Jaki piasek do zaprawy cementowej?

Piasek, obok cementu i cegieł, stanowi jeden z podstawowych budulców. Jego rodzaj i jakość mają tym samym niebagatelny wpływ na trwałość murowanego przez nas elementu. Warto zatem wiedzieć, czym powinien cechować się odpowiedni piasek i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru, ponieważ będzie to miało przełożenie na efekt końcowy naszych prac.

Jaki piasek do zaprawy cementowej

Rodzaje

Piasek dzieli się na dwie klasy: pozyskiwany z kruszonych skał (głównie granitowych i bazaltowych, rzadziej marmurowych) oraz piasek naturalny pochodzenia polodowcowego i rzecznego. Drugi rodzaj dzieli się dodatkowo na piaski pozyskiwane bezpośrednio z natury i kruszone w sposób sztuczny.

Dodatkowo rozróżnia się piasek na podstawie jego wielkości. Piaski odmiany pierwszej posiadają ziarna o średnicy nieprzekraczającej 2 mm. Odmiana druga posiada natomiast ziarna o średnicy do 1 mm. Każda z odmian dzieli się z kolei na gatunki, które określają zawartość pyłu i zanieczyszczeń. Gatunek I to piasek wyższej jakości, ponieważ zgodnie z obowiązującymi normami zanieczyszczenia w nim zawarte nie powinny być większe niż 0,1%. Gatunek II może mieć z kolei domieszkę elementów obcych na poziomie 0,2%.

Jak wybierać?

Piasek dobieramy do konkretnego rodzaju prac. Do zapraw cementowych i cementowo-wapiennych zaleca się piasek naturalny odmiany pierwszej. Wszystko jednak zależy od planowanych robót, ponieważ ogólna zasada mówi, że im gładsza ma być powierzchnia, tym drobniejszy powinien być piasek. Z tej przyczyny do tynków możemy używać piasków o różnej ziarnistości.

Tynk chropowaty uzyskamy, używając piasku o średnicy 4 mm. Do tynków nakładanych metodą natryskową zaleca się piasek o średnicy 1-1,5 mm. Natomiast do zapraw gipsowych i gipsowo-wapiennych, a także w celu uzyskania gładkiej powierzchni ściany, idealnie nadającej się do malowania, powinniśmy zastosować piasek nie większy niż 1 mm. Drobniejszy używany jest jedynie do wykonywania gładzi i najgładszych tynków. Warto również pamiętać, że w zaprawach murarskich najlepiej stosować piasek kwarcowy.

Ważne są również proporcje piasku w stosunku do pozostałych składników zaprawy. Dlatego przyjmuje się, że na metr sześcienny zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej potrzeba około metra sześciennego piasku pierwszej odmiany, czyli nieprzekraczającego 2 mm średnicy. Będziemy dzięki temu mieć pewność, że zaprawa posiada optymalne właściwości.

Jaki piasek do zaprawy cementowej

Jakość

Niezależnie od przeznaczenia, należy dążyć do tego, aby piasek był jak najlepszej jakości. Oznacza to, że powinien być suchy i jak najczystszy. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia (ziemia, glina, pył i kurz) utrudniają bowiem wiązanie i sprawiają, że zaprawa jest mniej trwała. Z tej przyczyny materiał powinniśmy zabezpieczyć zarówno podczas transportu, jak i w trakcie przechowywania na placu budowy. Wystarczy jednak, że pozostawimy go na utwardzonym podłożu i przykryjemy plandeką. To powinno sprawić, że budulec nie ulegnie zanieczyszczeniu i zachowa czystość. Takie zabezpieczenie spowoduje również, że dodatkowe środki zaradcze nie będą już konieczne.

Piasek kolorowy

Dostępne są także piaski sztucznie barwione poprzez zastosowanie polimerów. Taki piasek stosujemy zwłaszcza do wykonania kolorowych tynków zewnętrznych. Charakteryzuje się ponadto wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych i promieni słonecznych. Dzięki temu zachowuje swój wygląd przez długi czas.