, bo efekty potrafią olśnić.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować się do samodzielnego układania mozaiki?