Produkty

Mechaniczne sposoby postarzania desek podłogowych

Mechaniczne sposoby postarzania desek podłogowych

Nie musimy czekać kilkadziesiąt lat na to, by nasza drewniana podłoga wpisała się w trend aranżacji rustykalnej. Ślady jej użytkowania, a także ingerencji owadów można wykonać jeszcze przed oddaniem do użytku podłogi ze świeżo wysezonowanego drewna. W jaki sposób robią to producenci i czy możemy samodzielnie postarzyć swoją podłogę z drewna w podobnym zakresie?

mechaniczne postarzanie drewnaModa na postarzanie drewna

Odpowiednio konserwowana drewniana podłoga to inwestycja na dziesięciolecia, podobnie jak wykonane z tego surowca meble. Wystarczy niewiele starań, by w nienagannym stanie zachować ich wygląd na długo, do czego przyczynia się uprzednia skuteczna impregnacja, a także dbałość o zachowanie czystości i sporadyczne odmalowywanie. Jednak wraz z modą na styl retro zwracamy uwagę na drewno wysłużone, nadgryzione zębem czasu i z widocznymi oznakami jego upływu.

Co ciekawe – postarzane drewno znajduje się też w polu zainteresowań tych dekoratorów wnętrz, którzy proponują aranżacje nowoczesne. Drewno stare sprawdza się w stylu współczesnym równie dobrze co sprzęty wykonane z drewna surowego. Te ostatnie, zwłaszcza jeśli pochodzą z pracowni renomowanych projektantów, mają wysoką cenę. Dlatego jeśli możemy swoje wnętrza wyposażyć w ekonomicznie korzystny odpowiednik drewna surowego, zwracamy się ku postarzanym podłogom i meblom. Są tego świadomi producenci, oferując wyroby pokryte szlachetną patyną czasu, choć przedmioty przez nich proponowane nie są wiekowe, bo wykonywane na zamówienie. Z jakich sposobów korzystają, by drewno wyglądało jakby miało szlachetny rodowód?

Drewno stare, czyli jakie?

O tym, że niekonserwowane drewno źle znosi upływ czasu, jeśli poddane jest działaniu warunków zewnętrznych, przekona nas wycieczka do lasu – ujrzymy w nim zmurszałe, spróchniałe drewno, w którym dzieło zniszczenia dopełniają owady, dla których jest ono pożywieniem i miejscem do życia. Oczywiste jest, że tak zniszczonego surowca nie zaprosimy do swoich wnętrz, ponieważ interesuje nas efekt postarzenia, ale przy zachowaniu naturalnych właściwości surowca: trwałości, twardości, koloru, rysunku słojów, uwidocznionych sęków i śladów ingerencji owadów takich jak korniki, ale wytworzonych bez ich udziału.

Warto tutaj podkreślić, że drewno jest materiałem, który nie ma sobie równych w aspekcie możliwości, jakie daje jego umiejętna obróbka. W stosunkowo nieskomplikowany sposób można sprawić, że drewno – chociaż jest zdrowe i świeżo po wysezonowaniu – nabierze cech świadczących o długotrwałym i intensywnym użytkowaniu. Za pomocą łatwych do samodzielnego wykonania metod można spowodować kolorystyczne zmiany wyglądu jego powierzchni, czego elementarz znajduje się tutaj. Czym innym jest z kolei ingerencja mechaniczna.

Szczotka druciana Yato 3 rzędy plastikowa rączkaJak postarzyć drewno w sposób mechaniczny?

Drewno wiekowe jest pociemniałe, z uwidocznionymi sękami (które z powodu wysychania mają tendencję do wypadania), na jego powierzchni pojawiają się szczeliny, a jeśli w międzyczasie zaatakowały je korniki, również niewielkie otwory oznaczające początki wyżłobionych w surowcu krętych korytarzy. Widać na nim także ślady użytkowania, na które składają się między innymi wgłębienia, zadziory, wytarcia, zaplamienia. I właśnie taki efekt pragną uzyskać producenci postarzanego drewna. Do jakich sposobów się uciekają? Oto przykładowe z nich:

- dłutowanie,
- szczotkowanie,
- kornikowanie,
- młotkowanie,
- nacinanie,
- rzeźbienie sęków,
- fazowanie krawędzi,
- heblowanie miejscowe.

Oczywiście tego typu czynności są wstępem do nadania powierzchni charakterystycznej, wiekowej barwy, na którą składa się nie tylko przyciemnienie, ale i poszarzenie – taki efekt nadają specjalistyczne preparaty, od bejcy, przez amoniak, po woski, oleje i środki do patynowania. Należą one również do podręcznego zestawu każdego, kto w domowych warunkach postarza drewniane meble w technice shabby chic, decoupage czy cracle.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Kiedy przyda nam się szczotka techniczna?

Kiedy przyda nam się szczotka techniczna?
Szczotki stanowią bardzo przydatne narzędzie. Znajduje ono zastosowanie zarówno w domu, warsztacie, jak i w gospodarce komunalnej czy w przemyśle. Szc...
Czytaj więcej

Jak odczyścić narzędzia

Jak odczyścić narzędzia
 Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, gdzie praca wre, tam pot, znój i brud. A nasze narzędzia nie unikną kontaktu z tym ostatnim, warto więc wiedzi...
Czytaj więcej

Zadbaj o swoje narzędzia na wiosnę

Zadbaj o swoje narzędzia na wiosnę
Przygotowując się do wiosennych prac w ogrodzie, należy zadbać nie tylko o zakup nowych drzew czy krzewów, ale także o narzędzia, które wykorzystujemy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mechaniczne sposoby postarzania desek podłogowych