10 zastosowań starych gazet

Stare gazety, które szybko gromadzą się w naszych domach w duże sterty, to doskonały materiał do powtórnego wykorzystania. Zanim zdecydujemy się oddać je na makulaturę lub zastosować w roli podpałki, zastanówmy się, czy nie przydadzą nam się do wykonania elementów wyposażenia domu.

Stare gazety to wdzięczny materiał do dalszej obróbki. Za pomocą podstawowych narzędzi oraz przy odrobinie cierpliwości możemy wykonać z nich nie tylko praktyczne, ale także estetycznie wyglądające akcesoria. Oto 10 pomysłów na to, w jaki sposób tchnąć w makulaturę nowe życie.

1. Papierowa wiklina – stare gazety coraz częściej wykorzystywane są do produkcji skręcanych rurek, z których następnie wyplata się rozmaite przedmioty. Jeżeli opanujemy technikę skręcania gazet, możemy przystąpić do tworzenia niewielkich akcesoriów, np. podkładek pod kubki. Gdy już osiągniemy wprawę, będziemy mogli podjąć się wyplecenia koszyka, abażuru czy miski. Wykonane w ten sposób elementy możemy następnie pomalować na dowolny kolor, a także zabezpieczyć lakierem akrylowym, który usztywni całą konstrukcję i zabezpieczy ją przed wilgocią.

2. Półka – pokaźna sterta gazet jednakowej wielkości posłuży do wykonania oryginalnej półki. Korzystając z kleju do tapet, sklejamy ze sobą równo wybrane gazety. Formę, którą w ten sposób otrzymamy, należy jeszcze zabezpieczyć od tyłu oraz od spodu przez podklejenie sztywnego i mocnego kartonu.

3. Stolik lub stołek – ułożone równo gazety mogą posłużyć także jako siedzisko albo nietypowy stolik. Wystarczy, że stos gazet odpowiedniej wysokości skleimy ze sobą klejem do tapet i przymocujemy np. do drewnianego podestu. Na samej górze możemy także doczepić miękką poduchę o odpowiednim rozmiarze albo przymocować ją do gazet za pomocą skórzanych pasów. Jeżeli gazety mają posłużyć za stolik, bryłę powstałą ze sklejonych gazet wystarczy ustawić szerszym bokiem na podłodze. Do jej wierzchu możemy zamocować także blat, np. z drewna lub szkła.

4. Rama lustra – jeżeli dysponujemy lustrem, któremu chcemy nadać oryginalną oprawę, możemy ozdobić je skręconymi z gazet rurkami. Lustro odwracamy tyłem i od strony jego mocowania doklejamy skręcone papierowe rurki, układając je ściśle jedna przy drugiej. W ten sposób możemy stworzyć oprawę o kwadratowym, owalnym czy okrągłym kształcie. Jeśli wykorzystamy rurki różnej długości, ozdoba uzyska bardziej nieregularną i ciekawą formę. Po wykonaniu zadania wystarczy już tylko przymocować lustro we właściwym miejscu.

5. Abażury – istnieje wiele możliwości wykonania papierowych abażurów. Możemy wypleść je z papierowej wikliny czy wykleić kształtami wyciętymi z gazet. Jeżeli gazetę potniemy w cienkie pasy i przykleimy je u góry abażuru, otrzymamy lekką i wnoszącą efekt ruchu formę. Z gazet możemy wykonać też proste formy orgiami i obkleić nimi szkielet stelażu. W szpaltach gazet możemy wykonać tez wycinanki, którymi po rozłożeniu obkleimy osłonę lampy.

small-gazetysmall-gazetysmall-gazetysmall-gazety

6. Tapeta – gazety każdego rodzaju to oryginalny i tani pomysł na dekorację ścian. Doskonale sprawdzą się tutaj zarówno czarno- białe stronice, jak i kolorowe magazyny. Możemy wykleić nimi całe ściany lub jedynie ich fragmenty. W ten sposób osiągniemy wyrazisty efekt, który z pewnością przyciągnie uwagę naszych gości.

7. Dekoracje – papier to także wdzięczny materiał do tworzenia różnorodnych dekoracji. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych oraz cierpliwości, by bezużyteczne gazety przemienić w barwne bukiety kwiatów dekorujące stół. Wykonamy z nich także wiszące kule, które posłużą jako dekoracja ogrodowych przyjęć. Najprostsze papierowe dekoracje to natomiast girlandy stworzone z wyciętych z czasopism kształtów. Przewleczone przez sznurki czy nici sprawdzą się również jako element dekoracyjny podczas domowych imprez.

8. Naczynia – gazety to podstawowy składnik masy zwanej papier-mâché. Możemy z niej wykonać nie tylko wiele przedmiotów dekoracyjnych, ale także akcesoriów funkcjonalnych i użytecznych w codziennym życiu. Takie będą różnorodne naczynia, które łatwo stworzymy w domowych warunkach. Aby wykonać miskę, potrzebujemy masę papierową oraz plastikowe naczynie. Pokrywamy je od zewnątrz wazeliną, a następnie dokładnie przykrywamy fragmentami gazet nasączonymi klejem. Gdy całość wyschnie, usuwamy ze środka naczynie, a brzegi papierowej miski wyrównujemy nożyczkami. Następnie malujemy i lakierujemy.

Jeżeli chcemy uzyskać naczynie z pokrywką, niezbędny będzie balon, który starannie okleimy masą, a po zaschnięciu przetniemy wykonaną formę tak, by jeden element – płytszy i mniejszy – stanowił wieko. Do tak powstałej formy dorabiamy uchwyty oraz podstawkę, malujemy i lakierujemy.

9. Ochronne maty – nieużywane gazety to również niezrównany sposób na utrzymanie porządku w kuchennych szafkach. Z powodzeniem zastąpią one podkładki z tworzywa sztucznego, którymi wyściełamy często wnętrza mebli. Gazety ułożone wewnątrz szafek uchronią ich powierzchnię przed zabrudzeniami i tłustymi plamami. Możemy wymieniać je tak często, jak to potrzebne, tym bardziej że nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami.

10. Pochłaniacz wilgoci i zapachów – gazety sprawdzą się idealnie jako wkład do naszych butów. Warto wykorzystać je wtedy, gdy wskutek opadów deszczu czy śniegu nasze obuwie przemoknie lub zawilgotnieje. Gazety, które włożymy do środka, nie tylko skutecznie wchłoną wilgoć, ale także częściowo zaabsorbują nieprzyjemny zapach. Dodatkowo nie spowodują odkształcenia butów, co może mieć miejsce, gdy ułożymy je do wyschnięcia na grzejniki.

small-gazety-zastosowaniesmall-gazety-zastosowaniesmall-gazety-zastosowaniesmall-gazety-zastosowanie