Jak ciąć blachę?

Do cięcia blachy, metalowej, nierdzewnej czy miękkiej, służą specjalistyczne narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Nieprawidłowy ich dobór może skutkować tym, że materiał utraci swoje właściwości – czego należy się wystrzegać i jak dobrać odpowiednie akcesorium?

Jak ciąć blachę?Jak ciąć blachę?Jak ciąć blachę?Jak ciąć blachę?

Blacha jest popularnym materiałem budowlanym, ale coraz częściej spotykamy ją nie tylko na dachach, ale również we wnętrzach mieszkań, gdzie służy jako dekoracja. Z racji swoich właściwości i jedynego w swoim rodzaju wyglądu, szczególną popularnością cieszy się w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Zagościła w kuchniach jako pokrycie ścian nad blatami roboczymi, w salonach jako ciekawa dekoracja, a także w łazienkach, gdzie, odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci, stanowi o charakterze industrialnej aranżacji.

Na pytanie zadane w tytule – jak ciąć blachę? – można odpowiedzieć jednym słowem: bezpiecznie. Zanim przystąpimy do przecinania arkuszy blaszanych, należy zaopatrzyć się w ochronne ubranie, z czego najważniejsze będą odpowiedniej grubości rękawice oraz okulary osłaniające oczy. Równie ważny, co dbałość o zdrowie, będzie dobór odpowiedniego narzędzia, a tych mamy z sezonu na sezon coraz większy wybór. Na które możemy się zdecydować?

ręczne nożyce do cięcia blachy będą odpowiednie do materiału o grubości do 1 mm. W zależności od gabarytów ostrzy tnących, nadają się do wycinania łuków o różnym promieniu i do prac w trudno dostępnych miejscach,

nożyce do cięcia blachy falistej i prostej – nakładka na wiertarkę. Z tego typu narzędziem podołamy cięciu blachy metalowej do grubości 1,8 mm, nierdzewnej do 1,2 mm i miękkiej, na przykład z aluminium czy miedzi do 2 mm,

nożyce do cięcia blachy jako osobne urządzenie, do cięcia aluminium do 2,5 mm i stali do 1,6 mm. Najmniejszy promień cięcia wynosi 30 mm w przypadku narzędzia do krzywizn, dostępne jest również w wersji przeznaczonej tylko do cięcia prostego,

nożyce skokowe do cięcia blachy falistej i trapezowej, możliwa jest wymiana stempla i matrycy, a specjalne rowki miernicze umożliwiają sprawdzanie grubości materiału.

Często spotykanym błędem jest cięcie arkuszy blachy za pomocą szlifierki kątowej. Oczywiście, technicznie jest to możliwe, ale absolutnie nie wskazane. Dlaczego? Powodem jest inny sposób dokonywania nacięcia – w przypadku użycia szlifierki kątowej blacha jest rozgrzewana, co ma niszczący wpływ na właściwości antykorozyjne zewnętrznej, ocynkowanej warstwy. Jeśli ulegnie ona naruszeniu, rdza zaatakuje blachę natychmiast, co skutkować może przeciekaniem dachu, a w jego konsekwencji – konieczną naprawą połaci.

ochronne ubrania do cięcia blachyochronne ubrania do cięcia blachyochronne ubrania do cięcia blachyochronne ubrania do cięcia blachy

Nawet precyzyjne pokrycie ciętych krawędzi preparatem antykorozyjnym nie da nam pewności, że woda nie przedostanie się do powierzchni słabiej chronionych. Dotyczy to zarówno materiału, którym pokrywamy połać dachową, jak i dekoracji stosowanych we wnętrzach mieszkań. Tu zagrożenie korozją, na przykład w łazience czy kuchni, jest tak samo realne, jak na szczycie domostwa.

Data publikacji: 19.11.2014