Produkty

7 błędów przy aranżacji kuchni

7 błędów przy aranżacji kuchni

Kuchnia jest na tyle ważnym pomieszczeniem, że musimy w sposób szczególny zadbać o jej funkcjonalność i estetykę. Bardzo ważna jest w niej także ergonomia.

docinanie blatuPodstawowe zasady i wymogi

W kuchni powinno znajdować się 5 podstawowych stref:

1. Strefa zapasów, czyli lodówka, spiżarka, szafki z żywnością,

2. strefa przechowywania naczyń i przyrządów kuchennych,

3. Strefa zmywania, ze zlewem czy ewentualnie też zmywarką,

4 – strefa przygotowywania posiłków, czyli robocze blaty,

5. Strefa gotowania i pieczenia z kuchenką i piekarnikiem.

Najlepiej, żeby strefy te rozmieszczone były w podanej kolejności, a odcinki między lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką tworzyły trójkąt.

Dla spełnienia warunków funkcjonalności w kuchni powinny być zachowane niektóre odległości. Są nimi:

- odległość lodówki od zlewozmywaka – powinna wynosić 120-210 cm,

- odległość zlewozmywaka od płyty grzewczej – 90-210 cm,

- oddalenie płyty od lodówki – 120-270 cm,

- zlewozmywak nie powinien być dalej niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego,

- pomiędzy oknem a kuchenką gazową – odległość minimum to 50 cm.

Największe błędy

Brak podziału na strefy może znacznie utrudnić pracę w kuchni, ale poza tym spotykane są jeszcze inne błędy, najczęstsze z nich to:

Niewłaściwa wysokość blatów roboczych oraz szafek wiszących. Właściwa powinna być dopasowana do domowników. Np. standardowe 85 cm wysokości blatu nie będzie właściwe dla osób o wzroście 150 cm czy 195 cm. Podobne dopasowanie powinno być wykonane w przypadku szafek. W zasięgu ręki domowników powinny znaleźć się co najmniej niższe półki zawieszonych szafek.

Umieszczenie płyty grzejnej w rogu pomieszczenia może utrudnić swobodne korzystanie i dostęp do niej. Decydując się na takie rozwiązanie z czasem może brakować nam  powierzchni roboczej z obu stron kuchenki.

Umiejscowienie kuchenki oraz zlewu na dwóch przeciwległych ścianach – wymaga to nieustannych wędrówek i przemieszczania się, często z gorącymi naczyniami.

Zbyt mało miejsca między zlewozmywakiem a kuchenką oraz między zlewozmywakiem i lodówką. Warto mieć pod ręką powierzchnię, którą przeznaczymy na odkładanie produktów lub gotowych już dań. Jeśli obie te odległości będą niewielkie, praca w kuchni może być niewygodna.

Zbyt duże odległości między poszczególnymi sprzętami i urządzeniami mogą znacznie utrudnić nam szybkie przygotowywanie dań. Jeśli kuchnia jest obszerna, warto rozważyć zainstalowanie pośrodku niej wyspy albo wstawić tradycyjny stół.zagracona, źle zaaranżowana kuchnia

Otwarta kuchnia połączona np. z salonem bez odpowiedniej wentylacji i jakiegokolwiek odseparowania może okazać się bardzo niepraktyczna. Kuchnia, w której intensywnie pracujemy, nie zawsze jest czysta i uporządkowana. Poza dobrą wentylacją powinniśmy zadbać o jej odgrodzenie i zakrycie newralgicznych miejsc.

Ciemne meble wraz z ciemnym wystrojem małej kuchni. W dużych pomieszczeniach aranżacje w ciemnych kolorach mogą się świetnie sprawdzić, jednak w przypadku niewielkich pomieszczeń ciemne kolory dodatkowo optycznie zmniejszają daną przestrzeń. Aranżując niewielką kuchnię warto wybrać jasne kolory ścian i mebli. Dzięki zastosowaniu jasnych barw i połyskujących powierzchni nasza kuchnia będzie się wydawać znacznie bardziej przestronna i pełna światła.
 
 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni

Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni
W katalogach, czasopismach i na stronach internetowych znajdziemy setki pomysłów na aranżację kuchni. Którymi jednak warto się zainspiro...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni
Małe kuchnie stanowią szczególne wyzwanie, gdy przychodzi nam je urządzać. Niewielka przestrzeń powoduje, że musi być właściwie umeblowana i zaaranżow...
Czytaj więcej

Minianeks kuchenny – o czym należy pamiętać?

Minianeks kuchenny – o czym należy pamiętać?
Wąska, otwarta na salon lub zlokalizowana w niewielkiej wnęce – mała kuchnia może być sporym problemem. Aby wykonywanie codziennych czynności było w n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.12.2015
Trzeba bylo dać naszym niby to fachowcom i projektantom do przeczytania wcześniej... Zlew w rogu, tak że zmycie jednej szklanki to męka i kręgoslup siada szybciutko, szafki otwierają się w nie te strony co trzeba, blokujac innym ruchy, no po prostu koszmar, a najgorsze to to, że mimo dużej kuchni, to nie da się w dwie osoby wygodnie gotować. nei wiem jak oni to zrobili

Ocena i komentarz dla:

7 błędów przy aranżacji kuchni