Produkty

Czy kolor płytek oraz blatów ma wpływa na aranżację kuchni?

Czy kolor płytek oraz blatów ma wpływa na aranżację kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy czas w towarzystwie naszych najbliższych, a nierzadko także gości. Jej wygląd ma więc równie duże znaczenie, co funkcjonalne rozmieszczenie mebli i sprzętów. Na charakter tego pomieszczenia wpływa m.in. kolorystyka zastosowanych płytek i blatów kuchennych.

kolor płytekPłytki do kuchni i blaty kuchenne

Blat kuchenny jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni w przeciwieństwie do płytek, które wcale nie muszą się w niej znaleźć. Są jednak wciąż jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykańczania posadzek oraz ścian pomiędzy kuchennymi szafkami. Ich forma, a przede wszystkim kolor, będą miały duży wpływ na ostateczny wizerunek kuchni i styl, jaki będzie ona sobą reprezentować. Podobna sytuacja dotyczy blatu – poza jego właściwościami liczy się też materiał jego wykonania oraz kolor.

Różne style w aranżacji kuchni i różne kolory

Wiele z modnych trendów w urządzaniu wnętrz charakteryzuje się określoną kolorystyką. Styl modernistyczny preferuje kolory intensywne, czasem nawet jaskrawe, styl rustykalny gustuje w palecie barw naturalnych, a w stylu skandynawskim dominują biel i szarość. Jeśli chcemy zaaranżować kuchnię w jednym, konkretnym stylu, warto zapoznać się z jego wyznacznikami, ponieważ wśród nich znajdziemy także właściwą dla niego kolorystykę – dzięki różnorodnym odcieniom możemy wnieść do wnętrza nowoczesną elegancję, starodawny urok albo francuski szyk.

Mamy szansę na nadanie kuchni odpowiedniego charakteru – jej wystrój może opierać się na kolorystycznym kontraście (elementem wyróżniającym będzie np. blat) lub harmonii, które również są typowe dla konkretnych stylów. Dobrym sposobem na zilustrowanie poszczególnych trendów są zdjęcia przykładowych aranżacji, które dobrze uwidaczniają połączenia kolorów z odpowiadającymi im elementami wyposażenia.

Glazura 20 x 25 cm biała błyszcząca 1,5 m2Kolorystyka płytek i blatów a aranżacja kuchni

Kolory płytek oraz blatów, jakie wybierzemy do naszej kuchni, będą w pewien sposób determinowały dalszy sposób jej aranżacji. Do klasycznych jasnych beżów i brązów dobierzemy np. tradycyjne białe meble z gustownymi gałkami lub uchwytami. Klasyczne połączenie to także odcienie beżu i kremu na podłodze lub ścianach i drewniane, utrzymane w naturalnym kolorze szafki. Do jaskrawych płytek bądź czarnego blatu dopasujmy z kolei meble o nowoczesnej linii, minimalistyczne i pozbawione uchwytów.

Białe płytki i brązowy drewniany blat to doskonałe tło dla mebli i aranżacji w stylu skandynawskim. Udanych kompilacji jest jeszcze bardzo dużo i nie ma sztywnych reguł określających możliwość łączenia ze sobą kolorów i elementów wyposażenia. Podczas aranżacji kuchni należy pamiętać, że płytki i blaty o klasycznym wykończeniu najlepiej połączyć z tradycyjnymi szafkami kuchennymi i dodatkami. Płytki o jednolitej, błyszczącej powierzchni nadają się z kolei do aranżacji nowoczesnych, w których z elementami wykończenia będą korespondować gładkie fronty mebli o wysokim połysku, metalowe relingi i chromowana bateria zlewozmywakowa – łączenie klasycznego z klasycznym i nowoczesnego z nowoczesnym pozwoli nam uniknąć stworzenia wizualnego chaosu. Osiągniemy to także, jeśli ograniczmy liczbę stosowanych w kuchni kolorów – ich nadmiar nie przysłuży się żadnej aranżacji.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Pepitka na ścianie w łazience? Sprawdzamy szykowną, ale nowoczesną kolekcję Femme

Pepitka na ścianie w łazience? Sprawdzamy szykowną, ale nowoczesną kolekcję Femme
Tradycyjne sposoby na wykończenie i urządzenie łazienek mogą wydawać się oklepane. Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie różniło się od innych,...
Czytaj więcej

Wielkie możliwości w małej łazience

Wielkie możliwości w małej łazience
Nawet małą łazienkę możemy urządzić tak, aby była jednocześnie wygodna, ładna i funkcjonalna. W takim pomieszczeniu najistotniejsze będzie to, po jaki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy kolor płytek oraz blatów ma wpływa na aranżację kuchni?