Produkty

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe

Jakie noże wybrać do pracy? Opisujemy popularne rodzaje noży używanych w warsztatach i na budowie. Wyjaśniamy różnice między ostrzami łamanymi trapezowymi i wysuwanymi. Odpowiadamy na pytania, czym charakteryzuje się ostrze bitumiczne i który nóż będzie lepszy do papieru, a który do sprawdzi się do cięcia gumy.

nóż łamanyDo czego nóż jest potrzebny w warsztacie i na budowie?

Zastosowań noży warsztatowych jest wiele:

- cięcie taśmy i folii malarskiej podczas malowania,
- cięcie wykładzin dywanowych i PCV,
- usuwanie izolacji w instalacjach elektrycznych,
- cięcie tapet i oklein,
- przecinanie płyt kartonowo-gipsowych,
- cięcie materiałów izolacyjnych,
- przecinanie tkanin i skór.

Noże z wysuwanym ostrzem – noże łamane

Noże z wysuwanym ostrzem są bardzo popularne. Nazywane są też nożami segmentowymi, tapicerskimi, nożykami do tapet lub nożykami do papieru. Standardowe ostrze poradzi sobie z cięciem folii, kartonu, tektury, tapet – jest wykorzystywane do tzw. prac lekkich. Wzmocnione przetnie tkaninę, a nawet plastik.

nóż łamanyKlinga wysuwa się z obudowy i jest podzielona na segmenty. Kiedy końcówka stępi się, możemy ją odłamać i nożyk tapicerski będzie znów odpowiedni do użytku. Mimo segmentowej budowy ostrza są bardzo wytrzymałe. Dostępne są modele z plastikowymi lub metalowymi prowadnicami. Te drugie zapewniają większą wytrzymałość. Standardowa szerokość ostrza to 9, 18 lub 25 mm. Nożyk do tapet z automatyczną blokadą ostrza zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.

Łamany nożyk warto mieć nie tylko w warsztacie, ale w domu czy samochodzie – nożyki do papieru mają wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, podczas prac rzemieślniczych, dekoratorskich i wykończeniowych.

Noże z wysuwanymi ostrzami – noże trapezowe

Wysuwane noże mają najczęściej klingę o kształcie trapezowym. Są wygodne w użyciu i można je bezpieczne nosić w skrzynce narzędziowej. Jeśli ostrze z jednej strony się stępi, wyjmujemy je, obracamy i korzystamy z drugiej strony ostrej krawędzi do cięcia. Niektóre noże wyposażone są w system szybkiego zmiany ostrza.

Porada eksperta

Jeśli nóż jet wyposażony w ostrze bimetaliczne, to jest mniejsze ryzyko, że się złamie. Ostrze bimetaliczne ma zwiększoną wytrzymałość również przy zginaniu ostrza.

Nóż trapezowy Modeco wysuwane ostrzeNóż trapezowy idealnie nadaje się do cięcia gumy, tapet, linoleum, płyt kartonowo-gipsowych, kartonu itp. Noże wysuwane z ostrzem hakowym sprawdzi się do przecinania wykładzin. W zależności od typu noża trapezowego do wysuwania ostrza możemy posługiwać się pokrętłem, przyciskiem lub suwakiem. Obudowy noży są wykonane ze stali (są to cięższe modele), z plastiku lub aluminium (lżejsze, poręczne warianty). Dostępne są też noże trapezowe składane.

Aby nożyk nie ślizgał się w dłoni, możemy wybrać produkty z rękojeścią pokrytą antypoślizgowym materiałem, np. gumą lub silikonem. Niektóre narzędzia pozwala na przechowywanie dodatkowych ostrzy w magazynku wewnątrz noża. To wygodne rozwiązanie – zapas ostrzy podczas remontu czy na budowie możemy mieć zawsze przy sobie.

nóż trapezowyPrzydatne akcesoria do noży

Jeśli często majsterkujemy, te akcesoria do warsztatu mogą być nieocenione:

- mata podkładowa do cięcia z podziałką metryczno-calową – chroni podłoże, na którym obrabiamy materiał i ułatwia wytyczenie prostej linii cięcia, kątów, łuków itp.;

- ostrzałka lub osełka do ostrzenia – do nożyków do papieru nie będzie potrzebna, ale pozwoli nam przygotować do pracy wszelkie koziki i noże monterskie;

- wymienne ostrza do nożyków – warto zaopatrzyć się w ich zapas, jeśli planujemy remont lub jesteśmy w trakcie prac wykończeniowych w domu.

- kabura do przechowywania noży ze stałym, nieskładanym ostrzem.

Więcej informacji o innych przydatnych nożach do warsztatów umieściliśmy w tych artykułach: Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże monterskie i stolarskie oraz Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne.

Data publikacji: 21.08.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne
Jaki nóż wybrać do warsztatu do precyzyjnego cięcia papieru? Na czym poleca działanie noża do cięcia szkła? Ułatwiamy wybór noży dla maj...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki
Noże, pilniki, dłuta, nożyce do blachy, skrobaki i piły to podstawowe narzędzia, które służą do cięcia i obróbki różnego rodzaju materiałów. Są niezbę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe