Produkty

Do czego może nam się przydać nitownica?

Do czego może nam się przydać nitownica?

Nitownice to urządzenia, które doskonale sprawdzają się przy wielu pracach budowlanych i nie tylko. Warto w nie wyposażyć swój domowy warsztat. Podpowiadamy, jakie jest ich zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

nitownicaDzięki nitownicy możliwe jest szybkie i sprawne łączenie różnego rodzaju elementów. Podczas tego procesu najważniejsze są nity, czyli metalowe elementy konstrukcyjne, scalające ze sobą dwie niezależne części. Nit składa się z główki oraz szyjki i dzięki nitownicy zostaje skutecznie zamknięty w łączonych elementach. Takim sposobem łączy się między innymi fragmenty blach, taśmowników, kształtowników stalowych, dźwigarów, wsporników, wiązarów, skór, tworzyw sztucznych czy części różnego rodzaju maszyn.

Nitownice pneumatyczne

Na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami nitownic, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować dany produkt do konkretnego, wykonywanego przez nas zadania. Nitownice powinniśmy podzielić przede wszystkim na urządzenia pneumatyczne oraz ręczne. Zarówno jedne, jak i drugie możemy zastosować do tradycyjnych nitów w postaci krótkiego pręta zakończonego z jednej strony łbem, a z drugiej zakuwką, oraz nitonakrętek, które są rodzajem nita rurkowego z częścią gwintowaną wewnętrznie. Ze względu na to, że podczas ich obsługi nie ma konieczności trzymania nita, nitownice pneumatyczne przeznaczone są głównie do pracy ciągłej na liniach produkcyjnych. Nitowanie za ich pomocą jest szybkie i wygodne.

Nitownice ręczne zastosowanie nitownicy

Przy pracy z nitownicami ręcznymi konieczne jest zaś użycie siły fizycznej. Mimo tego, są one bardzo często używane zarówno przez zwykłych majsterkowiczów, jak i profesjonalnych budowlańców i serwisantów. Ich ogromną zaletą jest to, że umożliwiają pracę w dowolnym położeniu i idealnie nadają się do wykonywania połączeń w konstrukcjach przestrzennych – stelażach, obudowach i osłonach. Na rynku dostępne są nitownice ręczne nazywane oczkownicami, które służą do prac modelarskich i artystycznych. Doskonale sprawdzają się przy pracy z filcem, kartonem czy papierem.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Ważna jest przede wszystkim wygoda i komfort pracy, stąd też warto zwrócić uwagę chociażby na gumową rękojeść i odpowiedniej długości ramię, a także wyważenie narzędzia odpowiadające naszym możliwościom. Ważna jest również długość i szerokość części roboczej dopasowana do zadań, jakie będziemy wykonywać za pomocą naszej nitownicy. Przed zakupem warto sprawdzić również, z jakimi nitami może współpracować dany model narzędzia – chodzi tutaj o materiał wykonania nitów (np. stal, stal nierdzewna, miedź czy aluminium).

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

DIY – Nowe obicie deski do prasowania

DIY – Nowe obicie deski do prasowania
Przydaje się w każdym domu. Codziennie, co kilka dni lub przynajmniej raz w tygodniu ułatwia nam życie, stanowiąc równą i solidną podstawę pod świeżo ...
Czytaj więcej

Akcesoria niezbędne do tapicerowania

Akcesoria niezbędne do tapicerowania
Prace związane z tapicerowaniem powierzamy zwykle wyspecjalizowanym w tej dziedzinie osobom. Nie zawsze jest to jednak konieczne – przy użyciu o...
Czytaj więcej

Jak odrestaurować stary fotel?

Jak odrestaurować stary fotel?
Odnawianie starych rzeczy to nie tylko sposób na zyskanie niskim kosztem nowego mebla. Dla osób, które lubią spędzać w taki sposób czas, to także dosk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czego może nam się przydać nitownica?