Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wygładzić ścianę - 5 sposobów na gładką ścianę!

Stworzenie równej powierzchni ściany nie jest szczególnie prostym zadaniem. Jednak powstaje coraz więcej metod, dzięki którym osiągnięcie idealnie gładkich ścian jest prostsze niż kiedykolwiek. Dziś podpowiadamy, jak wygładzić ścianę i jakich produktów do tego użyć.

Jak wygładzić ścianę

Gładkie ściany – czy to takie ważne?

Do wykańczania ścian w pokojach najczęściej stosuje się farby. Ich duży wybór kolorystyczny pozwala na osiągnięcie wymarzonych efektów dekoracyjnych. Wykańczanie ścian farbą jest także w miarę tanie i przede wszystkim łatwe. Jednak do tego wymagane są perfekcyjnie gładkie ściany. 

Nawet dwie warstwy farby nie pokryją drobnych ubytków nierówności czy dziur, które mogą znajdować się w ścianie. Im ciemniejszy kolor, tym wszelkie niedoskonałości na ścianie będą bardziej widoczne. Nie zawsze uda Ci się przykryć dziury i szczeliny obrazem, plakatem czy szafką. O wiele lepszym pomysłem jest wygładzenie ścian przed malowaniem. 

Na tym etapie należy odróżnić gładzenie ścian od ich wyrównywania. Osoby, które wykańczają mieszkanie w nowym budynku, prawdopodobnie będą mogły przejść od razu do etapu wygładzania ścian. Jednak właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty będą musieli najpierw wyrównać ściany. Do tego najczęściej stosuje się tynki lub płyty gipsowo-kartonowe. 

Gładzenie ścian i sufitu polega na pokryciu ich w miarę cienką warstwą materiału, za pomocą którego uzyskuje się idealnie gładką ścianę. W zależności od głębokości szczelin lub nierówności wybierz produkty, które możesz kłaść w postaci grubszej lub cieńszej warstwy. Jeśli na Twojej ścianie widoczne są pojedyncze, ale głębokie dziury, warto wypełnić je najpierw masą szpachlową, a następnie na całość ściany nałożyć wybraną cienką warstwę gładzi. 

Jak wygładzić ścianę? – najpopularniejsze produkty

Najbardziej podstawowym materiałem przewidzianym do realizacji zadań wygładzania ścian są wszelkiego typu gładzie. Przed ich nałożeniem pamiętaj jednak o zagruntowaniu podłoża. Jest to szczególnie ważne w przypadku świeżo nałożonych tynków lub ścian, z których ściągano stare warstwy wykończeniowe. Zamiast zdzierać starą warstwę farby, możesz także pokryć ją głęboko penetrującym gruntem, a następnie położyć na nią gładź. W ten sposób zwiększysz przyczepność masy do ściany i unikniesz spływania z niej gładzi. 

Gładzie są to specjalne masy, służące do wyrównywania otynkowanych już powierzchni poprzez tworzenie na nich cienkiej gładkiej warstwy. Mogą występować w postaci suchego proszku w workach (do samodzielnego rozrabiania) lub gotowej do nałożenia rozpuszczonej masy umieszczanej w pojemnikach. W zależności od podstawowego jej składnika wyróżnia się takie rodzaje gładzi, jak:

  • gładzie cementowe, odporne na wodę, obtłuczenia, ale dające mniejszą gładkość,

  • gładzie wapienne,

  • gładzie gipsowe, które są najpopularniejsze,

  • gładzie polimerowe na bazie sztucznych żywic, najbardziej elastyczne,

  • rozmaite mieszanki wymienionych typów.

Jak wygładzić ścianę - 5 sposobów na gładką ścianę!

Jak wygładzić chropowatą ścianę, czyli o szlifowaniu słów kilka

Twoja ściana jest już w całości pokryta gładzią, jednak widzisz na niej dalej drobne rysy i pociągnięcia szpachli? To efekt całkiem normalny i jedynie doświadczeni profesjonaliści są w stanie tak położyć gładź, aby zminimalizować dalszą jej obróbkę do minimum. 

Jak wygładzić chropowatą ścianę, na której jest już położona gładź? Ostatnim etapem wygładzania ścian jest szlifowanie. Jest to praca najbardziej niewdzięczna, wymagająca czasu, sił i przede wszystkim cierpliwości. Możesz użyć do tego gąbki ściernej, siatek czy papieru ściernego o gradacji 100 lub 150. Szlifowanie niestety wiąże się z dużą ilością pyłu osiadającym na niemal każdym centymetrze przestrzeni. 

Aby uniknąć brudu i pyłu, a także skrócić czas szlifowania, możesz użyć do tego szlifierki oscylacyjnej z możliwością podłączenia rury do odkurzacza. Wówczas unikniesz wszędobylskiego pyłu. Urządzenia te mają szereg zastosowań, dlatego inwestowanie w to narzędzie z pewnością zwróci Ci się niedługo po remoncie. 

Jak wygładzić ściany bez szlifowania?

Wiele osób, zanim zabierze się za gładzenie sufitu i ścian zadaje sobie pytanie, jak wygładzić ściany bez szlifowania. Pytanie to wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę, że pył po szlifowaniu jest w stanie dostać się do najmniejszej szczeliny i pokryć każdą powierzchnię. Odpowiedzią jest gładzenie ścian na mokro. Co to właściwie znaczy?

Na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych znajdziesz gładzie, które po wyschnięciu możesz szlifować lub wygładzić na mokro. Ta druga metoda znacznie przyspiesza wygładzanie ścian i pozwoli Ci uniknąć sprzątania mieszkania z pyłu po remoncie. 

Gładzenie ścian na mokro wymaga więc specjalnego produktu. Przy jego wyborze sprawdzaj dobrze oznaczenia na opakowaniu. Możliwość tę mają zazwyczaj gładzie gipsowe. Ciekawym produktem są gładzie malarskie, których nie trzeba szlifować. Produkty dostępne w postaci gotowej masy zazwyczaj cechują się znacznie mniejszą gęstością. Dzięki temu możesz je nakładać za pomocą wałka, a następnie wyrównać pacą. Po wyschnięciu możesz przejść do wygładzania. Będziesz potrzebował do tego specjalnej pacy z gumową gąbką. Po spryskaniu ściany wodą, kolistymi ruchami wygładzasz wszelkie nierówności na gładzi i pozostawiasz ją do wyschnięcia. W ten prosty sposób możesz uniknąć szlifowania i pyłu. 

Jak wygładzić ściany bez gładzi?

Czy da się uniknąć nakładania gładzi w celu wyrównania ściany? Jeśli tak, to, jak wygładzić ściany bez gładzi? Wystarczy wykorzystać do tego specjalny papier gładziowy. Jest to papier wykonany z celulozy drzewnej, odporny na naciąganie z bardzo gładką i jednolitą powierzchnią. Bardzo dobrze nadaje się do wyrównywania powierzchni ścian. Papiery gładziowe sprzedawane są w rolkach po 10 m, mają różne grubości, które można dostosować do skali niedoskonałości ściany.

Po przyklejeniu na ścianę papieru można go malować. Jest to wygodny i szybki sposób na wygładzenie ścian. 

Jak wygładzić ścianę

5 sposobów na gładzenie ścian i sufitu

Jak wygładzić ścianę? Możesz użyć do tego różnych produktów, wybrać metodę na mokro lub zainwestować w szlifierkę oscylacyjną bądź papier ścierny. Poniżej znajdziesz wszystkie metody na wygładzenie ściany. Sprawdź, która z nich sprawdzi się u Ciebie. 

Zastosowanie gładzi polimerowych

Tam, gdzie kładzione były nowsze tynki cementowo-wapienne lub gipsowe, zwykle powierzchnie ścian mają już dość poprawnie wyznaczoną płaszczyznę i są stosunkowo gładkie. Wystarczająca będzie tu już jedynie cienka warstwa gładzi. Najlepsze będą w tej sytuacji tzw. gładzie polimerowe, bazujące na spoiwie z żywic syntetycznych, zamiast typowych składników, np. gipsu.

Ze względu na cienką warstwę gładzi, do jej ostatecznej obróbki możesz użyć zwykłych kostek szlifierskich lub papieru ściernego. Pyłu nie powinno być tak dużo, zatem szybko posprzątasz po wyszlifowaniu tych kilku nierówności. 

Zastosowanie gładzi

To dość powszechny sposób wyrównywania ścian, zwłaszcza w starszych budynkach. Pierwszym zadaniem jest w tym przypadku wyrównanie płaszczyzn starych ścian, czego dokonuje się przez użycie dość grubych warstw gładzi szpachlowych. Można je układać na grubość nawet do 6 mm, podczas gdy samych gładzi – tylko do 2 mm.

Znacznie trudniejsze jest wyrównywanie ścian w blokach zbudowanych z wielkiej płyty. Tam ściany pokrywane były zwykle jedynie cienką cementową szpachlą. Tego typu ściany nie stanowią jednak wystarczająco przyczepnego podłoża, np. dla nałożenia szpachli czy gładzi. Niezbędne staje się wówczas zastosowanie emulsji gruntującej lub tzw. gruntów szczepnych, a dopiero później można wygładzać przy użyciu choćby szpachli i gładzi gipsowej.

Zewnętrzną warstwę gładzi możesz wyszlifować lub wybrać metodę gładzenia na mokro, która w tym przypadku doskonale się sprawdzi i pozwoli Ci uniknąć pyłu w całym mieszkaniu. 

Zastosowanie ręcznego tynku gipsowego

Tynk gipsowy świetnie nadaje się do wygładzania ścian chropowatych o dość licznych i głębokich ubytkach. Grubość takiego tynku może sięgać ponad 8 mm, co jest szczególnie ważne przy dużych nierównościach ścian. Bywają sytuacje, kiedy położenie takiego tynku stanowić może jedyne lub jedno z najlepszych rozwiązań dla wygładzenia trudnych ścian.

Tynk gipsowy nakłada się tak samo, jak gładź za pomocą szpachli i wyrównuje pacą. Przy większych powierzchniach i grubszej warstwie można użyć dłuższych pac lub łat, które przyspieszą pracę. Ostatnim etapem wygładzania ścian jest szlifowanie. 

Jak wygładzić ścianę

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe stosuje się w ostateczności lub kiedy zależy Ci na szybkim przeprowadzeniu remontu. Należy pamiętać, że płyty te przyklejone do ściany zmniejszają metraż pomieszczenia. Doskonale nadają się także do wyrównywania ścian, dzięki czemu dwa etapy remontu możesz wykonać za pomocą jednego materiału.

Płyty gipsowo-kartonowe są gładkie, równe, a wygładzenia wymagają jedynie miejsca ich połączenia. Najlepiej dodatkowo zastosować siatkę wzmacniającą, co pozwoli Ci uniknąć ewentualnych pęknięć w tym miejscu spowodowanych pracą budynku. 

Przy bardzo nieprecyzyjnie postawionych ścianach może to stanowić znaczne ułatwienie, a jednocześnie przyjazne wykończenie ścian. Płyty wystarczy dociąć i dopasować do ściany, a następnie przykleić je do nich lub przykręcić do specjalnego aluminiowego stelaża. Stelaż jednak dodatkowo zmniejszy powierzchnię pokoju.

Płyty g-k układać możemy także na sufitach. Za ich pomocą tworzy się sufity podwieszane. W tym przypadku płyty gipsowo-kartonowe przykręca się do specjalne wybudowanego stelaża. Łączenia płyt wzmacnia się siatką, a całą powierzchnię warto dodatkowo pokryć cienką warstwą gładzi (polimerowej lub gipsowej) specjalnie wzmocnionej flizeliną i delikatnie wyszlifować. 

Zastosowanie papieru gładziowego 

Powierzchnie pod papier oczyszczamy, suszymy, a chłonne – gruntujemy. Nakładamy go na ściany podobnie jak tapety, używając zwykłego kleju do tapet lub innego o wzmocnionej sile wiązania (zwłaszcza przy trudniejszym podłożu). Na ściany w pomieszczeniach wilgotnych warto zastosować papier wzmocniony włóknami tekstylnymi. Nadaje się on nawet na beton czy drewno. Pod wykończenie ścian tapetami warto układać papier gładziowy w poziomie, natomiast do malowania czy innych typów wykończeń – w pionie.

Stosowanie papieru gładziowego świetnie sprawdza się na ścianach wcześniej tapetowanych, równych, ale pozbawionych zewnętrznej warstwy gładzi. Za jego pomocą wygładzisz wszelkie nierówności i szorstką powierzchnię ściany. Po przyklejeniu papieru nie musisz już szlifować czy wyrównywać w inny sposób ściany, co znacznie przyspiesza prace wykończeniowe.

Gładzenie sufitu i ścian jest proste!

Ściany możesz wygładzić na różne sposoby. Najczęściej stosuje się do tego różnego rodzaju gładzie. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest również papier gładziowy, który sprawdza się w sytuacjach, gdy zależy Ci na czasie. W asortymencie sklepu Castoramy znajdziesz wszystkie niezbędne produkty i akcesoria potrzebne do skutecznego wygładzenia ściany.