Produkty

Piła kabłąkowa i możliwości jej zastosowania

Piła kabłąkowa i możliwości jej zastosowania

Piła kabłąkowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi ręcznych. Znajduje zastosowanie na działkach, w ogrodach czy warsztatach, gdzie przydaje się do cięcia drewna. Co warto wiedzieć o pile kabłąkowej i tego typu akcesoriach, do czego dokładnie mogą nam się przydać?

cięcie plastiku piłą kabłąkowąBudowa piły kabłąkowej

Każda piła kabłąkowa składa się z dwóch podstawowych elementów, są to brzeszczot oraz kabłąk. Brzeszczot to zębate ostrze, natomiast kabłąk to rama narzędzia wygięta w łuk. Piły kabłąkowe charakteryzują się różnymi rozmiarami – odmienne są długości brzeszczotów, a co za tym idzie, całego narzędzia. Owalna rama jest zwykle wygięta w taki sposób, by łuk, który tworzy, zmniejszał się po jednej ze stron. W niektórych modelach łuk ten opada łagodnie, w innych różnica pomiędzy poziomem ramy po obu stronach brzeszczota jest natomiast znacznie większa. Ostrza piły kabłąkowej często wyposażone są również w osłonę, która umożliwia bezpieczny transport i przechowywanie narzędzia.

Nowoczesna piła kabłąkowa

Współczesne piły tego rodzaju wykonywane są z materiałów trwałych i lekkich. Są one odporne na rdzewienie, bywają też wyposażone w niewielkie rękojeści umożliwiające obsługę narzędzia jedną ręką. Dodatkowo można regulować w nich poziom napięcia brzeszczota, na co pozwala z kolei zastosowany w piłach mechanizm śrubowy. Ostrza piły można także bez problemu wymienić – nie potrzeba do tego żadnych narzędzi, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w zapasowy brzeszczot.

Warto również dodać, że na rynku znajdziemy także piły kabłąkowe, które dzięki możliwości połączenia ich z trzonkiem mogą być stosowane na wysokości kilku metrów z poziomu ziemi. Ich brzeszczot obraca się w zakresie 360°, co znacznie ułatwia pracę i czyni ją bardziej komfortową.

Zastosowanie piły kabłąkowej

Tego rodzaju narzędzie służy do piłowania drewna. W zależności od tego, jakiego rodzaju drewno tniemy – świeże, mokre czy suche – zastosowanie znajdzie inny brzeszczot, choć nie jest to regułą: najnowsze piły wyposażone są w ostrze, który sprawdzi się we wszystkich wymienionych przypadkach. Wąskie ostrze takiej piły pozwala na łatwe zagłębianie się nawet w twardym materiale. Piły kabłąkowe wykorzystywane są więc przede wszystkim do cięcia grubszych gałęzi oraz konarów drzew. Sprawdzą się jednak także w warsztatach czy pracowniach, gdzie konieczne jest przecinanie drewnianych elementów. Co ważne, piły takie umożliwiają cięcie surowca zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien, co czyni je szczególnie przydanymi dla osób pracujących na co dzień przy obróbce drewna.cięcie metalu

Zastosowanie właściwego brzeszczota pozwala również na korzystanie z piły podczas cięcia metali i PCV. Niektóre z pił kabłąkowych przeznaczone są natomiast typowo do cięcia metalu. Posiadają czasem przestawny kabłąk, który umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Jeśli mają mały rozmiar, czyni to z nich narzędzia idealne dla elektryków czy hydraulików.

Piła kabłąkowa z wymiennymi brzeszczotami jest więc narzędziem, które sprawdzi się podczas różnorodnych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, ale które znajdzie zastosowanie również w warsztacie majsterkowicza. Będzie też pomocna w trakcie licznych prac remontowo-budowlanych.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Handmade – strzałki z drewna

Handmade – strzałki z drewna
Strzałki wskazujące kierunek to ciekawy pomysł na ożywienie ogrodu, zwłaszcza dużego, choć i w niedużym można je interesująco zaprezentować. Jak wykon...
Czytaj więcej

Wybieramy piłę posuwową

Wybieramy piłę posuwową
Piła posuwowa, nazywana również szablastą, to urządzenie, które może usprawnić nam cięcie drewna, stali czy tworzyw sztucznych. Wyposażona w brzeszczo...
Czytaj więcej

Z czego samodzielnie stworzyć szafkę na buty?

Z czego samodzielnie stworzyć szafkę na buty?
Szafka na buty powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Kiedy wykonamy ją samodzielnie, zyskuje też znacząco na oryginalności. Z czego możemy skorzy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Piła kabłąkowa i możliwości jej zastosowania