Produkty

Co znaczą kolory wnętrz?

Co znaczą kolory wnętrz?

Sypialnię pomalujemy na biało, u Zosi może być na żółto, a u Maćka fioletowy” – mówi żona do męża, stając przed pozornie łatwym wyborem ukoloryzowania pomieszczeń. Jak się jednak okazuje, każdy kolor ma swoje znaczenie – niesie jakiś przekaz, w pewien sposób wpływa na nas samych, a niektóre z nich mają nawet właściwości lecznicze, o czym przekonamy się, sprawdzając poniższą paletę najważniejszych kolorów.

niebieskie ścianyBiały – to zdecydowanie najczęściej spotykany kolor ścian w naszych wnętrzach, który pomału zostaje wypierany przez nową modę. Jest najbardziej neutralnym w całym spektrum kolorów. Symbolizuje nieograniczoną przestrzeń, czystość i nieskazitelność. Potrafi załagodzić skrajne emocje i wywołać w nas dobre samopoczucie. Wśród białych pomieszczeń jesteśmy w stanie łatwiej się odstresować i wpaść na niejeden dobry pomysł. Polecany jest osobom, które są otwarte na wszelkie wyzwania.

Niebieski – przywołuje w naszym myślach niebo, wodę, lód i świeże powietrze. To kolor, który jest odzwierciedleniem troski. W niebieskich pomieszczeniach czujemy się bardzo swobodnie. Potrafi on ukoić nasze zatroskane zmysły. Jest barwą dość uniwersalną, ponieważ łatwo się przy niej zrelaksować, ale również pobudzić do działania i podejmować trudne decyzje. Niebieski obniża ciśnienie krwi, a nawet działa skutecznie na reumatyzm.

Czerwony – jest odzwierciedleniem miłości. Dzięki niemu we wnętrzu zapanuje bardziej gorąca atmosfera. To kolor niezwykle żywy - płynący z niego dynamizm jest w stanie skutecznie pobudzić nas do działania. Wywołuje w nas dodatkowe siły, ale też pobudza zmysły, a nawet podnosi napięcie seksualne i apetyt, dlatego też świetnie nadaje się do sypialni i kuchni. Źle wśród niego czują się osoby mające kłopoty, zestresowane. Zbyt dużo czerwonego może  rozdrażniać.

Zielony – podobnie jak niebieski, przywołuje na myśl wiele naturalnych skojarzeń – przede wszystkim leżakowanie na przyjemnej trawie. Patrząc na zieleń, nasze oczy są w stanie skutecznie wypocząć, dlatego też świetnie nadaje się do sypialni. Zielone kolory we wnętrzach dają nam poczucie bezpieczeństwa. Jak wiadomo, to także kolor nadziei, co przekłada się na większy optymizm i wiarę we własne umiejętności. Zmniejsza napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi, pomaga regulować krążenie i walczyć z klaustrofobią.zielona kuchnia

Żółty – jest równie przyjemnym kolorem, co jego poprzednicy, czyli niebieski i zielony.  Przywołuje w nas głównie letnie wspomnienia, uśmiech i ogólny optymizm, co przekłada się na ciągłe pobudzanie do życia. Potrafi dodać nam pewności siebie przy podejmowaniu ważnych decyzji. Wzmaga również koncentrację i pomaga w leczeniu anemii. 

Różowy – to kolor, który przeznaczony jest głównie dla płci pięknej. Zdecydowanie najbardziej przepadają za nim małe dziewczynki. Jest to zresztą barwa, którą wyjątkowo poleca się do pokojów dziecięcych, z tego względu, że daje większą radość z zabawy. Różowy pobudza organizm, wśród takich aranżacji doskonale czują się osoby pewne siebie, a nawet lubiące ryzyko.

Pomarańczowy – jest kolorem radości i nowoczesności. Potrafi ożywić nawet najbardziej smutne wnętrza, nadając im rześkości. Świetnie sprawdza się chociażby w kuchni. To bardzo żywy kolor, który wzmacnia motywację do osiągnięcia zamierzonych celów. Pomaga nam uwolnić się od złych emocji, a także leczyć artretyzm i choroby nerek. 

Fioletowy – kolor, który uważany jest za prawdziwie mistyczny. Łagodzi niektóre dolegliwości i pomaga nam zrozumieć własne potrzeby. Przebywając w fioletowych wnętrzach łatwiej jest dojść do racjonalnych wniosków. Jest to barwa uwielbiana przez artystów, ponieważ sprzyja pracy twórczej. Świetnie współgra z wieloma innymi kolorami.

Czarny – jeden z tych kolorów, który przez bardzo długi czas nie był w żadnym stopniu stosowany w aranżacji wnętrz. Prawdą jest, że zbyt dużo czarnego w pomieszczeniu może wywołać pesymizm, ale zastosowany w odpowiedniej dawce jest magiczny i niezwykle elegancki. To kolor władzy i inteligencji, który pomaga podejmować decyzje, nie ulegając presji.

Brązowy – przywołuje stabilność i bezpieczeństwo. Kojarzy się nam z naturalnością, dlatego też wśród niego czujemy się bardzo dobrze. Podobnie jak czarny nie jest zbyt dobry, kiedy żaden inny kolor go nie przełamuje – często zmniejsza optycznie pomieszczenie i koliduje z meblami i podłogami.

Szary – jest połączeniem dwóch najbardziej klasycznych barw, czyli czerni i bieli. Spotykany równie rzadko jak czarny. W naszych wnętrzach oznacza przede wszystkim solidność. Świetnie stymuluje pracę mózgu, dlatego też idealnie nadaje się do pomieszczeń biurowych. W otoczeniu szarego jesteśmy w stanie przełamywać bariery.

Urządzając nasze wnętrza pod względem kolorów, musimy pamiętać o tym, że przesyt najbardziej żywych barw w jednym pomieszczeniu może sprawić, że pryskają ich najbardziej pozytywne cechy. Kolory należy zatem dobierać starannie, odpowiednio je równoważąc. Bardzo modne jest obecnie miksowanie barw, szczególnie jeśli chodzi o aranżowanie dwukolorowych ścian.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
07.10.2015
Warto pamiętać, że są to tylko zalecenia, tak naprawdę wszystko zależy od człowieka, niektórym pasują żywe barwy, inni wolą stonowane. Oczywiście jestem w stanie wyobrazić sobie, że cały pokój na czarno mocno może wpływać na człowieka, który w nim urzęduje, bo i światła mniej w takim pokoju, ale myślę, że warto eksperymentować.

Ocena i komentarz dla:

Co znaczą kolory wnętrz?