1. Oświetlenie
Podczas aranżowania przytulnych wnętrz ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniego oświetlenia. To właśnie od jego barwy i natężenia zależy to, czy dane pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przytulnego. Przy ciepłym, przyjemnym świetle znacznie łatwiej jest odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Wybierając żarówki, warto zwrócić uwagę na to, aby emitowały one ciepłą barwę światła. Tutaj pomocne jest oznaczenie TC, czyli temperatura barwowa – jeśli wynosi ona mniej niż 3300 Kelwinów, oznacza to ciepłą, przytulną barwę, zaś oznaczenie powyżej 5000 Kelwinów oznacza światło o zimnej barwie. Poza tym nie żałujmy naturalnego światła świec i ognia w kominku – te wprowadzają do wnętrz bardzo przyjazne i nastrojowe światło i ciepło.
2. Naturalne drewno
Drewno jest ponadczasowym, ciepłym i przytulnym materiałem, dzięki któremu wnętrze odbieramy jako przyjazne. Warto rozważyć zastosowanie drewnianej podłogi, a także mebli i dodatków z naturalnego drewna. Nieco tańszą, ale równie efektowną alternatywą są meble i dodatki pokryte okleiną z naturalnego drewna. Drewniane elementy wyposażenia są nie tylko eleganckie i przytulne, ale także nadają wnętrzom ponadczasowego szyku i dają wiele możliwości wykończenia ich powierzchni. Jeśli lubimy oryginalne rozwiązania, możemy samodzielnie stworzyć niedrogie, ale efektowne dodatki z drewna – mogą to być np. stoliki i szafki z palet lub też oryginalne donice czy pojemniki z drewnianych skrzynek na owoce.
3. Tkaniny
Naturalne i sztuczne tkaniny to sposób na szybkie i niedrogie odświeżenie wyglądu danego wnętrza i sprawienia, że będzie się ono prezentować bardzo przytulnie. Zarówno mięsiste zasłony w ciepłych barwach, jak i miękkie pledy i koce czy też poduszki w stonowanych kolorach – wszystko to dodaje szczyptę elegancji i garść przytulności do każdego wnętrza. Warto wybierać także dodatki w kolorach ziemi oraz innych miłych dla oka barwach. Poza tym im więcej tapicerowanych mebli oraz grubych i ciepłych dywanów i dywaników znajdzie się w naszych wnętrzach (np. ze sztucznego futra), tym cieplejsze będą się wydawały dane pomieszczenia. Można wykorzystać zarówno naturalne tkaniny bawełniane, lniane czy też jutowe i wełniane, jak i te sztuczne, wykończone w efektowny, przytulny sposób. Poza tym warto wybierać naturalne, wełniane dodatki oraz materiały o grubych splotach.
4. Dodatki z duszą
Rośliny to naturalna i poprawiająca mikroklimat w domu dekoracja. Zarówno te doniczkowe, jak i cięte mogą ożywić każde wnętrze i nadać mu świeży i przytulny nastrój. Poza tym każde pomieszczenie zyskuje stonowany nastrój zadumy, jeśli znajdują się w nim ulubione przez właścicieli książki, oczywiście w odpowiedniej oprawie. Warto wyeksponować domową biblioteczkę i zadbać o to, by książki były zawsze na wyciągnięcie ręki i aby dobrze komponowały się z całym wnętrzem. Poza tym wszelkie rodzinne pamiątki, stare komody czy efektowne dodatki z targu staroci pozwolą wprowadzić do danego pomieszczenia przytulny i ciepły nastrój.
5. Obrazy i zdjęcia na ścianach
Aby nadać pomieszczeniu indywidualnego i przyjaznego charakteru, warto wypełnić je ulubionymi zdjęciami, obrazami czy plakatami. Odpowiednio dobrane ramki dopełnią całości i pozwolą w łatwy sposób dopasować dekoracje do pozostałych dodatków. Warto stworzyć miejsce, w którym wyeksponujemy ulubione rodzinne zdjęcia – zarówno nasze, jak i przodków. Możemy także ozdobić pokoje ulubionymi widokami czy plakatami z motywującymi, inspirującymi hasłami, tak aby współgrały one z naszą osobowością i abyśmy mogli poczuć się w nich sobą.