Produkty

5 sposobów na wyeksponowanie jednej ściany

 5 sposobów na wyeksponowanie jednej ściany

W zależności od naszych upodobań i przeznaczenia jednej, wybranej przez nas ściany, mamy dużo możliwości, by wizualnie ją wyodrębnić. Sprawimy tym samym, że oczy nasze i naszych gości automatycznie będą wędrować w jej kierunku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, eksponując jedną ze ścian?

tynk dekoracyjnyZmień kształt

Jeśli wybrana przez nas do dekoracji płaszczyzna ścienna ma przykuć uwagę wszystkich przebywających w danym pomieszczeniu, pomoże temu jej niebanalne ukształtowanie. Delikatnie pofalowana powierzchnia, którą wykończymy za pomocą wzorzystej tapety z wyraźnymi pionowymi i poziomymi liniami, będzie prezentować się unikalnie. Zmianę kształtu możemy przeprowadzić za pomocą płyty G-K i gładzi szpachlowej, a tapeta przykryje ewentualne nierówności. Ciekawym uzupełnieniem zmiany kształtu będą luksfery, które w kilku poziomych rzędach dodatkowo zaznaczą falowaną płaszczyznę.

Nie tylko kolor, ale i dodatki do niego

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem problemu wyeksponowania ściany jest wyróżnienie jej za pomocą koloru. W zależności od kolorystyki, jaka panuje w danym wnętrzu, i od kubatury przestrzeni możemy zdecydować się na użycie barwy ciemnej (w pomieszczeniach większych) lub jasnej czy wręcz białej (gdy przestrzeni jest mniej, tego typu ozdoba wizualnie powiększy pokój czy salon). Warto zerknąć na propozycje producentów i nadać ścianie niebanalny wygląd nadany nie tylko za pomocą farby, ale i dodatków do niej – tutaj mamy do wyboru brokat, migoczące kryształki czy pigmenty o barwie złotej, srebrnej lub perłowej.

Faktura, której trzeba dotknąć

Prawdziwe pole inspiracji rozpościera się przed tymi, którzy w celu wyeksponowania jednej ze ścian pragną wykorzystać tynk strukturalny. Nadaje on powierzchni nie tylko niebanalny kolor (lub połączenie kolorów), ale również wyraźną, wyczuwalną fakturę. Ściana, gdy celowo pozbawi się ją gładkości, zwraca uwagę, przyciąga spojrzenia i dotyk, za pomocą którego można najpełniej poczuć załamania na grubej warstwie strukturalnego tynku. W zależności od naszych upodobań, powierzchnię ściany z dekoracyjnym tynkiem możemy dodatkowo polakierować lub przeciwnie – zmatowić. Ważne, by użyć do tego celu materiałów tego samego producenta.

Podkreślamy światłem listwa oświetleniowa castorama

Nadanie blasku ścianie z fakturą sprawi, że na jej powierzchni dodatkowo zagra światło. Wydobywając z niej załamania i zarysowania, podkreśli je i dodatkowo nada im głębi przez cienie, które pojawią się wraz ze światłem. Zwróćmy uwagę, by nie było ono rozproszone, bo wraz z nim zniknie gra cieni na ścianie lub będzie niezauważalna. Wyraziste światło podkreśli naszą dekorację. Będziemy mieć ułatwione zadanie, jeśli ściana łączy się z podwieszanym sufitem – możemy w nim zamocować oprawy do świetlówek czy diod LED o dowolnej mocy. Jeśli tuż przy ścianie stoi jeden z elementów wyposażenia pokoju, skierowany ku górze snop światła możemy ukryć za meblem.

Ściana jako tło dla ozdoby

Jeśli nasza ściana ma posłużyć za niebanalne tło do umiejscowienia na niej ozdoby pokoju, na przykład obrazu, kolor i faktura powinny stanowić dopełnienie tego, co na ścianie zawiśnie. Oprócz obrazu może to być kolekcja monet, drogocenna seria z naszego księgozbioru czy muzyczne płyty gramofonowe – białe kruki na rynku fonograficznym. Jeśli jednak nasze hobby wykracza poza gromadzenie cennych okazów, możemy przydać naszej ścianie dodatek, który będzie prezentował się równie okazale, co kolekcja numizmatyczna czy muzyczna. Możemy na niej umieścić na przykład biokominek – ten nie tylko będzie cieszył oczy żywym ciepłem bijącym z płomieni, ale w chłodne dni podniesie temperaturę i poprawi wilgotność powietrza, jako że efektem spalania w biokominku jest para wodna.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
06.01.2016
Tak, zawsze jestem za białym. Cegiełki (kafelki) białe na ścianę (10x20). Pięknie jest, elegancko i estetycznie, inteligentnie, świeżo, jasno i zawsze czysto. Tylko na biało. Do tego kredens kuchenny biały z blatem naturalnym. Nic dodać nic ująć. Sama tak projektowałam.
02.12.2015
ja umieściłam na jednej ścianie parę ceglanych łupek, tak niesymetrycznie, a jeszcze chciałabym ją gdzieniegdzie zaokrąglić może ktoś powie mi jak?
31.10.2015
Zdecydowanie polecam białe cegiełki.widzieliśmy takie prawdziwe u znajomych i sie zakochaliśmy. U nas daliśmy tapetę 3d imitującą takie cegly i naprawde wygląda to jak prawdziwe

Ocena i komentarz dla:

5 sposobów na wyeksponowanie jednej ściany