Produkty

Ostrzenie sekatora – jak to zrobić?

Ostrzenie sekatora – jak to zrobić?

Jeśli zauważyliśmy, że nasz sekator zamiast czysto przecinać gałęzie, miażdży je, najprawdopodobniej jego ostrza uległy stępieniu. Czy można je naostrzyć w domowych warunkach? Oczywiście – zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku!

Sekator praktyczne narzędzie do ogroduOstrzenie sekatora – po jakie narzędzia sięgnąć?

Kupując dobrej jakości sekator, najczęściej dostaniemy w zestawie specjalną ostrzałkę, z której możemy skorzystać w sytuacji, gdy narzędzie straci na ostrości. Bez trudu poradzimy sobie też bez niej – wystarczą w zupełności standardowe narzędzia warsztatowe. Możemy się tutaj posłużyć:

- metalowym pilnikiem,
- kamienną osełką,
- zwykłą ostrzałką do noży kuchennych,
- szlifierką z papierem ściernym.

Uważajmy tylko na to, by narzędzie nie cechowało się zbyt dużą gradacją. W przeciwnym razie porysujemy ostrze w czasie ostrzenia.

Porada eksperta

Tańsze sekatory wykonuje się ze stali pokrytej teflonem, która zapewnia ochronę przed korodowaniem. Gdy narzędzie się stępi i przystępujemy do jego ostrzenia, zazwyczaj ją ścieramy, przez co staje się bardziej podatne na rdzę. Możemy tego uniknąć, wybierając sekator wyprodukowany z trwalszej stali – bez żadnych powłok, które mogłyby się ścierać z biegiem czasu.

Jak naostrzyć sekator – instrukcja krok po kroku

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, jak naostrzyć sekator, nie uszkadzając go przy tym. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku:

Ostrzenie sekatora 1. Zacznijmy od zablokowania ostrza – możemy zastosować w tym celu zacisk lub klamrę warsztatową.

2. Jeśli mamy taką możliwość, ściągnijmy uchwyty – wtedy łatwiej będzie nam manewrować narzędziem przy ostrzach.

3. Przystąpmy do samego ostrzenia – przyłóżmy narzędzie pod kątem 45° do noży sekatora i zacznijmy powoli przesuwać po nich płynnymi ruchami, zawsze w jednym kierunku.

4. Na koniec przykręćmy ponownie uchwyty i sprawdźmy, czy są stabilnie przytwierdzone.

Ostrzenie to nie wszystko – jak dbać o sekator?

Żyrafa teleskopowa CastoramaNiezależnie od tego, jakie narzędzie wybierzemy do ostrzenia sekatora do gałęzi, i tak nie uda nam się dotrzeć nim do wszystkich zakamarków. Nie wszędzie pomoże nam też ściereczka nasączona rozpuszczalnikiem. Dlatego też już po naostrzeniu narzędzia warto przyjrzeć mu się jeszcze raz i zlokalizować miejsca, które mogą wymagać poprawki z naszej strony.

Wszędzie tam, gdzie nie dotarły standardowe narzędzia, będziemy mogli z powodzeniem zastosować papierowy pilniczek do paznokci. Jest niewielki, wąski i łatwo zmieści się w każdym miejscu. Posiada też dobrą powierzchnię ścierną, przy użyciu której łatwo zetrzemy drobne ślady rdzy czy zabrudzenia. Jednocześnie jest jednak delikatny – nie porysuje więc czyszczonej powierzchni.

Po naostrzeniu i wyczyszczeniu sekatora warto go jeszcze dobrze natłuścić. Dlaczego? W ten sposób nie tylko sprawimy, że cały mechanizm będzie działać płynniej i bez zacinania, lecz również ochronimy metalowe elementy przed korozją. Możemy użyć w tym celu niemalże każdy olej, jaki mamy w warsztacie.

Przeczytajmy też o tym, jakie rodzaje sekatorów wyróżniamy i czym się cechują.

Data publikacji: 02.08.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje ostrzałek – przegląd dostępnych możliwości

Rodzaje ostrzałek – przegląd dostępnych możliwości
Każdy nóż ma to do siebie, że z biegiem czasu ulega stępieniu – bez względu na to, jak uważnie będziemy z niego korzystać. Na szczęście istnieje szy...
Czytaj więcej

Do czego wykorzystać kamień szlifierski?

Do czego wykorzystać kamień szlifierski?
Kamienie szlifierskie to akcesoria, które stosowane są w połączeniu z rozmaitymi urządzeniami wykorzystywanymi w warsztatach. Można je łączyć z...
Czytaj więcej

Wykuwanie noży – hobby ekstremalne

Wykuwanie noży – hobby ekstremalne
Jeśli poszukujemy naprawdę wymagającego i niełatwego zajęcia, które jednak da nam dużą satysfakcję, warto zwrócić uwagę na kowalstwo. Najlepiej zacząć...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ostrzenie sekatora – jak to zrobić?