Produkty

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

Zakup nowego łańcucha do pilarki nie musi być trudny, jeśli poznamy kilka podstawowych informacji na ten temat. Najważniejsze to zapoznanie się z parametrami łańcucha i ich oznaczeniami – co trzeba wiedzieć przed jego wyborem?

wybór łańcucha do pilarek1. Dopasowanie łańcucha do urządzenia – gdzie szukać informacji?

Łańcuchy niektórych producentów można stosować w większości urządzeń dostępnych na rynku, np. marek Makita, AL-KO czy McCulloch czy OPP. Zawsze jednak musimy wybrać łańcuch o właściwej podziałce, grubości i długości, mierzonych ilością ogniw prowadzących, dopasowanych do pilarki. Informacje o parametrach technicznych, dotyczących zalecanego łańcucha, znajdziemy w instrukcji obsługi naszego urządzenia tnącego – niektóre marki zalecają dobór wymiennych komponentów jedynie własnej produkcji. Istotne symbole są zwyczajowo umieszczone na prowadnicy pilarki w takich miejscach, aby się nie wytarły. Dane dotyczące łańcucha są natomiast zwykle wybite na ogniwie prowadzącym łańcucha lub dostępne na jego opakowaniu.

wybór łańcucha do pilarek2. Co to jest podziałka łańcucha tnącego, ilość oraz grubość ogniw prowadzących?

- Wartość podziałki łańcucha tnącego jest podzieloną przez dwa odległością między osiami pierwszego i trzeciego nita. Zapisywana w calach może wynosić np. 1/4”, 3/8”, 3/4”. Wartość podziałki jest wspólna dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła.

- Grubość ogniw prowadzących mierzy się w części ogniwa, które chowa się w rowku prowadnicy. Wyraża się w calach lub milimetrach, np. 0,43” (1,1 mm), 0,58” (1,5 mm).

- Ilość ogniw prowadzących, inaczej długość łańcucha do pilarki – to liczba ogniw łańcucha, poruszających się w rowku prowadnicy. Często określa się ją za pomocą symbolu DL, z ang. Drive Links.

Porada eksperta

Możemy dobrać łańcuch, sprawdzając podziałkę prowadnicy i jego długość, ale za najbezpieczniejszy sposób dobrania właściwego łańcucha uważa się dokładne policzenie jego ogniw prowadzących. Są to ząbki poruszające się w rowku prowadnicy pracującej pilarki.

Łańcuch tnący Oregon Micro-Lite 3/8" 1,1 mm 1 mb3. Jak czytać parametry łańcucha?

To proste. Łańcuch tnący określony kolejno liczbami 3/8”, 1,1 mm, 57 ogniw ma podziałkę równą 3/8”, a szerokość rowka mierzy 1,1 mm. Jego długość, liczona w liczbie ogniw, wynosi 57. Niektórzy producenci stosują nieco inne oznaczenia, np. 057E będzie wskazywać na to, że dany produkt ma 57 ogniw prowadzących.

4. O czym decyduje wartość podziałki łańcucha?

Od podziałki łańcucha zwykle zależy jego przeznaczenie – możemy np. wybierać spośród produktów przeznaczonych do lżejszych prac warsztatowych lub hobbystycznych. Do profesjonalnych pilarek o dużej mocy producenci zalecają stosowanie łańcuchów o podziałce .404” lub 3/4”. Oczywiście wybór łańcucha zależy od tego, jakim urządzeniem dysponujemy, czyli od modelu pilarki .

5. Czy kształt zębów tnących ma wpływ na pracę pilarki?

Profil zębów tnących należy dobierać do zadania. Na przykład łańcuchy, których zęby tnące są ostro zakończone zalecane są do cięcia czystego, niezabrudzonego piaskiem czy błotem drewna. Do przerzynki średnio zabrudzonego drewna możemy wykorzystać łańcuchy z zaokrąglonymi zębami, które zapewniają też szybkie cięcie, a ich konserwacja jest ułatwiona.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!

Jak dobrać łańcuch do piły? Podpowiadamy!
Jeśli często korzystamy z pilarki, jej łańcuch z czasem ulegnie stępieniu lub zerwaniu. O ile w tym pierwszym przypadku można go jeszcze naostrzyć, o ...
Czytaj więcej

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową
Gdy we własnym zakresie przygotowujemy drewno na opał, możemy znacznie ułatwić sobie pracę, korzystając z piły łańcuchowej. Urządzenie sprawnie potnie...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem
Wiele osób zajmuje się cięciem i obróbką drewna w swoim ogrodzie czy przydomowej posesji. Nawet jeśli te prace są bardzo drobne i trwają niezbyt długo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki