Układając w swoim domu drewnianą podłogę, mamy nadzieję, że będzie nam ona służyła przez długi czas. Niestety, taki scenariusz nie zawsze jest pisany naszym wnętrzom. W niektórych przypadkach podłoże ulega zniszczeniu, a widoczne zmiany w drewnie trudno jest naprawić na tyle, by podłoga w dalszym ciągu prezentowała się bardzo dobrze.
Za zniszczenia w drewnianej podłodze nie zawsze odpowiadają wady fabryczne materiału. Bardzo często to my sami poprzez nieprawidłową pielęgnację narażamy posadzkę na liczne i nieodwracalne zniszczenia. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
1. Brak systematyczności podczas sprzątania
Podczas spacerów, wycieczek czy aktywności fizycznej na spodzie naszego obuwia osiada piasek, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Wchodząc do mieszkania, wnosimy je na podłogę. Piasek nie zawsze jest widoczny na drewnianej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że go tam nie ma. Im częściej zamieciemy wejście do domu oraz pozostałe pomieszczenia, tym nasza podłoga będzie w mniejszym stopniu zarysowana, a piasek nie przedostanie się pomiędzy szczeliny desek.
2. Rodzaj obuwia, w którym chodzimy po domu
Po domowej podłodze powinniśmy przechadzać się w obuwiu miękkim. Zrezygnujmy zatem z butów na obcasie, koturnów oraz szpilek. Taki spód może stworzyć na drewnianej powierzchni wgniecenia, do których może dostać się woda, a także piasek.
Jeśli wiemy, że w naszym domu pojawią się goście w obuwiu różnego typu, rozłóżmy w najbardziej uczęszczanych miejscach dywaniki.
3. Zbyt mokre podłoże
Częste zabiegi pielęgnacyjne podłogi są jak najbardziej wskazane, jednak lepiej jest unikać przemoczenia podłoża. Jeśli decydujemy się na mycie podłogi, używajmy w tym celu mopa z mocno wyciśniętą końcówką. Materiał, którym będziemy przecierać podłoże, powinien być wilgotny, ale nie mokry.
4. Środki wypełnione silikonami
Dobierając preparaty służące pielęgnacji podłogi, zrezygnujmy z tych, które w swoim składzie posiadają dużą ilość silikonów. Tego rodzaju produkty mogą powodować powstawanie na powierzchni szarych nalotów, a nawet trwałe odbarwienia drewna.
5. Nieodpowiednia wilgotność i temperatura powietrza
Użytkownicy podłóg powinni także pamiętać o tym, że zły stan drewna powodują niewłaściwa temperatura i wilgotność we wnętrzu. Nie może być w nim ani za sucho, ani zbyt wilgotno. Idealne warunki to 18-22 stopnie Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 45-60%. Utrzymaniu takich warunków będzie sprzyjało systematyczne wietrzenie pomieszczenia.
6. Brak filcowych podkładek
Nie wszyscy dbają o zabezpieczenie podstawy nóg stołu czy krzeseł i nie nakładają na nie filcowych podkładek. A szkoda, ponieważ te drobne elementy uniemożliwiają zarysowanie drewna podczas przesuwania mebli. Zastosowanie filcowych podkładek jest szczególnie ważne na tych podłogach, które są wykonane z miękkiego drewna.