5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

Zakup nowego łańcucha do pilarki nie musi być trudny, jeśli poznamy kilka podstawowych informacji na ten temat. Najważniejsze to zapoznanie się z parametrami łańcucha i ich oznaczeniami – co trzeba wiedzieć przed jego wyborem?

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

1. Dopasowanie łańcucha do urządzenia – gdzie szukać informacji?

Łańcuchy niektórych producentów można stosować w większości urządzeń dostępnych na rynku, np. marek Makita, AL-KO czy McCulloch czy OPP. Zawsze jednak musimy wybrać łańcuch o właściwej podziałce, grubości i długości, mierzonych ilością ogniw prowadzących, dopasowanych do pilarki. Informacje o parametrach technicznych, dotyczących zalecanego łańcucha, znajdziemy w instrukcji obsługi naszego urządzenia tnącego – niektóre marki zalecają dobór wymiennych komponentów jedynie własnej produkcji. Istotne symbole są zwyczajowo umieszczone na prowadnicy pilarki w takich miejscach, aby się nie wytarły. Dane dotyczące łańcucha są natomiast zwykle wybite na ogniwie prowadzącym łańcucha lub dostępne na jego opakowaniu.

Przeczytaj także: Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!

2. Co to jest podziałka łańcucha tnącego, ilość oraz grubość ogniw prowadzących?

- Wartość podziałki łańcucha tnącego jest podzieloną przez dwa odległością między osiami pierwszego i trzeciego nita. Zapisywana w calach może wynosić np. 1/4”, 3/8”, 3/4”. Wartość podziałki jest wspólna dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła.

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

Grubość ogniw prowadzących mierzy się w części ogniwa, które chowa się w rowku prowadnicy. Wyraża się w calach lub milimetrach, np. 0,43” (1,1 mm), 0,58” (1,5 mm).

Ilość ogniw prowadzących, inaczej długość łańcucha do pilarki – to liczba ogniw łańcucha, poruszających się w rowku prowadnicy. Często określa się ją za pomocą symbolu DL, z ang. Drive Links.

Porada eksperta

Możemy dobrać łańcuch, sprawdzając podziałkę prowadnicy i jego długość, ale za najbezpieczniejszy sposób dobrania właściwego łańcucha uważa się dokładne policzenie jego ogniw prowadzących. Są to ząbki poruszające się w rowku prowadnicy pracującej pilarki.

Zobacz też: Dlaczego warto zainwestować w glebogryzarkę?

3. Jak czytać parametry łańcucha?

To proste. Łańcuch tnący określony kolejno liczbami 3/8”, 1,1 mm, 57 ogniw ma podziałkę równą 3/8”, a szerokość rowka mierzy 1,1 mm. Jego długość, liczona w liczbie ogniw, wynosi 57. Niektórzy producenci stosują nieco inne oznaczenia, np. 057E będzie wskazywać na to, że dany produkt ma 57 ogniw prowadzących.

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

4. O czym decyduje wartość podziałki łańcucha?

Od podziałki łańcucha zwykle zależy jego przeznaczenie – możemy np. wybierać spośród produktów przeznaczonych do lżejszych prac warsztatowych lub hobbystycznych. Do profesjonalnych pilarek o dużej mocy producenci zalecają stosowanie łańcuchów o podziałce .404” lub 3/4”. Oczywiście wybór łańcucha zależy od tego, jakim urządzeniem dysponujemy, czyli od modelu pilarki .

5. Czy kształt zębów tnących ma wpływ na pracę pilarki?

Profil zębów tnących należy dobierać do zadania. Na przykład łańcuchy, których zęby tnące są ostro zakończone zalecane są do cięcia czystego, niezabrudzonego piaskiem czy błotem drewna. Do przerzynki średnio zabrudzonego drewna możemy wykorzystać łańcuchy z zaokrąglonymi zębami, które zapewniają też szybkie cięcie, a ich konserwacja jest ułatwiona.