Produkty

Rodzaje trawy a przeznaczenie trawnika

Rodzaje trawy a przeznaczenie trawnika

Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz dostępny czas na jego pielęgnację. Tylko wtedy jego obecność nie będzie utrapieniem.

Trawnik ozdobnytrawa ozdobna

Trawnik dekoracyjny to taki, który składa się głównie z delikatnych i wolno rosnących traw, nieodpornych na deptanie. Trawnik powinien być pozbawiony chorób i chwastów. Będzie wtedy tworzyć zwartą i gładką murawę, która będzie pięknym elementem krajobrazu. Zauważmy, że takie trawy nie potrzebują zbyt dużo składników odżywczych. Wymagają natomiast częstego podlewania oraz regularnego koszenia.

Jaki typ trawy wybrać?

Na trawnik dekoracyjny przeznaczamy kostrzewę kępową, owczą, szczeciniastą, rozłogową i wiechlinę łąkową.

Trawnik rekreacyjny

Trawniki rekreacyjne, w odróżnieniu od trawników sportowych, są głównie zakładane na placach zabaw, gdzie są użytkowane często, ale mniej intensywnie niż sportowe. Podobnie jak one, muszą być zwarte oraz odporne na deptanie. Trawniki rekreacyjne nie są jednak trudne w utrzymaniu. Wymagana są przy nich regularne podlewanie i koszenie.

Jaki typ trawy wybrać?

boiskoOdpowiednimi mieszankami na trawnik rekreacyjny będą kostrzewa czerwona rozłogowa, mietlica pospolita i mietlica psia.

Trawnik sportowy

Na trawnik sportowy musimy wybrać taką odmianę, która będzie bardzo odporna na deptanie, a także zdolna do bardzo szybkiej regeneracji. Musi być ona zwarta, a zarazem elastyczna, dzięki czemu zamortyzuje częste upadki. Trzeba wiedzieć, że takie trawniki rosną dość szybko, przez co wymagają regularnego nawożenia oraz częstego koszenia (czasami do wysokości kilku milimetrów).

Jaki typ trawy wybrać?

Sprawdzi się tu m.in. wiechlina zwyczajna, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała oraz kostrzewa trzcinowa i czerwona.

Trawnik łąkowy

Trawniki łąkowe to podłoża mało użytkowane. Podobnie jak łąki, nie wymagają częstego koszenia. W ten sposób trawnik wygląda naturalnie i doskonale współgra z kwiatami oraz pozostałą roślinnością. To świetne rozwiązanie do dużego ogrodu oraz w sytuacji, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na jego pielęgnację.

Jaki typ trawy wybrać?

Na trawnik łąkowy najlepiej wybrać grzebienicę pospolitą, kupkówkę pospolitą i wiechlinę gajową.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje trawy a przeznaczenie trawnika