Produkty

Jakie narzędzia przydadzą się w czasie repusowania?

Jakie narzędzia przydadzą się w czasie repusowania?

Repusowanie, czyli technika zdobienia i kształtowania metalowych blach poprzez wybijanie wgłębień na zimno, może stać się hobby każdego z nas. Dzięki niemu samodzielnie wykonamy rozmaite dekoracje do domu i ogrodu, a jeśli nabierzemy doświadczenia będziemy mogli również  tworzyć większe gabarytowo konstrukcje. Jakie narzędzia będą nam potrzebne, aby zacząć przygodę z repusowaniem?

Młotki i punce

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, repusowanie polega na wybijaniu wzorów i kształtów na blasze w taki sposób, aby po drugiej stronie pojawiły się dekoracyjne wypukłości – więcej na ten temat znajdziemy w tym artykule. Aby taka praca była precyzyjna i dobrze wykonana, potrzebne nam będą młotki i punce.

technika repustowaniaMłotki stosowane w czasie repusowania to tzw. młotki cyzelskie, wyróżniające się specyficznym kształtem. Obuch posiada dwa wyprofilowane końce – jeden płaski do uderzania w punce, a drugi zaokrąglony, który nadaje się do kształtowania blachy. To drugie zakończenie pozwoli nam na zmianę płaskiej blachy w misę lub umożliwi nadawanie jej wiele innych form.

Punce są natomiast stalowymi narzędziami cyzelskimi oraz złotniczymi. Są to specyficzne pręty o różnych końcówkach, którymi wykonuje się wgłębienia na blachach poprzez uderzanie młotkiem. Dostępnych jest wiele rodzajów punc, m.in. kulowe, cyzelskie, do fazowania czy stemplowe, aby można było je łatwo dopasować do własnych potrzeb oraz rodzaju wykonywanych prac.

Czy wiesz, że...

Punce są powszechnie wykorzystywane do oznaczania próby kruszcu na metalach szlachetnych, jak również mogą posłużyć do markowania produktów znakiem swojej firmy. Taką puncę należy jednak wcześniej zamówić, aby na jej końcówce został wykonany symbol lub napis, jaki chcemy, aby odbijał się na blasze.

repustowanieMiękkie kowadło – czym jest?

Pracę na metalach zaczynamy od tego, że umieszczamy blachę na miękkim kowadle – jest to potrzebne, aby uderzenia puncą czy młotkiem faktycznie mogły tworzyć zaplanowane wgłębienia. Kowadło miękkie ustępuje pod naciskiem – w tej roli świetnie sprawdza się np. smoła repuserska, miękkie drewno, a nawet ołów. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie poduszek szczelnie wypełnionych piaskiem – świetnie sprawdzają się nie tylko podczas wybijania wzorów, ale też kształtowania blachy, np. w kształt misy. Do pracy może nam się przydać także twarde kowadło, szczególnie jeśli chcemy zachować bardziej kanciastą formę metalu.

Pozostałe przydatne narzędzia repuserskie

 Nożyce do blachy Top Tools proste Choć do samego repusowania wystarczą nam młotki, punce i kowadła, to na poszczególnych etapach wykonywania przedmiotów przydadzą nam się też inne narzędzia. Dzięki nożycom do blachy możemy sprawnie wyciąć kształty formowanych blach. Warto też wyposażyć się w ołówki lub inne przyrządy do pisania, dzięki którym narysujemy na blasze pożądane wzory. Przy bardziej zaawansowanych pracach repuserskich nieoceniona okaże się lutownica, która umożliwi łączenie poszczególnych elementów po lub w trakcie repusowania. Pamiętajmy też, aby zaopatrzyć się w odpowiednie materiały – repusowanie jest możliwe na ciągliwych i kowalnych metalach, takich jak złoto, srebro, miedź, mosiądz i żelazo.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wszystko o stalowych podstawach do słupów drewnianych

Wszystko o stalowych podstawach do słupów drewnianych
Słupy podpierające zadaszenie ganków oraz poddaszy pojawiają się w wielu konstrukcjach lokalizowanych na terenie naszej działki. Słupy tego rodzaju po...
Czytaj więcej

Do czego wykorzystać stare puszki

Do czego wykorzystać stare puszki
Nadawanie drugiego życia starym przedmiotom cieszy się dużą popularnością. Można traktować je nie tylko jako domowy recycling, ale także jako sposób n...
Czytaj więcej

Blacha jako dekoracja ściany

Blacha jako dekoracja ściany
O tym, jak szybko zmieniają się gusty w aranżacji pomieszczeń, świadczy przykład blachy użytej jako materiału dekoracyjnego. Do niedawna kojarzona z z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie narzędzia przydadzą się w czasie repusowania?