LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny ogrodowej?

Trampolina ogrodowa to zapewniający wiele wspaniałej zabawy element wyposażenia ogrodu. Aby była to zabawa bezpieczna, należy przestrzegać kilku zasad. Sprawdźmy, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z tego urządzenia.

trampolina w ogrodzie

Odpowiednie zabezpieczenie trampoliny

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo korzystania z trampoliny jest jej konstrukcja. Jeśli decydujemy się na wyposażenie ogrodu w ten element, zwróćmy uwagę, czy wykonany został z trwałych i cechujących się wysokim stopniem wytrzymałości materiałów. Większość produktów tego typu opatrzona jest certyfikatem CE, TÜV lub GS. Bezpieczna trampolina wyposażona jest również w siatkę ochronną, która uniemożliwia wypadnięcie poza granice konstrukcji w czasie zabawy. Pamiętajmy, by upewnić się, że sprężyny przymocowane są poza jej obrębem – dzięki temu unikniemy zaplątania się w nie podczas skakania. Aby zmniejszyć ryzyko stłuczeń, słupy usztywniające siatki warto powlec gąbką lub wybrać model, który ją posiada.

Porada eksperta

Wybierając trampolinę do naszego ogrodu, postarajmy się przewidzieć częstotliwość jej użytkowania i do niej dobrać średnicę urządzenia oraz maksymalny ciężar, jaki może udźwignąć. Ta druga cecha w dużym stopniu zależy od ilości nóg wbudowanych w trampolinę. Pamiętajmy także, by nigdy nie wpuszczać na nią większej liczby osób, niż jest to zalecane w instrukcji!

Jedna, lub maksymalnie dwie osoby naraz

trampolina

Im więcej osób korzysta jednocześnie z trampoliny, tym większe jest ryzyko, że ta ulegnie uszkodzeniom. Nawet jeśli instrukcja urządzenia przewiduje utrzymanie przez nie ciężaru trójki lub większej liczbie dzieci, większe bezpieczeństwo zapewni im, jeśli będą bawić się w pojedynkę lub maksymalnie w parach. Dodatkowe osoby na trampolinie zwiększają ryzyko zderzeń, a przy podczas intensywnego podskakiwania zwiększa się możliwość wypadnięcia ponad siatką zabezpieczającą. Jeśli chcemy umożliwić dzieciom bezpieczną zabawę w towarzystwie, warto postawić wyższy model o większej średnicy.

Przeczytaj także: Dzieci w akcji czyli przydomowy plac zabaw

dzieci na trampolinie

Zawsze miej oko na swoje pociechy

Inwestując w certyfikowany sprzęt i dbając o różnego rodzaju zabezpieczenia zwiększamy bezpieczeństwo zabawy na trampolinie i z powodzeniem możemy dopuścić do niej dzieci już od 6 roku życia. Jednak aby zyskać 100% pewności, że w tym czasie nie stanie im się żadna krzywda, bardzo ważne jest, by stale mieć je pod kontrolą. Częstą przyczyną wypadków na trampolinie jest bowiem próba przeskoczenia przez siatkę zabezpieczającą oraz ugrzęźnięcie między nieosłoniętymi sprężynami. Aby w maksymalnym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo tego typu wypadków pamiętajmy, by nie pozwalać dzieciom na samodzielną zabawę bez nadzoru dorosłej osoby.

Odpowiednia rozgrzewka przez rozpoczęciem zabawy

Chociaż korzystanie z trampoliny ogrodowej zaliczane jest do zabawy, wymaga użycia sporej ilości siły. Nieprzygotowane do tego mięśnie są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Ważne jest zatem, by przed wejściem na konstrukcję odpowiednio się rozgrzać. Chwila biegania i kilka pajacyków wykonanych na trawniku skutecznie zwalczy także ryzyko powstania nieprzyjemnych zakwasów. Koniecznie pamiętajmy także, by na trampolinę nie wchodzić tuż po spożyciu posiłku oraz żując gumę, którą z łatwością można się zakrztusić.

Data publikacji: 30.03.2018