LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Dobrze ocieplony dom to komfort dla jego mieszkańców, ale i oszczędność dla ich portfela. W zależności od metrażu nieruchomości roczny wydatek na ogrzewanie może zmniejszyć się nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Najpierw jednak trzeba zainwestować. Ile kosztuje ocieplenie domu i jakie są zalety tego przedsięwzięcia? Dowiesz się z artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Kompleksowe prace, w zależności od potrzeb, powinny objąć nie tylko docieplenie ścian, ale również stropu, a nawet piwnicy i podłogi na gruncie. Zanim jednak zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, ile kosztuje ocieplenie domu w zależności od metrażu, zastanówmy się, jakie czynniki decydują o końcowej wycenie.

ocieplenie

Koszt materiałów niezbędnych do ocieplenia domu

Do ocieplenia domu możesz użyć styropianu lub wełny mineralnej, które różnią się od siebie nie tylko specyfikacją materiału, ale również ceną. Do kwoty za materiały musisz doliczyć również siatkę elewacyjną czy kleje. Sprawdź, jaki to koszt.

Styropian i zaprawa 

Do ocieplania budynków najczęściej wybieranym materiałem jest styropian. Jak kształtuje się koszt ocieplenia styropianem 1 m2? Policzmy to. Za metr kwadratowy białego styropianu o grubości 10-12 cm zapłacisz około 35 zł, co przy powierzchni 200 m2 da kwotę 7000 zł. Do ceny styropianu dolicz koszt zaprawy, którą przykleisz go do ściany zewnętrznej – ok. 1000 zł. Całość wyniesie Cię zatem 8000 zł. 

Wełna mineralna

Zamiast styropianu jako materiał termoizolacyjny może służyć wełna mineralna skalna lub szklana. Przy założeniu, że ociepleniu poddawana jest powierzchnia ścian o wielkości 200 m2, wełna skalna będzie kosztować około 5000-6000 zł, a zakup wełny mineralnej szklanej wyniesie Cię około 5700-6100 zł.

Siatka i klej

Planując budżet na ocieplenie domu, nie zapomnij o koszcie siatki z włókna szklanego, którą należy zamocować na styropian za pomocą specjalistycznego kleju. Za siatkę elewacyjną na pokrycie 200 m2 powierzchni zapłacisz około 650 zł, za klej 1200 zł. Całościowy koszt tych dwóch materiałów dla ścian o powierzchni 200 m2 to 1850 zł.

ocieplenie

Koszt wykonania ocieplenia domu – robocizna

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 całościowo, musisz doliczyć również cenę tzw. robocizny, czyli pracy fachowców. Firmy dokonują najczęściej wycen na podstawie metrażu oraz wybranego materiału ociepleniowego.

Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie domu styropianem, koszt robocizny powinny zamknąć się w przedziale 60-75 zł za m2. W przypadku domu o powierzchni ścian 200 m2 będzie to kwota rzędu 12 000-15 000 zł. Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2? Policzysz to proporcjonalnie, mnożąc cenę jednostkową przez liczbę metrów. 100 m2 to koszt około 6000-7500 zł. 

Ocieplanie domu wełną mineralną będzie droższe – za metr kwadratowy zapłacisz około 80 zł. To oznacza, że przy ścianach o powierzchni 100 m2 będzie to około 8000 zł, a przy 200 m2 musisz przygotować się na wydatek 16000 zł. 

Do tego dojdzie koszt montażu obróbek, wykończeni wokół okien, drzwi i parapetów. 

Co wpływa na cenę termomodernizacji domu?

W dobie szybko zmieniających się cen poszczególnych produktów nie tylko z branży budowlanej, określenie, ile kosztuje ocieplenie domu, może być jedynie szacunkowe. Wpływ na to mają jednak nie tylko zmiany cen, ale również inne czynniki.

Wpływ na ostateczny koszt ocieplenia domu mają:

  • jakość materiałów, 

  • metraż budynku,

  • rodzaj techniki ociepleniowej,

  • kondycja ścian zewnętrznych,

  • region, w którym położony jest dom. 

Jeśli uznasz, że koszty kompleksowego remontu przewyższają Twoje możliwości, zacznij o tych powierzchni, przez które ucieka najwięcej ciepła. Są to kolejno: ściany (do 40%), dach (do 20%), okna (do 15%), wentylacja (do 15%) i piwnica (do 10%).

ocieplenie

Zalety ocieplenia domu 

Chociaż może się wydawać, że koszt ocieplenia domu nie jest mały, to zalety takiej inwestycji są naprawdę duże. Poznaj wszystkie plusy ocieplenia domu! 

  1. Ocieplenie domu – koszt mniejszy niż zysk

Dobrze wykonana inwestycja w ocieplenie oznacza spory zysk w kolejnych latach. Szacuje się, że koszty ogrzewania mogą sięgnąć nawet 30-40%. Oczywiście oszczędności będą tym wyższe, im lepiej zostanie wykonane ocieplenie. W domu jednorodzinnym przez ściany może uciekać nawet 40% ciepła, więc ocieplenie elewacji jest kluczowe. Jeśli martwisz się, że to za mało, zleć badanie termowizyjne budynku, które wskaże, skąd ucieka najwięcej ciepła.

  1. Zwiększenie trwałości elewacji

Wykonanie ocieplenia to nie tylko oszczędność kosztów ogrzewania, ale również zwiększenie trwałości elewacji. Wykonanie prac przy użyciu materiałów wysokiej jakości sprawi, że elewacja będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia piłką), jak również te spowodowane czynnikami pogodowymi (gradobicie). W zależności od użytych materiałów fasada twojego domu będzie wytrzymywać uderzenia o sile nawet do 140J. 

  1. Krok w kierunku ekologii

Decydując się na termomodernizację domu, myślisz przede wszystkim o obniżeniu kosztów jego ogrzewania. Wiąże się to oczywiście z ograniczeniem zużycia paliwa grzewczego. Idą za tym ogromne plusy dla środowiska – zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Mówiąc w skrócie – poprzez ocieplenie domu wspierasz dobrą kondycję otaczającej Cię natury.

  1. Termoizolacja nie tylko praktyczna, ale i estetyczna 

Chociaż na ocieplenie domu decydujemy się głównie ze względów praktycznych, to w końcowym rozrachunku za pomocą tej inwestycji możemy poprawić również estetykę budynku. W zależności od Twoich preferencji i planu zagospodarowania terenu możesz zmienić kolor elewacji lub dodać do niej nowoczesne formy wykończenia, takie jak  drewno kompozytowe, beton architektoniczny lub okładzinę klinkierową. Możesz również wykończyć elewację tynkiem imitującym strukturę drewna.

  1. Skorzystaj z dofinansowania

Czy wiesz, że istnieje program „Czyste Powietrze”, którego ideą jest ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczeń? Planując ocieplenie domu lub wymianę okien, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie remontu. Ocieplenie elewacji sprawi bowiem, że dom będzie miał lepsze parametry energetyczne. W efekcie będzie bardziej ekologiczny, a więc zgodny z celem programu. Możesz otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy dofinansowania, warto zatem rozważyć zakup materiałów lepszej jakości.