Produkty

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Układając płytki ceramiczne, nie unikniemy ich cięcia. Na szczęście nie wymaga to kosztownych zakupów ani wielu lat doświadczenia.

cięcie płytekCięcie płytek – jak zrobić to prawidłowo?

Płytki można ciąć na trzy sposoby:

1. Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego/szczypiec do glazury

Potrzebne narzędzia:

- nóż szklarski/rysik do glazury

- szczypce glazurnicze

- pilnik wolframowy -

szlifierka kątowa z tarczą diamentową


Najprostszą metodą na przecięcie płytki jest zarysowanie jej wzdłuż wyznaczonej linii nożem szklarskim lub rysikiem do glazury, a następnie przełamanie energicznym ruchem. Jeśli płytka przełamała się nierówno lub pozostał fragment do wycięcia, nierówności usuwamy pilnikiem wolframowym.

Niepotrzebne elementy możemy usunąć również przy pomocy szczypiec do glazury. Brzegi płytki należy wygładzić szlifierką kątową z tarczą diamentową.

2. Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury

Potrzebne narzędzia:

- przecinarka do glazury (gilotyna)

- szlifierka kątowa z tarczą diamentową


Do cięcia płytek ceramicznych służą także specjalne przecinarki do glazury, tak zwane gilotyny. Na płytce należy narysować linię cięcia, a następnie ułożyć ją na przecinarce. Przecinarka posiada kółko tnące, przy użyciu którego należy wykonać proste płytkie nacięcie wzdłuż wyznaczonej linii na płytce. Następnie dociskamy stopkę gilotyny do powierzchni płytki i przełamujemy ją wzdłuż zarysowania. cięcie płytek ceramicznych

Do wyrównania krawędzi płytki stosuje się również w tym przypadku szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Należy jednak uważać, aby nie wyszczerbić i nie uszkodzić płytki.

3. Cięcie płytek za pomocą piły z tarczą diamentową

Potrzebne narzędzia: - piła z tarczą diamentową
Najdroższą, ale też najbardziej profesjonalną metodą jest cięcie płytek piłą tnącą na mokro z tarczą diamentową. Dostępne są piły z nieruchomą tarczą (wówczas musimy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej) oraz modele z ruchomą tarczą (płytka jest nieruchoma w czasie cięcia, a my sterujemy tarczą). Tarcza tnąca jest chłodzona wodą (dzięki temu w czasie cięcia nie dochodzi do pylenia). Tnąc płytki przy użyciu piły, mamy możliwość fazowania krawędzi płytek pod kątem 45 stopni, które po ułożeniu będą stykać się w narożnikach.

Dział Narzędzia

Komentarze

Ocena
4.00
1 komentarz 1 Jak prawidłowo ciąć płytki?
26.10.2015
Całkiem rzetelene podejście do tematu ale nie wiem czy kogoś nauczy prawidlowego ciecia. Szkoda też, że nie macie wszystkich wypisanych akcesoriów na stanie. z mojego doświadcaenia wynika że do ciecia płytek trzeba miec reke i oko, bo jak pójdzie krzywo to starta materiału. lepiej zatrudnic fachowca

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej Loterii?
Zadzwoń pod numer: 800 909 439 (komórki), + (48) 22 873 70 77 (stacjonarne)

Zarejestruj Kupon

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo ciąć płytki?