Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Grzejniki

Strzałka w prawo

Akcesoria grzejnikowe

Strzałka w prawo

Zawory grzejnikowe

Strzałka w prawo

Zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe to elementy instalacji centralnego ogrzewania, które umożliwiają regulację przepływu wody do poszczególnych grzejników w domu. Są one kluczowe dla zapewnienia efektywnego i oszczędnego korzystania z ciepła w domu.

Filtry

Zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe to elementy instalacji centralnego ogrzewania, które umożliwiają regulację przepływu wody do poszczególnych grzejników w domu. Są one kluczowe dla zapewnienia efektywnego i oszczędnego korzystania z ciepła w domu.

29 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria grzejnikowe

Wyświetlanie 24 z 29 produktów

Załaduj więcej

Zawory grzejnikowe – prosta obsługa kaloryferów

W czasie sezonu jesienno-zimowego spada temperatura nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynków. Właśnie dlatego jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego pomieszczenia jest ogrzewanie. Każdy system ogrzewania musi być wyposażony m.in. w zawory grzejnikowe.

Elementy te montowane są na grzejniku centralnego ogrzewania i umożliwiają korzystanie z kaloryfera. Zakończeniem jest głowica termostatyczna, która ma specjalne pokrętło. Służy ono do regulacji natężenia ogrzewania. Termostat grzejnikowy można kupić samodzielnie albo w zestawie z zaworem.

W tej kategorii znajdziesz gotowe zawory grzejnikowe do montażu wraz z głowicą. Takie rozwiązanie jest praktyczne i pozwala na regulowanie temperatury panującej w pomieszczeniu. Mają prostą budowę i są niezbędne podczas montażu całej instalacji albo jej renowacji. Z łatwością dobierzesz wygląd elementu do całej instalacji oraz aranżacji wnętrza. Poza tym zawory grzejnikowe dopasujesz też do pomieszczenia. Inne modele znajdą swoje zastosowanie w salonie, a jeszcze inne w łazience.

Poza tym znajdziesz tu też specjalne zawory odcinające, które umożliwiają swobodne odcięcie jednego z grzejników w domu, np. podczas prac konserwacyjnych. Mają szerokie zastosowanie w instalacjach wodociągowych.

Warto też zwrócić uwagę na dwa różne modele, które trzeba dopasować do swojego systemu. Wszystko zależy od tego, jak podłączony jest grzejnik w całej instalacji. Zawór grzejnikowy kątowy sprawdzi się tam, gdzie przyłącza znajdują się równolegle do grzejnika. Z kolei zawór grzejnikowy prosty jest stosowany wtedy, kiedy podłączenie odbywa się w tej samej linii. Jest to jednak bardzo proste w weryfikacji.

Do czego służą zawory grzejnikowe?

Zawory grzejnikowe to jeden z elementów instalacji grzewczych. Muszą zostać zamontowane, aby całość poprawnie działała, a temperatura we wnętrzu była komfortowa dla mieszkańców.

W podstawowym wyposażeniu instalacji grzewczej znajduje się termostat grzejnikowy, który znacznie podwyższa komfort przebywania w budynku. Daje możliwość regulacji przepływu wody. W praktyce oznacza to zmianę natężenia ciepła w sezonie jesienno-zimowym. Jednym ruchem można zmniejszyć ogrzewanie albo właśnie je zwiększyć. Poziom temperatury zależy od indywidualnych preferencji. Poza tym może się różnić, w zależności od pomieszczeń w jednym budynku.

Zawory grzejnikowe termostatyczne pełnią też ważną rolę. Pozwalają zaoszczędzić energię. Oznacza to, że jeśli nie korzystasz z pomieszczeń albo nie ma potrzeby ich ogrzewania, z łatwością wyłączysz ogrzewanie. Pokrętła służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach w podanym przedziale. Wybrane ustawienia można z łatwością zmienić, wszystko zależy od pory roku, a także warunków panujących wewnątrz pomieszczenia. Poza tym tego typu elementy chronią grzejniki przed zamarznięciem. Mają specjalne oznaczenie z gwiazdką.

Zawory grzejnikowe termostatyczne mają szerokie zastosowanie. To konieczny element instalacji grzewczej w domach, biurach, przedsionkach, klatkach schodowych czy korytarzach. Wszędzie tam, gdzie znajduje się grzejnik, będzie potrzebny również pasujący do niego zawór.

Jaki zawór wybrać? Kilka słów o zakupie odpowiednich elementów

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni zawór, musisz zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia. Wszystko zależy od tego, czy grzejnik jest zasilany bocznie, czy od dołu typu V. Kolejnym aspektem jest wymiar gwintu, który dopasujesz do swojej instalacji. Możesz wybrać wszystkie elementy osobno albo postawić na cały zestaw wraz z termostatem.

Zawór grzejnikowy prosty może mieć głowicę z gwintem albo zatrzaskiem. Wszystko zależy od tego, czy grzejnik jest już wyposażony w zawór. Do takich instalacji przyda się model na zatrzask lub nakręcany. Podsumowując, funkcjonowanie głowicy zależy od tego, jak współpracuje z zaworem i wkładką termostatyczną. Trzeba zatem dopasować regulator ciepła do wkładki lub zaworu.

Dobierz też elementy mocowania do kaloryferów, wśród nich są dolnozasilane, bocznozasilane i podłączane od dołu. W przypadku kaloryferów zasilanych bocznie należy wybrać element zabudowany w korpusie wraz z pokrętłem.

Ponadto zawór grzejnikowy kątowy albo prosty może mieć różnorodne głowice. Pierwszym modelem jest czujnik wbudowany, który montuje się w pozycji poziomej w pomieszczeniach. Nie może być on jednak zasłonięty przez inne meble, zasłony czy firany. Z kolei zawór grzejnikowy kątowy z czujką wyniesioną montuje się w pozycji pionowej. Można ją stosować tam, gdzie jest firana lub zasłona. Specjalna obudowa doskonale chroni czujnik. Głowice wzmocnione są dodatkowo zabezpieczone przed kradzieżą, dlatego polecane są do budynków użyteczności publicznej.

W miejscach takich jak klatki schodowe czy hol w biurze przyda się wzmocniona konstrukcja odporna na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które sprawiają, że możesz np. sterować elektronicznie ogrzewaniem. Tego typu głowice umożliwiają zmniejszenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.