Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz dostępny czas na jego pielęgnację. Jaki sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Dowiesz się z artykułu!

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Trawniki naprawdę mają ogromne znaczenie. Kojarzysz może przedmieścia miast w Stanach Zjednoczonych? Tak naprawdę tam dbanie o trawnik urasta do rangi prawdziwego rytuału. Ludzie pielęgnuje swoje trawniki, poświęcają temu mnóstwo czasu i starają się zrobić wszystko, by ich trawnik prezentował się najpiękniej w całej okolicy. Mało tego! Znane są przypadki, w których sąsiedzi piszą skargi i wręcz dzwonią na policję, bo ktoś ma zaniedbany trawnik.

W Polsce dbanie o trawnik być może nie urosło jeszcze do tak ogromnej rangi, jednak z całą pewnością jest bardzo ważne. W końcu trawnik świadczy o wyglądzie ogrodu i dowolnego terenu zielonego. Nie można tych kwestii zaniedbywać. Jednak dbanie o trawnik może być trudniejsze, niż Ci się wydaje, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego typu trawy.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Trawnik ozdobny

Czym w swojej istocie jest trawnik dekoracyjny? To taki trawnik, który przede wszystkim musi się odpowiednio prezentować. I chociaż od każdego trawnika wymaga się, by się odpowiednio prezentował, trawnik ozdobny jest bardzo szczególnym rodzajem. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje trawników. W końcu właśnie od rodzaju zależy jego wygląd. Dlatego najpierw określ to, co chcesz osiągnąć i co jest ważne w przypadku Twojego trawnika. A potem zacznij dobierać rodzaje traw ogrodowych.

Trawnik dekoracyjny to taki, który składa się głównie z delikatnych i wolno rosnących traw, nieodpornych na deptanie. Powinien być pozbawiony nieestetycznych chwastów i być wolny od różnego rodzaju problemów. Tylko wtedy będzie w stanie tworzyć zwartą i gładką murawę, która będzie pięknym elementem krajobrazu. 

Warto wiedzieć jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz – takie rodzaje trawy wcale nie potrzebują zbyt wielu różnorodnych składników odżywczych. Wymagają za to czegoś innego – częstego podlewania. Kosić również trzeba go odpowiednio częściej. Pielęgnacja i ochrona trawnika ma tutaj ogromne znaczenie. 

Jaki typ trawy wybrać?

Na trawnik dekoracyjny przeznaczamy kostrzewę kępową, owczą, szczeciniastą, rozłogową i wiechlinę łąkową. Każda z tych traw prezentuje się bardzo estetycznie i tworzy interesująco wyglądające kompozycje – jednak rośnie dość wolno. 

W przypadku takiej murawy musisz uważać także na kwestie deptania – trawnik dekoracyjny tak naprawdę wcale się do tego nie nadaje. Dlatego, jeśli marzy Ci się właśnie taki typ trawnika, pamiętaj o wytyczeniu odpowiednich ścieżek, inaczej cała praca Twoja lub projektanta ogrodów i osób odpowiedzialnych za utrzymanie ogrodu, może pójść na marne. Trawnik dekoracyjny wymaga sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Dobry nawóz ma tutaj ogromne znaczenie.

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Trawnik rekreacyjny

Trawnik rekreacyjny jest szczególnie lubiany przez ludzi, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. W przypadku trawników dekoracyjnych musisz, niestety, zapomnieć o wylegiwaniu się na trawniku, o leżeniu na kocu, bieganiu i zabawnie na trawie. To wszystko natomiast umożliwia trawnik rekreacyjny. Dlatego możesz się z nim spotkać stosunkowo często.

Trawniki rekreacyjne, w odróżnieniu od trawników sportowych, są głównie zakładane na placach zabaw, gdzie są użytkowane często, ale mniej intensywnie niż sportowe. Podobnie jak one, muszą być zwarte oraz odporne na deptanie. Trawniki rekreacyjne nie są jednak trudne w utrzymaniu – wystarczy je regularnie kosić i podlewać. 

Nie musisz się martwić za to o ich stan po całodziennej zabawie nawet wielkiej liczby dzieci i osób dorosłych. Trawnik rekreacyjny nie jest tak odporny, jak specjalny trawnik sportowy, ale z całą pewnością jest w stanie poradzić sobie z nawet intensywnym użytkowaniem.

Sprawdź też: Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Jaki typ trawy wybrać?

Trawnik rekreacyjny to taki, przed którym stawia się tak naprawdę dwa główne wyzwania. Przede wszystkim ma być odporny i wytrzymywać codzienne użytkowanie przez ludzi w różnym wieku. Z drugiej strony, trawnik rekreacyjny musi się dobrze prezentować. To ma ogromne znaczenie, w końcu wygląd trawnika jest naprawdę bardzo ważny i sprawia, że ludzie decydują się na konkretny rodzaj trawy i rodzaj trawnika.

Odpowiednimi mieszankami na trawnik rekreacyjny będą kostrzewa czerwona rozłogowa, mietlica pospolita i mietlica psia. Wszystkie one są w stanie wytrzymać deptanie i użytkowanie bez większej szkody. Prezentują się też naprawdę dobrze, więc za pomocą tych traw uda Ci się stworzyć naprawdę bardzo interesujący efekt – jeśli tylko się odpowiednio postarasz.

Trawnik sportowy

Jeśli wydawało Ci się, że trawnik rekreacyjny to już trawnik, który musi bardzo wiele wytrzymać, czas zapoznać Cię z trawnikiem sportowym. Śmiało możesz nazwać go trawnikiem do zadań specjalnych. To taki trawnik, który musi się bardzo szybko regenerować, bo będzie bardzo intensywnie deptany i bardzo silnie eksploatowany. W końcu trawnik sportowy to ten rodzaj, który wykorzystywany jest na boiskach i w miejscach, w których ludzie chcą bardzo intensywnie z niego korzystać, bez obaw o to, że zostaną nieestetyczne, wydeptane obszary i zaistnieje konieczność częstego siania trawy od nowa.

Jaki typ trawy wybrać?

Na trawnik sportowy musimy wybrać taką odmianę, która będzie bardzo odporna na deptanie, a także zdolna do bardzo szybkiej regeneracji. Musi być ona zwarta, a zarazem elastyczna, dzięki czemu zamortyzuje częste upadki. Trzeba wiedzieć, że takie trawniki rosną dość szybko, przez co wymagają regularnego nawożenia oraz częstego koszenia (czasami do wysokości kilku milimetrów). Są za to najczęściej bardzo gęste, co w połączeniu z elastycznością, jest w stanie ochronić sportowca przed bardzo przykrymi konsekwencjami upadku. Utrzymanie takiego rodzaju trawnika w dobrym stanie wymaga naprawdę wielu starań, co trzeba mieć zawsze na uwadze. Dlatego rodzaje traw w takim przypadku należy wybierać wyjątkowo starannie. 

Sprawdzi się tu m.in. wiechlina zwyczajna, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała oraz kostrzewa trzcinowa i czerwona.

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Trawnik łąkowy

Trawniki łąkowe to podłoża mało użytkowane. Podobnie jak łąki, nie wymagają częstego koszenia. W ten sposób trawa wygląda naturalnie i doskonale współgra z kwiatami oraz pozostałą roślinnością. To świetne rozwiązanie do dużego ogrodu oraz w sytuacji, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na jego pielęgnację.

Może się wydawać, że trawnik łąkowy to coś, co rośnie samo bez ingerencji człowieka – jednak to nie do końca jest prawda. Istnieją różnorodne rodzaje traw łąkowych, a od ich starannego wyboru zależy, jaki efekt osiągniesz. W końcu z pewnością widziałeś wiele łąk. I żadna nie była taka sama. Dlatego starannie przemyśl kompozycję – możesz osiągnąć naprawdę spektakularny efekt, a przy tym wcale nie musieć poświęcać mnóstwa czasu, by ten efekt utrzymać. Wybierz po prostu odpowiednie nasiona i ciesz się swoim ogrodem!

Jaki typ trawy wybrać?

Na trawnik łąkowy najlepiej wybrać grzebienicę pospolitą, kupkówkę pospolitą i wiechlinę gajową.