Produkty

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki zjawiają się wraz z nastaniem ciepła i pojawieniem się owoców i warzyw. Jeśli znajdą sprzyjające warunki, szybko zaczną się namnażać i stanowić uciążliwy problem – jak z nimi walczyć?

muszka owocówkaMuszki owocówki

Gdy muszki owocówki (Drosophila melanogaster) wyczują, że produkty roślinne lub napoje zaczynają się psuć – przylatują, by składać tam swoje jaja. Ich czułki pozwalają z odległości kilkunastu metrów wyczuć woń etanolu i octanu etylu, które są produktami fermentacji zachodzącej w owocach. Drożdże i inne mikroorganizmy powstające na psujących się produktach stanowią dla muszek i ich larw podstawowe pożywienie.

Owady te osiągają zaledwie 2 do 3 mm długości, ale szybko stają się bardzo liczną gromadą. Samica składa jednorazowo około 60 jaj, po 12 – 15 godzinach są to już larwy, a po 4 dniach –  dorosłe osobniki. Ich cykl życiowy trwa około 10 dni.

Muszki mogą przenosić drobnoustroje np. ze śmietnika czy innych powierzchni, na których żerowały. Jeśli zależy nam na zachowaniu sterylności, powinniśmy więc dokładnie sprzątać, zmywać i tępić muszki. Najczęściej owocówki trafiają do naszych domów w formie jajeczek lub larw przenoszonych na kupionych owocach czy  warzywach.

Zapobieganie pojawieniu się muszek owocówek

Podstawową zasadą, jeśli nie chcemy dopuścić do pojawienia się owocówek, będzie pozbycie się tego, czym mogą się one żywić, a więc przekrojonych owoców, warzyw, otwartych pojemników z sokiem, dżemem czy winem. Produkty niezabezpieczone stanowią doskonałą pożywkę do ich rozwoju.

Żeby nie dopuszczać do inwazji muszek, powinniśmy przestrzegać szeregu zasad:

- dbać o czystość stołów, blatów, zlewu, kosza na śmieci, stosować środki z detergentami,

- dokładnie myć warzywa i owoce, a nadpsute od razu usuwać,

- przechowywać warzywa i owoce w lodówce lub pod przykryciem, żeby nie rozsiewać wabiących woni,

- nie zostawiać niedomkniętych słoików, pojemników czy butelek z np. octem, dżemem, piwem,

- nie zostawiać i nie wyrzucać do kosza nieopłukanych pojemników po żywności,

- często opróżniać kosz na śmieci,

- resztki organiczne przed wyrzuceniem do kosza szczelnie owijać w folię,

- zamocować w oknach siatki ochronne,

- w pobliżu owoców umieszczać mocno pachnące zioła (miętę, lawendę) czy odświeżacze z nie lubianymi przez owady ostrymi zapachami, stosować  świece aromatyczne, kadzidełka.preparat owadobójczy castorama

Pozbywanie się muszek owocówek

Jeśli muszki owocówki już u nas zagościły, powinniśmy starać się jak najszybciej je zwalczać, by nie dopuścić do ich namnażania się. Istnieje kilka różnych sposobów pozbycia się owadów. Są to np.:

1. Wessanie muszek za pomocą zwykłego odkurzacza. Nie są one na tyle szybkie, by zdołały umknąć. W ten sposób da się zlikwidować pojedyncze skupiska owadów.
2. Potraktowanie muszek ciepłym powietrzem z suszarki do włosów – muszki wyginą przy zbyt ciepłym dla nich podmuchu.
3. Spryskanie muszek płynem do szyb.
4. Opryskanie muszek wodą z mydłem lub płynem do naczyń albo inną lepką substancją (nawet lakierem do włosów). Nastąpi posklejanie się ich drobnych skrzydeł i owady zginą.
5. Zrobienie lepu na muszki własnej roboty, ze zwykłego papieru nasączonego rozcieńczonym syropem klonowym lub miodem z octem.
6. Przygotowanie pułapek. Zwabiamy owady (np. psującym się owocem lub skórką owocu) w takie miejsce, żeby miały możliwość dostania się do smakołyku, ale nie miały stamtąd odwrotu, np. do worka foliowego, papierowego czy miseczki przykrytej szczelnie folią, z małymi otworkami tylko do wślizgnięcia się. Potem pułapki zamykamy i pozbywamy się uwięzionych w nich owadów.
7. Przygotowanie płynu z octu jabłkowego lub winnego z łyżeczką płynu do naczyń. Nalewamy go do szklanki na wysokość około 2 cm i stawiamy w lubianym przez owocówki miejscu. Po 12-24 godzinach w szklance znajdzie się całe stado nieżywych muszek.
8. Zastosowanie środków chemicznych przy zachowaniu należytej ostrożności. Jeśli będzie to środek w aerozolu, należy przed spryskaniem schować całą znajdującą się na zewnątrz żywność. Po aplikacji trzeba będzie wywietrzyć pomieszczenie i dokładnie umyć wszystkie powierzchnie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox
Uciążliwe i niebezpieczne – takie są komary i kleszcze, które od wczesnej wiosny mogą nie dawać nam spokoju. Jednak obecnie możemy całkiem skutecz...
Czytaj więcej

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?
Kleszcze mogą znajdować się wszędzie – złapać je można podczas spaceru w lesie, pikniku na łące, a nawet podczas wypoczynku we własnym ogrodzie....
Czytaj więcej

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami
Chociaż problem kleszczy kojarzony jest głównie ze spacerami po lesie i dzikich łąkach, coraz częściej można spotkać te stworzenia także w miej...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.08.2016
Widzę, że dużo tych sposobów, już parę mam w planach, bo muszki owocówki to najgrosza zmora, całe lato się męczyłam i dopiero teraz wpadłam na to, żeby poszukać info w necie. Rady koleżanek się na nic nie zdały

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się muszek owocówek?