Jak ułożyć gazony w ogrodzie? Wskazówki

Aranżujesz przydomowy zieleniec i zastanawiasz się, jak ułożyć gazony w ogrodzie? Jest wiele sposobów, by zagospodarować gazony betonowe. Aranżacje oraz inne porady zebraliśmy w naszym artykule. Znajdziesz tutaj wszystkie najmodniejsze oraz praktyczne inspiracje, które na pewno przypadną Ci do gustu.

Przejdź do następnych akapitów:

Co to są gazony?

Gazony ogrodowe to specjalne formy dekoracyjne, zwykle wykonane z betonu lub z keramzytobetonu. Najczęściej wykorzystywane są jako donice na kwiaty czy krzewy, ale też elementy konstrukcji, np. murków, palisad. Gazony niegdyś spotykane były głównie w parkach, przy parkingach, sklepach czy obok dworków. Teraz coraz częściej jednak aranżowane są także w przydomowych ogródkach. 

Mają wiele zalet – przede wszystkim gazony są dostępne we wielu kształtach (m.in. kwadraty, koła, trójkąty, prostokąty, romby, sześciokąty) i wielkościach, które można ze sobą ciekawie łączyć, tworząc nowoczesne aranżacje. Do wyboru masz także bardzo wiele kolorów, a najpopularniejsze to miedź, czerwień, odcienie szarości, czy grafit. Pasują do każdego stylu – ogrodów modernistycznych, klasycznych, rustykalnych, angielskich czy boho. 

Niewiele osób ma też świadomość, że betonowe gazony pochłaniają dźwięki, więc świetnie sprawdzą się w pobliżu ruchliwych ulic. 

Przeczytaj także: Jak wykorzystać nierówności terenu w aranżacji ogrodu?

jak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodzie

Jak ułożyć gazony w ogrodzie? Wskazówki

Jak układać gazony, aby maksymalnie wyeksponować charakter ogrodu? Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym Twój zielenic będzie przyciągał uwagę. 

Co wsadzić w gazony? Propozycje roślin

W zależności od preferencji, warunków glebowych i nasłonecznienia, rośliny do gazonów mogą być różne. Oto kilka najciekawszych propozycji:

  • krzewy ozdobne: takie jak bukszpan, skalnica, tawuła czy berberys;

  • rośliny bylinowe: takie jak lawenda, miodunka, pierwiosnek czy ostróżka;

  • rośliny jednoroczne: np. nasturcja, mieczyk, lobelia czy petunia;

  • drzewa i krzewy liściaste: takie jak azalia, rododendron, hortensja czy berberys;

  • rośliny okrywowe: takie jak mech, szczawik czy paproć.

Jak sadzić kwiaty w gazonach?

Skoro już wiesz, czym obsadzić gazony, czas dowiedzieć się, jak umieścić w nich rośliny, aby jak najdłużej zachowały swoje piękno. 

Zasady są proste. Gdy ustawisz rząd gazonów i odpowiednio je zabezpieczysz, powinieneś w 1/3 wypełnić jego dno keramzytem lub grysem, które zapewnią odpowiedni drenaż. Pozostałe 2/3 wysokości uzupełnij ziemią. W tak przygotowanym podłożu sadź rośliny (zgodnie z ich przeznaczeniem oraz porą roku). 

Jak zrobić murek z gazonów? – ogrodowe aranżacje 

Gdy w Twoim zamyśle gazony przed domem mają tworzyć murek, musisz trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim ważne jest solidne przygotowanie podłoża. Jeśli murek ma mieć mniej niż 100 cm, wykop grunt i na głębokości około 15 cm zasyp go żwirem i mocno ubij. Na żwirze ułóż gazon (jego część powinna być wkopana w ziemię). 

Z kolei, jeśli murek ma mieć powyżej 100 cm, konieczne będzie wylanie betonowego fundamentu, aby wzmocnić konstrukcję. Umieść go bezpośrednio na żwirze (80 cm żwiru i 20 cm betonu). 

Sprawdź również: Skarpa w ogrodzie – jak zaprojektować i jakie rośliny wybrać?

Gazony w ogrodzie – jakie miejsce wybrać?

Skalniak z gazonów? A może gazony na skarpie? Wybierz odpowiednie miejsce, które ozdobisz tymi wyjątkowymi donicami. 

Gazony na skarpie

Solidne gazony to dobry sposób na podtrzymanie skarpy, co zapobiegnie osuwaniu się ziemi, która mogłaby zniszczyć ogród. Można np. ustawić je jeden na drugim, w grupach czy stopniowo coraz głębiej wkopywać w ziemię, tworząc tzw. piramidę. W ten sposób będą wyglądać oryginalnie oraz ożywią zieleniec. Jeśli podłoże jest szczególnie usuwiste, korzenie roślin posadzonych w gazonach będą wiązać ziemię, co dodatkowo ją wzmocni.  

jak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodziejak-ulozyc-gazony-w-ogrodzie

Gazony przed domem

Jak ciekawie układać gazony ogrodowe? Aranżacje, które warto wziąć pod uwagę to pojedyncze dekoracje ustawione tuż obok domu. Możesz np. zdecydować się na kilka modeli okrągłych, którymi otoczysz oczko wodne. Z kolei wzdłuż ścieżki ułóż gazony kwadratowe bądź prostokątne, w których zasadzisz kolorowe kwiaty. Pomiędzy nimi zamontuj oświetlenie, np. lampy LED w kamieniu.

Oryginalne rozwiązaniem są to także gazony w kształcie trójkątów lub rombów. Możesz ułożyć z nich kreatywne wzory, np. w każdej donice posadzić kwiaty o innej barwie, a dookoła ułożyć kamienie dekoracyjne

Skalniak z gazonów

A co powiesz na skalniak z gazonów? W tym wypadku najlepiej wybrać niskie modele i obsypać je kamieniami ozdobnymi. Dodaj do tego niskie kwiaty, mech oraz punktowe, dyskretne lampki LED. Pośrodku skalniaka świetnie sprawdzi się też malutka fontanna, która doda całości naturalnego klimatu.

Jak ułożyć gazony w ogrodzie? Podsumowanie

Praktyczne i stylowe – takie właśnie są gazony. Jak układać je w ogrodzie? To już wiesz z naszego artykułu! Skorzystaj z inspiracji i pomysłów. Odpoczynek na zewnątrz będzie wspaniały, a aranżacja ucieszy oko.

Jeśli marzą Ci się solidne dekoracje ogrodowe, zajrzyj do Castoramy! W naszych salonach stacjonarnych oraz sklepie internetowym znajdziesz gazony, oświetlenie, kamienie, nasiona roślin i wiele, wiele innych! Sprawdź nasz asortyment i zaplanuj ogród swoich marzeń, aby żyć w zgodzie z naturą!

Data publikacji: 24.01.2023

Data aktualizacji: 24.01.2023