Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Usuwanie starych wykładzin za pomocą zrywaków

Mimo coraz większej popularności paneli i płytek, wykładziny są wciąż pożądaną formą wykończenia podłogi, zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Chęć zmiany aranżacji danej przestrzeni lub widoczne uszkodzenia wykładziny po wielu latach użytkowania zmuszają nas do pozbycia się starej warstwy. Jak tego dokonać?

zrywanie wykładzinyPozbycie się starej wykładziny nie jest prostym zadaniem. Problem może stanowić przede wszystkim jej mizerna jakość, która wynika głównie z wiekowości podłogi, którą zamierzamy usunąć. Po drugie, znaczącym utrudnieniem może się okazać klej, dzięki któremu wykładzina została przymocowana do posadzki. Kłopotliwe może być też samo podłoże, które zostało wcześniej dokładnie wyszlifowane, odkurzone i zagruntowane. Wówczas w trakcie usuwania starej wykładziny jej poszczególne fragmenty mogą się łamać, pękać i rozwarstwiać, przez co nasza praca staje się niezwykle mozolna i długotrwała. Bez względu jednak na problemy, które możemy napotkać, starej wykładziny możemy pozbyć się na dwa sposoby.

Zrywaki ręczne

Pierwszym z nich jest wykorzystanie zrywaków ręcznych oraz specjalnych noży do cięcia wykładzin. Noże posłużą nam wówczas do pocięcia wykładziny na pasy o szerokości około 10 centymetrów. Zrywak zaś jest narzędziem, przy którego użyciu chwytamy za końcówkę każdego z pasów i próbujemy kolejno odrywać je od podłoża. Dzięki temu nie uszkodzimy znacząco podłoża, które będziemy chcieli na nowo wykończyć. Jeśli jednak na jego powierzchni pojawią się ubytki, przed położeniem nowej podłogi będziemy musieli je uzupełnić. Z tego względu użycie zrywaków ręcznych polecane jest przede wszystkim do usuwania dobrej jakości wykładzin z niewielkich powierzchni. W takiej sytuacji jesteśmy bowiem w stanie wykonać naszą pracę skutecznie i w stosunkowo szybkim tempie.

usuwanie wykładziny ręcznym zrywakiemZrywaki mechaniczne

Drugim sposobem na pozbycie się starej wykładziny jest użycie zrywaków mechanicznych, nazywanych stripperami, które wyglądem mogą nam przypominać ręczną podkaszarkę do trawnika. To maszyny, które za pomocą specjalnego noża są w stanie przeciąć spoinę klejową pod wykładziną, nie uszkadzając przy tym podłoża. Podobnie jak przy użyciu zrywaków ręcznych, zadanie rozpoczynamy od pocięcia wykładziny na pasy. Pod pierwszy z nich wsuwamy nożyce strippera, dostosowując odpowiednio ich stopień nachylenia, po czym prowadzimy maszynę niewielkim nakładem sił, a pas jest automatycznie zrywany. Zrywaki mechaniczne odznaczają się prostą obsługą i wysoką wydajnością, dlatego też najczęściej stanowią wyposażenie profesjonalnych firm remontowych i są używane w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze starymi wykładziny, które łączono zwykle za pomocą lepiku cementowo-butaprenowego.

Data publikacji: 21.10.2015