Produkty

Do czego służą pilniki i tarniki

Do czego służą pilniki i tarniki

Pilniki i tarniki należą do narzędzi przydatnych przy wykonywaniu czynności obróbki mechanicznej, zwłaszcza przy wykańczaniu powierzchni. Występują w bardzo różnych odmianach, które możemy dobrać w zależności od tego, jaki materiał poddajemy obróbce.

zastosowanie pilników i tarnikówPilniki

Pilnikami nazywamy narzędzia, które służą do piłowania, a więc zdejmowania z powierzchni obrabianego przedmiotu cienkiej warstwy materiału o grubości od ok. 0,01 mm do ok. 1 mm. Pilniki w zależności od kształtu przekroju poprzecznego mogą być:

- płaskie,
trójkątne,
okrągłe,
półokrągłe,
kwadratowe,
mieczowe,
nożowe,
owalne,
soczewkowe
igiełkowe (do drobnych precyzyjnych prac, zwane również iglakami).

Pilniki stanowić mogą:

narzędzie ręczne, odrębne, wyposażone w odpowiedni bezpieczny uchwyt,
część mechanicznej obrabiarki (pilnikarki), gdzie są narzędziem roboczym o zróżnicowanym kształcie (tarczy, trzpienia, taśmy).

Pilniki mają różnorodne rozmiary, mogą być wykonane z różnych materiałów, posiadają odmienne układy zębów i nacięcia. W zależności od liczby nacięć na 10 mm długości rozróżnia się pilniki o numeracji od 0 do 5, które mają swe tradycyjne nazwy, takie jak:

0 – to tzw. zdzierak o liczbie nacięć (na długości 10 mm) od 4,5 do 12,5,

1 – tzw. równiak, od 5 do 16 nacięć,

2 – tzw. półgładzik, od 9,5 do 24,6 nacięć,

3 – tzw. gładzik – 13 do 31,5 nacięć,

4 – tzw. podwójny gładzik, od 20 do 45 nacięć,

5 – tzw. jedwabnik, od 35 do ok 67 nacięć.

Tarniki

Tarniki stanowią specjalną odmianę pilników przeznaczoną do obróbki powierzchni z materiałów dość miękkich – np. wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych lub miękkich metali. Tarnik posiada stosunkowo duże nacięcia i spore przerwy między (najczęściej trójkątnymi) zębami. Dzięki temu może usuwać większą ilość zbędnego materiału z obrabianej powierzchni i skutecznie wykonywać zgrubne piłowanie. Tarniki wymagają przez to znacznie częstszego czyszczenia (np. poprzez prowadzenie drucianej szczotki wzdłuż nacięć). Tarniki służą przede wszystkim do drewna i innych miękkich materiałów, do ich zgrubnej obróbki lub formowania, natomiast pilniki – przeznaczone są głównie do wygładzania.

Zastosowanie pilników i tarnikówpilnik półokrągły

Zarówno pilniki, jak i tarniki znajdują zastosowania przede wszystkim w ślusarstwie, ale także wielu innych dziedzinach, takich jak np. stolarstwo czy modelarstwo. Głównymi zadaniami tego typu narzędzi jest dokładna obróbka materiałów – tak aby nadać im jednolity wygląd i odporną gładką strukturę warstwy zewnętrznej.

Narzędzia pilnikowe pozwalają usuwać naddatki materiału, powstające podczas wytwarzania konkretnych produktów. Służą do gratowania stali, tworzyw sztucznych, metali kolorowych lub drewna. Specjalne pilniki służyć mogą także do wykonywania oceny twardości stali hartowanej (w skali HRC). Pilniki mogą być stosowane także do ostrzenia pił, w tym pił łańcuchowych, noży i wszelkich innych ostrzy. Do zadań specjalnych używa się pilników tzw. igiełkowych do dokładnego wygładzania powierzchni niewielkich przedmiotów. Do materiałów szczególnie twardych, jak np. szkło, kamień, stal hartowana czy węglik – najlepiej zastosować pilniki tzw. diamentowe. Nie posiadają one zębów ani nacięć, ale mają na powierzchni osadzone niewielkie cząstki przemysłowych diamentów. Jedynie przy tego rodzaju pilnikach można stosować ruchy posuwisto-zwrotne. Inne pilniki wymagają zwykle przesuwania w jedną stronę.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Środki do usuwania starych powłok wykończeniowych

Środki do usuwania starych powłok wykończeniowych
Przystępując do remontu czy renowacji elementów wyposażenia, wiele uwagi poświęcamy przygotowaniu powierzchni do powtórnego wykończenia preparatami de...
Czytaj więcej

Zrywanie podłogi – przydatne wyposażenie

Zrywanie podłogi – przydatne wyposażenie
Czasami renowacja starej podłogi nie wchodzi w grę. Może być zbyt skomplikowana, całkowicie niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Może być też niezgo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.10.2017
Mój pradziad posiadał naturalny dar pracy z drewnem, w rodzinie mówiło się, że rozmawia z pniakami. Pradziadzia przebywając w CK wojsku Franza Józefa doznał zranienia tracąc nogę. Podczas rekonwalescencji w szpitalu wojskowym wyrzeźbił sobie z kloca opałowego drewnianą protezę używając łyżki jako jedynego narzędzia. Wtedy to zapoznał swoją przyszłą żonę siostrę miłosierdzia, w której łaski wkradł się rzeźbiąc ozdobny komplet papilotów z odpadków pozostałych po produkcji trumien dla wojskowych pacjentów.
22.02.2016
No ja to bym chciał mieć taki warsztat i się tak z drewnem bawić, to moja pasja. Ale nie mam nawet warunków, więc bez sensu.

Ocena i komentarz dla:

Do czego służą pilniki i tarniki