Produkty

8 błędów popełnianych podczas urządzania małych pomieszczeń

8 błędów popełnianych podczas urządzania małych pomieszczeń

Urządzanie pomieszczeń rządzi się takimi samymi prawami zarówno w przypadku wnętrz przestronnych, jak i tych niewielkich, jednak w tym drugim przypadku skutki błędów będą bardziej odczuwalne. W źle wyposażonej, a dodatkowo bardzo ograniczonej przestrzeni trudno będzie przebywać z przyjemnością. Jakie błędy popełniamy i jak się ich ustrzec?

bałagan we wnętrzu1. Zbytnie zaciemnienie

Wybierajmy jasne barwy na ścianach niż ciemne. Małe pomieszczenia potrzebują każdej ilości światła, także tego odbitego od pionowych powierzchni. Zapewnić nam to mogą kolory jak najbardziej zbliżone do białego. Dzięki temu wnętrze rozświetli się i optycznie je powiększymy.

2. Chaos kolorystyczny

Ustalmy jedną tonację barwną, z palety której będziemy korzystać zarówno podczas malowania ścian, jak i wybierania kolorów mebli i wszelkich dodatków. W małych pomieszczeniach odważne łączenie kolorów może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, a rozdźwięk między nimi będzie zanadto rzucać się oczy. Jeśli chcemy łączyć barwy, aby uniknąć chaosu, wybierzmy najlepiej jedną ze ścian, która będzie się wyróżniać na przykład kolorem o stopień lub dwa mniejszym bądź większym nasyceniem.

3. Ciemno, płasko, jednowymiarowo

Dopływ światła naturalnego jest niezbędny małemu pomieszczeniu, a ograniczamy go, na przykład zawieszając na oknach firany. Jeśli możemy się ich pozbyć, zróbmy to. Zadbajmy też o właściwe światło sztuczne. Umieszczone centralnie w geometrycznym środku pomieszczenia – spłaszczy je. A przecież zależy nam na tym, by prezentowało się na takie, które posiada głębię. Pomogą temu wyodrębnione świetlnie poszczególne części wnętrza – czy będzie to lampa w pobliżu wygodnego fotela, czy oświetlone blaty, czy wreszcie spody mebli kuchennych. Im więcej punktów świetlnych, tym przestrzenniej będzie się prezentowało pomieszczenie.

4. Pomieszczenie jako bunkier albo piwnica

Dekoracyjne motywy na każdej ze ścian sprawią, że ozdoba stanie się karykaturą i przerysowaniem. Modne obecnie szarości i betonowe (lub stylizowane na takie) materiały wykończeniowe spowodują, że małe wnętrze stanie się zimnym bunkrem, a zastosowanie cegieł na każdej ze ścian zmieni pomieszczenie w duszną piwniczkę. Wybierajmy do udekorowania jedną ze ścian lub nawet jej fragment, w tym wypadku – im mniej, tym lepiej.

5. Komplety wypoczynkowe jako kompletny niewypał

Wybierając meble do konkretnego pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę jego gabaryty. Duży, wieloczęściowy komplet narożny wraz z dodatkami całkowicie zajmie małą przestrzeń, a jeśli będzie w jego wyposażeniu rozkładane łóżko – uniemożliwi ono poruszanie się po pozostałej części pomieszczenia. Zostanie ono zdominowane przez meble, podobnie będzie w przypadku zbyt dużego ekranu telewizora na niewielkiej ścianie. O ile nocą nie będzie to przeszkadzało, za dnia duży, czarny, połyskliwy prostokąt ekranu będzie mocno rzucał się w oczy. Wybierajmy więc meble i elementy wyposażenia z rozmysłem i wyczuciem.

6. Im więcej przedmiotów, tym gorzej

Zbytnie nagromadzenie przedmiotów przytłoczy każde pomieszczenie, a szczególnie takie o niewielkich wymiarach. Dotyczy to zarówno dużych przedmiotów – np. krzesła, jak i stosunkowo niewielkich, które jednak przy dużej liczbie zdominują i tak niewielką przestrzeń. Im bliżej nam do minimalizmu w urządzaniu przestrzeni, tym będzie ona prezentowała się lepiej. Co ważne – dla małych pomieszczeń niekorzystna będzie także zbyt duża ilość doniczek z wybujałymi roślinami.

7. Niedopasowanie rozmiarów i kształtów materiałów dekoracyjnych garderoba castorama

Wybór dostępnych obecnie materiałów wykończeniowych obejmuje również ich niestandardowe wymiary i kształty, na przykład prostokątne, masywne i o nieregularnych krawędziach. Niestety, jakkolwiek chcielibyśmy się takimi otaczać na co dzień, ich zastosowanie będzie niekorzystne dla optycznego widzenia niewielkiego pomieszczenia. Jeśli dodatkowo w niskim pomieszczeniu zastosujemy poziomo ułożone materiały o wyraźnych, kontrastowo zaznaczonych granicach, dodatkowo optycznie obniżymy sufit. Również niewielka łazienka w całości pokryta mozaiką o różnych barwach poszczególnych elementów będzie pomieszczeniem trudnym do polubienia. Tu ponownie sprawdzi się zasada, by na mozaikę wybrać jedną ścianę lub jej część.

8. Ciasna kraina światłocienia

Niektóre materiały wykończeniowe charakteryzują się efektem przestrzenności pokrytych nimi ścianach. Nieregularna, widziana gołym okiem i wyczuwalna wyraźnie w dotyku faktura będzie prezentowała się dobrze, jeśli upiększymy nią niektóre ze ścian. W przeciwnym razie przytłoczymy niewielkie wnętrze, uniemożliwimy światłu naturalnemu odbicie się od ścian i doświetlenie pomieszczenia, a przy świetle sztucznym spowodujemy powstanie na pionowych płaszczyznach wyraźnych, nieregularnych cieni. W niewielkich wnętrzach korzystniej będzie otoczyć się gładkimi powierzchniami, a tynki strukturalne położyć w niewielkiej ilości.Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

8 błędów popełnianych podczas urządzania małych pomieszczeń