Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe

Jakie noże wybrać do pracy? Opisujemy popularne rodzaje noży używanych w warsztatach i na budowie. Wyjaśniamy różnice między ostrzami łamanymi trapezowymi i wysuwanymi. Odpowiadamy na pytania, czym charakteryzuje się ostrze bitumiczne i który nóż będzie lepszy do papieru, a który do sprawdzi się do cięcia gumy.

Do czego nóż jest potrzebny w warsztacie i na budowie?

Zastosowań noży warsztatowych jest wiele:

- cięcie taśmy i folii malarskiej podczas malowania,
- cięcie wykładzin dywanowych i PCV,
- usuwanie izolacji w instalacjach elektrycznych,
- cięcie tapet i oklein,
- przecinanie płyt kartonowo-gipsowych,
- cięcie materiałów izolacyjnych,
- przecinanie tkanin i skór.

Noże z wysuwanym ostrzem – noże łamane

Noże z wysuwanym ostrzem są bardzo popularne. Nazywane są też nożami segmentowymi, tapicerskimi, nożykami do tapet lub nożykami do papieru. Standardowe ostrze poradzi sobie z cięciem folii, kartonu, tektury, tapet – jest wykorzystywane do tzw. prac lekkich. Wzmocnione przetnie tkaninę, a nawet plastik.

sm_noz_lamany_2sm_noz_lamany_2sm_noz_lamany_2sm_noz_lamany_2

Klinga wysuwa się z obudowy i jest podzielona na segmenty. Kiedy końcówka stępi się, możemy ją odłamać i nożyk tapicerski będzie znów odpowiedni do użytku. Mimo segmentowej budowy ostrza są bardzo wytrzymałe. Dostępne są modele z plastikowymi lub metalowymi prowadnicami. Te drugie zapewniają większą wytrzymałość. Standardowa szerokość ostrza to 9, 18 lub 25 mm. Nożyk do tapet z automatyczną blokadą ostrza zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.

Łamany nożyk warto mieć nie tylko w warsztacie, ale w domu czy samochodzie – nożyki do papieru mają wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, podczas prac rzemieślniczych, dekoratorskich i wykończeniowych.

Noże z wysuwanymi ostrzami – noże trapezowe

Wysuwane noże mają najczęściej klingę o kształcie trapezowym. Są wygodne w użyciu i można je bezpieczne nosić w skrzynce narzędziowej. Jeśli ostrze z jednej strony się stępi, wyjmujemy je, obracamy i korzystamy z drugiej strony ostrej krawędzi do cięcia. Niektóre noże wyposażone są w system szybkiego zmiany ostrza.

Porada eksperta

Jeśli nóż jet wyposażony w ostrze bimetaliczne, to jest mniejsze ryzyko, że się złamie. Ostrze bimetaliczne ma zwiększoną wytrzymałość również przy zginaniu ostrza.

sm_noz_lamany_crsm_noz_lamany_crsm_noz_lamany_crsm_noz_lamany_cr

Nóż trapezowy idealnie nadaje się do cięcia gumy, tapet, linoleum, płyt kartonowo-gipsowych, kartonu itp. Noże wysuwane z ostrzem hakowym sprawdzi się do przecinania wykładzin. W zależności od typu noża trapezowego do wysuwania ostrza możemy posługiwać się pokrętłem, przyciskiem lub suwakiem. Obudowy noży są wykonane ze stali (są to cięższe modele), z plastiku lub aluminium (lżejsze, poręczne warianty). Dostępne są też noże trapezowe składane.

Aby nożyk nie ślizgał się w dłoni, możemy wybrać produkty z rękojeścią pokrytą antypoślizgowym materiałem, np. gumą lub silikonem. Niektóre narzędzia pozwala na przechowywanie dodatkowych ostrzy w magazynku wewnątrz noża. To wygodne rozwiązanie – zapas ostrzy podczas remontu czy na budowie możemy mieć zawsze przy sobie.

sm_Noz_trapezowy_Modeco_wysuwane_ostrzesm_Noz_trapezowy_Modeco_wysuwane_ostrzesm_Noz_trapezowy_Modeco_wysuwane_ostrzesm_Noz_trapezowy_Modeco_wysuwane_ostrze

Przydatne akcesoria do noży

Jeśli często majsterkujemy, te akcesoria do warsztatu mogą być nieocenione:

- mata podkładowa do cięcia z podziałką metryczno-calową – chroni podłoże, na którym obrabiamy materiał i ułatwia wytyczenie prostej linii cięcia, kątów, łuków itp.;

- ostrzałka lub osełka do ostrzenia – do nożyków do papieru nie będzie potrzebna, ale pozwoli nam przygotować do pracy wszelkie koziki i noże monterskie;

- wymienne ostrza do nożyków – warto zaopatrzyć się w ich zapas, jeśli planujemy remont lub jesteśmy w trakcie prac wykończeniowych w domu.

- kabura do przechowywania noży ze stałym, nieskładanym ostrzem.

Więcej informacji o innych przydatnych nożach do warsztatów umieściliśmy w tych artykułach: Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże monterskie i stolarskie oraz Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne.

sm_noz_monterski_w_metalowej_obudowie_crsm_noz_monterski_w_metalowej_obudowie_crsm_noz_monterski_w_metalowej_obudowie_crsm_noz_monterski_w_metalowej_obudowie_cr