Produkty

Jak wybrać ręczne nożyce do blachy?

Jak wybrać ręczne nożyce do blachy?

Precyzja, skuteczność, bezpieczeństwo i komfort użytkowy. Te cechy są związane z użytkowaniem odpowiedniego narzędzia ręcznego do cięcia blachy. Aby je właściwie dobrać, powinniśmy znać ich rodzaje i właściwości.

rezcne nozyce do blachyUniwersalne

To narzędzie, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest bardzo poręczne. Z łatwością zmieścimy je do małej torby narzędziowej, a nawet w kieszeni kamizelki czy też spodni roboczych. Mimo skromnych gabarytów, posiadają dość dużą moc cięcia i umożliwiają zarówno cięcie ciągłe na wskroś, jak i kształtowe w postaci małych i dużych krzywizn. Możemy nimi obrabiać i rogi, i środek blachy. W wielu przypadkach mogą posłużyć również do przycinania niewielkich kabli.

Z przekładnią dźwigniową

Tego rodzaju nożyce są w stanie znacząco nam pomóc, jeśli podczas cięcia blachy często mamy problem z zadziorami. Obie części składające się na budowę tych narzędzi są zamocowane na przegubie. Takie rozwiązanie sprawia, że do cięcia używamy dodatkowej dźwigni, która w dużym stopniu redukuje nasz wysiłek, przy jednocześnie dużej skuteczności cięcia.

Z ostrzami ze stali HSS

Podwójną przekładnię dźwigniową, która znacząco redukuje zużycie naszej siły fizycznej, mogą posiadać również nożyce z ostrzami HSS. Ich najważniejszą zaletą jest jednak wyjątkowa trwałość i moc, szczególnie przydatna przy obróbce wybitnie twardych materiałów.

Do taśm metalowych

Tego rodzaju nożyce są szczególnie przydatne na wielu placach budowy. Ich użycie usprawnia i przyspiesza wykonywanie wielu prac, a konstrukcja sprawia, że taśmy stalowe możemy przecinać nawet za pomocą jednej ręki. Obrabiany przedmiot nie unosi się przy tym podczas cięcia, ponieważ nożyce są wyposażone w mocny dociskacz polimerowy.

Specjalistyczne nożyce do blachy Stanley Maxsteel proste ze sprężyną castorama

Do tej grupy powinniśmy zaliczyć nożyce o wygiętych ostrzach, które umożliwiają wygodną pracę na krawędziach blachy. Wśród narzędzi specjalistycznych należy zwrócić uwagę również na nożyce z prowadnicą, które umożliwiają z kolei łatwe przecinanie drutu wiązałkowego. Nie powinniśmy zapominać też o narzędziach przeznaczonych do bezpiecznego obrabiania przewodów elektrycznych oraz kleszczach dekarskich, niezastąpionych chociażby przy cięciu blachodachówki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając konkretny model ręcznych nożyc do blachy, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rękojeść, która zapewni nam pewny i wygodny chwyt narzędzia. To bardzo istotne nie tylko dla naszego komfortu, ale również dla zachowania pełnego bezpieczeństwa. Jeśli zależy nam na nożycach o podwyższonej odporności i żywotności, powinniśmy zwracać również dużą uwagę na ostrza. Wyjątkowo długi okres użytkowania zapewniają ostrza indukcyjnie hartowane.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie narzędzia przydadzą się w czasie repusowania?

Jakie narzędzia przydadzą się w czasie repusowania?
Repusowanie, czyli technika zdobienia i kształtowania metalowych blach poprzez wybijanie wgłębień na zimno, może stać się hobby każdego z nas. Dzięki ...
Czytaj więcej

Wszystko o stalowych podstawach do słupów drewnianych

Wszystko o stalowych podstawach do słupów drewnianych
Słupy podpierające zadaszenie ganków oraz poddaszy pojawiają się w wielu konstrukcjach lokalizowanych na terenie naszej działki. Słupy tego rodzaju po...
Czytaj więcej

Do czego wykorzystać stare puszki

Do czego wykorzystać stare puszki
Nadawanie drugiego życia starym przedmiotom cieszy się dużą popularnością. Można traktować je nie tylko jako domowy recycling, ale także jako sposób n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać ręczne nożyce do blachy?