Trasowanie metalu – praktyczne porady

Trasowanie to proces stosowany w obróbce materiałów, który polega na wyznaczaniu linii na powierzchni półwyrobu. Nakreślenia służą następnie do wycinania określonych kształtów, przecinania materiałów i tworzenia otworów. Oto praktyczne wskazówki, które ułatwią nam trasowanie na powierzchniach metalowych.

trasowanie metaluPrzygotowanie powierzchni do trasowania

Trasowanie metalu to czynność podobna do tej przeprowadzanej przy obróbce drewna. Fachowo powinna rozpocząć się od wykonania w podziałce rysunku tworzonego przedmiotu z uwzględnieniem wszystkich krawędzi, miejsc gięcia, wykonywania otworów oraz innych koniecznych wymiarów. Nie mniej ważne jest sprawdzenie stanu materiału przeznaczonego na trasowanie, aby nam go nie zabrakło. Malowanie metalu farbą traserską zwiększa widoczność linii na kreślonej powierzchni.

Przydatne narzędzia podczas trasowania

Kiedy rysunek jest już gotowy, dane przenosimy na materiał. Używamy w tym celu punktaka, cyrkla i rysika. Podczas tej czynności posługujmy się zawsze jednym narzędziem pomiarowym, ponieważ miarki zwykle cechują się niewielkimi błędami wskazań. Dlatego zaleca się używanie jednego przymiaru i kątownika ślusarskiego. Również płyta traserska i pryzma ułatwiają wykonywanie prac ślusarskich. Przydatnym narzędziem do pomiaru metalu jest suwmiarka, która pozwala na dokładne określenie grubości elementu, wewnętrznych średnic otworów i ich głębokości. W tym celu możemy użyć mierników laserowych, które zapewniają dobrą dokładność pomiarów.

Trasowanie metalu

Kreślenie na metalu dzielimy na:

Nóż cyrkiel Olfa CMP-2- trasowanie na płaszczyźnie – wykonuje się je jak kreślenie techniczne na papierze. Na płycie zaznaczamy środki otworów, punktujemy je punktakiem i za pomocą cyrkla zaznaczamy od nich równą odległość do brzegów płyty;

- trasowanie przestrzenne – polega na wyznaczaniu określonych linii na powierzchni brył, np. na wałku. Czynności zaczynamy od wyznaczenia głównych osi elementu. Przedmiot ustawiamy na płycie lub pryzmie traserskiej.

Zastosowanie szablonów

Jeśli wycinamy kształty z blachy i zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu materiału, opłacalną czynnością okazuje się wykonywanie szablonów. Za ich pomocą odwzorujemy kontur. Rysy na metalu powinny być wyraźne, ale nie mogą uszkadzać materiału. Pamiętajmy, aby nie wykonywać rys wzdłuż linii gięcia – istnieje ryzyko, że cienkie blachy będą w tych miejscach pękać. Do ustalenia linii gięcia możemy użyć punktaka, zaznaczając dwa punkty rozpoczęcia i zakończenia miejsca gięcia. Jeśli to nie wystarczy, użyjmy ołówka.

Data publikacji: 19.01.2017