Dostawa za 1 zł na wybrane produkty świąteczne dla zamówień od 300 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak zrobić kosztorys budowy domu?

Jak zrobić kosztorys budowy domu? 

Nim wbijesz przysłowiową łopatę w ziemię, dobrze przygotuj się na przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu. Pierwszy podstawowym etapem w budowaniu domu będzie stworzenie kosztorysu, uwzględniającego poszczególne etapy wznoszenia budynku i jego wykończenia. 

W kosztorysie uwzględnić trzeba takie elementy jak:

  • Koszty urzędowe – związane z pozwoleniami, opłatami notarialnymi, etc.,

  • Koszt pracy specjalistów – architektów, geodetów, geologów, kierownika budowy, ekipy budowlano-remontowej, elektryka, glazurnika, stolarza i innych,

  • Koszty materiałów budowlanych,

  • Koszt sprzętu potrzebnego na budowie,

  • Koszt działki budowlanej. 

O ile koszty urzędowe, praca specjalistów, materiałów budowlanych czy wynajem sprzętu można uśrednić, o tyle sama cena działki budowlanej może mieścić się w zaskakująco szeroki przedziale. Działki budowlane na wsi, w mniejszych miejscowościach, w zależności od powierzchni, mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z kolei te mieszczące się w najpopularniejszych lokalizacjach, osiągają zawrotne ceny nawet kilku milionów złotych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda każdy z etapów budowy domu, aby mieć nad wszystkim kontrolę, sprawdź również nasz artykuł: Budowa domu krok po kroku.

Kosztorys budowy domu – ile kosztują formalności przed rozpoczęciem budowy?

Pierwszym kosztem, który musisz wpisać w kosztorys, po cenie zakupu działki, jest opłata u notariusza. Własność nieruchomości można przenieść tylko w formie aktu notarialnego. Etapu tego nie można więc pominąć. Opłata notarialna zależy od ceny działki. Jak ją wyliczyć? Podstawa to 1010 zł + 0,4% od nadwyżki wartości powyżej 60 000 zł. Jeżeli działka ma wartość od 2 000 000 do 4 000 000 zł, procent od nadwyżki wynosi 0,2%, a baza 4770 zł.

Kolejnym kosztem będzie zakup projektu budowlanego. Możesz wybrać jeden z gotowych projektów (szacunkowo może kosztować ok. 3 000 zł) lub zlecić projekt od podstaw biuru projektowemu – koszt takiego projektu może wynosić od 5 000 - 15 000 zł. Wszystko zależy od renomy architekta, powierzchni projektowej i skomplikowania projektu. 

Na projekcie należy uwzględnić plan wewnętrznej linii zasilającej – robi to elektryk za ok. 500 zł. Na ten sam projekt należy nanieść instalację wodno-kanalizacyjną – to kolejne 500 zł plus koszt wydania technicznych warunków przyłączenia wody i kanalizacji – ok. 85 zł. 

Jeżeli działka nie jest uzbrojona, musisz doliczyć koszt podłączenia do sieci elektrycznej oraz do sieci wodno-kanalizacyjnej. Koszty te to ok. 3 000 - 4 000 zł. Na terenie objętym nadzorem archeologa, musisz zapłacić archeologowi ok. 1000 zł. 

Kolejną opłatą na etapie projektowania domu, jeszcze przed wbiciem łopaty w ziemię, będzie zapłacenie geodecie – ok. 2 000 zł. Geodeta wstawia mapę do celów projektowych. Bez niej nie możesz ruszyć z miejsca. 

Jeżeli dom przekracza 70 m2, musisz wystąpić o pozwolenie na budowę i uiścić w urzędzie odpowiednią opłatę skarbową. Cena może różnić się, w zależności od typu koniecznego pozwolenia. Nie powinna jednak przekroczyć 100 zł. W wycenie koniecznie uwzględnij wynagrodzenie dla kierownika budowy. Jego wynagrodzenie to ok. 2 500 zł. 

Podsumowując, na ten etap budowy musisz przeznaczyć ok. 25 000 zł + koszt zakupu nieruchomości gruntowej. 

Kosztorys budowy domu – stan zerowy

Czas na kolejny etap budowy i nowe rubryki w kosztorysie. Po załatwieniu formalności zaczyna się cała zabawa. Co musisz uwzględnić w kosztach?

  • Wyrównanie terenu i wynajęcie koparki,

  • Wywrotki z ziemią,

  • Wylanie fundamentów.

Uwzględnij robociznę, koszt wynajmu sprzętu oraz materiały budowlane. Koszty przypisane do tego etapu, zależą w dużej mierze od powierzchni domu, który chcesz postawić. Dodatkowo zapłacisz, jeżeli z terenu działki należy odprowadzić wodę, czyli wykonać drenaż. 

Uwzględnij także to, że fundamenty z piwnicą są znacznie droższe, niż zwykłe ławy fundamentowe. Koszt budowy domu 120 m2 na tym etapie może wynosić od 50 000 do nawet 150 000 zł. 

Koszt budowy domu – stan surowy otwarty

Na tym etapie wznoszone są ściany nośne wykonane z betonu komórkowego, ściany działowe, kominy oraz wentylacja. W stanie surowym otwartym dom posiada również strop. Na tym etapie budowy uwzględnij też koszt budowy schodów wewnętrznych, instalację okien dachowych oraz zawiązanie więźby dachowej. 

Dużym wydatkiem będzie również położenie dachu. Jego cena uzależniona jest od stopnia skomplikowania jego konstrukcji oraz materiału, z jakiego zostaje wykonany. Im więcej załamań i udziwnień, tym droższa jest to inwestycja. Uwzględnij również w wycenie docieplenie dachu, montaż rynien, włazu dachowego. W stanie surowym otwartym przygotowane zostają również balkony z balustradami oraz schody zewnętrzne. 

Kosztorys budowy domu – stan surowy zamknięty

Aby móc zamknąć dom, konieczne będzie wstawienie drzwi i okien. Ich koszt zależny jest od tego, jaką klasę drzwi wejściowych wybierzesz. Drzwi antywłamaniowe są z reguły znacznie droższe niż te w zwykłym standardzie. Na koszt budowy domu wpływa również klasa montowanych okien. Okna drewniane są droższe niż okna plastikowe. O ile w domu masz zaplanowany garaż, uwzględnij w wycenie także bramę garażową, w zależności od preferencji możesz wybrać bramę garażową segmentową lub bramę garażową uchylną.

Kosztorys budowy domu – stan deweloperski oraz wykończenie

Choć nie ma jednoznacznego pojęcia stanu deweloperskiego, często uznaje się, że dom wykończony na tym etapie, to stan surowy zamknięty plus: elewacja oraz ocieplenie budynku, tynki wewnętrzne, wylewki oraz instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. W całkowitej wycenie budowy domu musisz uwzględnić także koszt systemu grzewczego – czyli grzejniki oraz piec. 

Ostatnim etapem wykończeniowym domu, przed wprowadzeniem, będzie biały montaż, zakup niezbędnych sprzętów AGD, położenie glazury w łazienkach oraz w kuchni, położenie podłóg, malowanie, stolarka, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, wprawienie drzwi oraz oświetlenie. Do tak urządzonego mieszkania, możesz zacząć się wprowadzać. Choć ceny rynkowe stale się zmieniają, w szczególności w przeciągu ostatnich kilku lat, uznaje się, że za wykończenie domu pod klucz na ostatnim etapie, potrzebujesz ok. 1000 zł na m2.

Budowa domu – koszt, na który musisz się przygotować, może się zmieniać!

Podane w artykule dane są szacunkowe. Wartości mogą zmieniać się od sytuacji na rynku, a przede wszystkim jakości powierzchni domu, jakości stosowanych materiałów oraz wyceny pracy specjalistów. Koszt budowy domu 70 m2 parterowego bez podpiwniczenia, będzie więc znacznie niższy niż koszt budowy domu 100 m2 z piwnicą i poddaszem. 

Pamiętaj, aby uwzględnić na zapas bufor budżetowy do 15%, aby nie zaskoczyły Cię niespodziewane wydatki. Wykonanie poprawnego kosztorysu pozwoli Ci na dokładne pozyskanie odpowiedniego finansowania. Wszystkie materiały budowlane znajdziesz na Castorama.pl oraz w sklepach stacjonarnych na terenie całej Polski.