Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Grzejniki

Strzałka w prawo

Akcesoria grzejnikowe

Strzałka w prawo

Przyłącze grzejnikowe

Strzałka w prawo

Przyłącze grzejnikowe

Przyłącze grzejnikowe to element instalacji grzewczej, który umożliwia podłączenie grzejnika do systemu ogrzewania. Dzięki temu rozwiązaniu, ciepło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu, co przyczynia się do zwiększenia komfortu termicznego w domu.

Filtry

Przyłącze grzejnikowe

Przyłącze grzejnikowe to element instalacji grzewczej, który umożliwia podłączenie grzejnika do systemu ogrzewania. Dzięki temu rozwiązaniu, ciepło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu, co przyczynia się do zwiększenia komfortu termicznego w domu.

8 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria grzejnikowe

Wyświetlanie 8 z 8 produktów

Przyłącze grzejnikowe – niezbędny element w instalacji grzewczej budynku

Instalacje grzewcze to jedne z tych systemów, które w dużym stopniu wpływają na komfort korzystania z danego budynku. Są niezbędne nie tylko w obiektach mieszkalnych. Również w instytucjach publicznych grzejniki i łączące je rury mają ogromne znaczenie. Takie instalacje wymagają zastosowania wielu elementów zapewniających ich skuteczne działanie.

Grzejniki są najbardziej widocznymi częściami instalacji grzewczej. Jednak aby dobrze spełniały swoją funkcję, konieczne jest podłączenie ich do systemu. Umożliwiają to przyłącza grzejnikowe.

Przyłącze grzejnikowe to rodzaj zaworu, który montuje się bezpośrednio do grzejnika. Drugi koniec natomiast podłącza się do wystających rur instalacji grzewczej. Przyłącza pozwalają tym samym na podłączenie grzejnika do istniejącej instalacji. To właśnie przyłącze grzejnikowe zapewnia obieg czynnika grzewczego, który płynie w systemie CO. Równocześnie przyłącze pozwala na odcięcie dopływu cieczy do grzejnika w celu jego demontażu. Może być on konieczny w przypadku remontu czy też przebudowy obiektu albo podczas wymiany grzejników.

Przyłącze grzejnikowe jest wykonane z materiału odpornego na działanie wysokich temperatur. Wykazuje również odporność na stały kontakt z wodą. Co bardzo ważne, takie przyłącze ma dwa wejścia. Jedno jest podłączane do grzejnika, zaś drugie umożliwia podpięcie do instalacji grzewczej.

Przyłącze grzejnikowe jest niezbędnym elementem każdej instalacji, która wymaga zastosowania grzejników. Znajduje przy tym zastosowanie w każdym pomieszczeniu, w tym w łazienkach, w których stosuje się dedykowane urządzenia.

Przyłącze grzejnikowe – jakie możliwości Ci daje?

Niezależnie od typu przyłącze grzejnikowe to element, który jest niezbędny w instalacji grzewczej budynku. Przede wszystkim to ono zapewnia obieg cieczy, która powoduje nabranie przez grzejnik odpowiedniej temperatury. Ten natomiast emituje ciepło do pomieszczenia. Dlatego też przyłaczenie pełni przede wszystkim funkcję łącznika między grzejnikiem a instalacją CO.

Przyłącze grzejnikowe pozwala na doprowadzenie ciepłej wody do grzejnika i odprowadza wystudzoną ciecz. Równocześnie jednak może pełnić także inne zadanie. Odpowiednie przyłącze grzejnikowe umożliwia również podłączenie termostatu. Ten natomiast jest dedykowany do ustawienia pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Tym samym przyłącze grzejnikowe może stać się elementem łączącym grzejnik z instalacją CO oraz z termostatem w postaci gałki sterowanej elektrycznie lub manualnie.

Przyłącze umożliwia podłączenie grzejnika na różnej wysokości i położeniu. Wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się na przyłącze grzejnikowe dolne lub boczne, kątowe bądź proste. Odpowiednio dobrane przyłącze ułatwia wykończenie instalacji CO w każdym wnętrzu.

Przyłącze dolne czy krzyżowe – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu?

Przyłącza grzejnikowe występuje w wielu wariantach. Ich wybór zależy nie tylko od względów estetycznych. Nie we wszystkich instalacjach możliwe jest zastosowanie każdego rodzaju przyłącza. Wiele też zależy od tego, czy grzejnik podłączasz do systemu CO, czy też zastosowane jest inne rozwiązanie grzewcze.

Podłączenie dolne standardowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jest to równocześnie bardzo estetyczny sposób na podłączenie grzejnika wodnego. Taki rodzaj połączenia polega na podłączeniu dwóch dolnych przyłączy grzejnika do zasilającej i odprowadzającej rury. Przyłącze grzejnikowe dolne proste jest łatwe do zainstalowania, a także zapewnia wizualnie bardzo dobre efekty. Co więcej, w takiej sytuacji można dodatkowo zamontować grzałkę elektryczną. Dzięki temu z grzejnika możesz korzystać również po zakończeniu sezonu grzewczego.

Przyłącze grzejnikowe dolne proste umożliwia także zastosowanie zaworów termostatycznych, które utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu. Pod przyłącze grzejnikowe dolne możesz również podpiąć zawory regulujące, które dostosowują ilość wody, jaka przepływa przez grzejnik. Równocześnie możliwe jest podłączenie zaworów odcinających, które izolują grzejnik do instalacji CO.

Przyłącze grzejnikowe dolne proste charakteryzuje się nie tylko łatwym montażem, ale też dużą estetyką wykonania. Co więcej, pozwala na niemal dowolne rozbudowanie instalacji o inne zawory.

Innym rodzajem podłączenia jest krzyżowe. W jego przypadku zawór zasilający należy zamontować w górnej części grzejnika po prawej lub lewej stronie. Z kolei zawór powrotny montuje się na dolne grzejnika po stronie przekątnej. Nie zawsze jednak istniejąca instalacja na to pozwala. Dlatego rozwiązaniem może być przyłącze grzejnikowe krzyżowe. Jego układ pozwala na zamontowanie zaworu zasilającego i odprowadzającego praktycznie w tym samym miejscu. Dzięki temu stworzenie całej instalacji jest znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy nie możesz dokonywać drastycznych zmian w układzie rur CO. Przyłącze grzejnikowe krzyżowe ułatwi więc wykorzystanie istniejącej instalacji.

Przyłącze kątowe kontra boczne – estetyka i skuteczność

Przyłącze grzejnikowe kątowe to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na ukryciu zaworów i rur. O ile bowiem przyłącze grzejnikowe dolne jest widoczne od spodu grzejnika, o tyle przyłącze grzejnikowe kątowe zajmuje niewiele miejsca i od razu prowadzi do ściany. Wprawdzie ogranicza to możliwość zamontowania dodatkowych elementów, ale na pewno ma duży wpływ na estetykę montażu.

Przyłącze grzejnikowe boczne z kolei pozwala na niemal dowolną rozbudowę instalacji o dodatkowe elementy. Dzięki niemu jesteś w stanie podłączyć termostat oraz wiele rodzajów zaworów. Przyłącze grzejnikowe boczne wymaga jednak miejsca na ścianie. Jeśli zatem grzejnik jest umieszczony w rogu pomieszczenia, ten rodzaj podłączenia może się nie sprawdzić.

 Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru przyłączy?

Zawsze, gdy wybierasz przyłącze grzejnikowe proste lub innego typu, zwróć uwagę na rozstaw przyłączy. Musi być zgodny w Twoim modelem grzejnika. Źle dopasowane przyłącze grzejnikowe proste nie może być w żaden sposób wyregulowane. Od niego natomiast zależy szczelny i skuteczny montaż.