LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rdest Auberta – najszybciej rosnące pnącze

Rdest Auberta to gratka dla osób gustujących w pnączach. Tempo wzrostu tej wyjątkowej rośliny zadowoli wszystkich ogrodników oczekujących szybkich efektów swojej pracy. Co należy wiedzieć o rdeście Auberta, jak go uprawiać i pielęgnować?

Rdest Auberta – najszybciej rosnące pnącze

Rdest Auberta – informacje ogólne

Fallopia aubertii – tak brzmi łacińska nazwa omawianej rośliny, która w naturze występuje w zachodniej części Chin i w Tybecie. Rdestówka Auberta, jak inaczej bywa nazywana, jest silnie rosnącym pnączem, które już w pierwszym roku uprawy może osiągnąć przyrost w granicach 6-8 m. Charakteryzuje się elastycznymi pędami, które wiją się lewoskrętnie, szybko oplatając podpory. Jego liście mają sercowaty kształt i zielony kolor, który utrzymuje się do nastania silniejszych przymrozków – wtedy roślina zrzuca liście. W lecie rdest wypuszcza małe białe kwiaty, zebrane w luźne wiechy – jest ich bardzo dużo, a dodatkową ich zaletą jest długi czasie ich kwitnięcie – aż do przymrozków.

Rdest Auberta – uprawa i pielęgnacja

Rdestówka Auberta należy do roślin mało wymagających i prostych w uprawie. Preferuje podłoże żyzne oraz wilgotne, jednak przymnie się w każdej glebie, nawet tej uboższej i bardziej suchej. Odpowiednią ilość składników odżywczych zapewni roślinie okresowe nawożenie. Najbardziej służy jej stanowisko słoneczne, na którym najlepiej kwitnie, ale poradzi sobie także w półcieniu.

Ważną kwestią w przypadku uprawy rdestu jest zapewnienie mu stabilnych, mocnych podpór, po których będzie mógł swobodnie się wpinać. Przez wgląd na szybki wzrost rośliny powinny być one także odpowiednio duże.

Aby pnącze nie zaczęło zagłuszać innych roślin w naszym ogrodzie lub nie rozrastało się w niepożądanych miejscach, konieczne będzie jego przycinanie. Drobne korekty możemy wykonywać do końca lata, jednak najważniejsze cięcie przeprowadzamy wiosną – pozwoli to na zagęszczenie się rośliny.

Rdest Auberta jest w naszym klimacie wystarczająco odporny na mróz, by być uprawianym wiele sezonów. Bardzo niskie temperatury mogą jednak uszkodzić jego pędy, szczególnie jeśli mamy do czynienia z młodym okazem – w takim wypadku należy odpowiednio go zabezpieczyć. Nawet jeśli dojdzie do przemarznięcia rdestu, na wiosnę wypuści on od dołu nowe pędy.

Roślinę rozmnaża się przez okłady bądź przez sadzonki, które najlepiej ukorzeniać pod koniec lata.

Przeczytaj także: 10 przesądów ogrodniczych

Rdest Auberta – najszybciej rosnące pnącze

Zastosowanie rdestu Auberta

Rdest Auberta doskonale nadaje się do tworzenia zielonych ścian – szybko obrasta nieefektowne murypłoty czy konstrukcje, które chcemy zasłonić. Sprawdza się jako roślina osłonowa – także w warunkach miejskich, w których nie szkodzą jej zanieczyszczenia powietrza. Z powodzeniem odizoluje naszą posesję od ulicznego kurzu oraz hałasu lub obrośnie dekoracyjne pergole i kratownice. Jeśli nie chcemy uprawiać jej bezpośrednio w ziemi, z powodzeniem przyjmie się także w dużych skrzyniach i donicach.

Data publikacji: 23.01.2017