Produkty

Do czego wykorzystać smarownicę

Do czego wykorzystać smarownicę

Smarownica nie należy do podstawowych narzędzi, jakie powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym, jednak z pewnością jest przydatnym i praktycznym akcesorium – szczególnie jeśli posiadamy garaż, warsztat czy własny serwis. Znajdzie zastosowanie podczas konserwowania wielu różnych sprzętów, pozwalając na wygodne i szybkie ich nasmarowanie. Oto co należy wiedzieć o tego typu urządzeniu.

Rodzaje smarownic

Smarownice to urządzenia, które służą do smarowania pod ciśnieniem. Jak się okazuje, możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu sprzętu, uwzględniając różne kryteria. Pierwszym z nich jest rodzaj zastosowanego smaru – może to być olej lub smar stały. Drugim – źródło energii, które powoduje aplikacje smaru. Tutaj Smar samochodowywyróżnić możemy smarownice:

- ręczne – zaopatrzone w dźwignię, zwykle niewielkich rozmiarów, co umożliwia pracę w trudnodostępnych miejscach,
- nożne – mobilne urządzenia o różnej pojemności, zaopatrzone w pedał służący do pompowania smaru,
- pneumatyczne – zaopatrzone są w pneumatyczne pompy smaru, które wymagają podłączenia do kompresora,
- elektryczne – o dużej, kilkudziesięciolitrowej pojemności, zaopatrzone w kółka do łatwego transportu oraz przewód umożlwiający podłączenie do źródła prądu.

Urządzenia te mogą być także zaopatrzone we własny zbiornik lub być mocowane na opakowaniu wykorzystywanego smaru. Niektóre z nich posiadają jeden punkt smarny, inne – dwa.

Zastosowanie smarownicy

Smarownice służą do wygodnego smarowania wszelkich urządzeń, które posiadają system smarowania w formie kalamitek. Kalamitki, czyli smarowniczki, zapewniają przedostawanie się smaru w odpowiednie miejsce w danym urządzeniu. Smarownice wyposażone we właściwego typu końcówki umożliwiają więc Smarownicazasilenie sprzętów w smar, przy czym ograniczają powstawanie przy tej okazji zanieczyszczeń i znacznie usprawniają wykonywanie czynności. Będą więc przydatne, gdy musimy nasmarować elementy takie jak wały, łożyska, przeguby, sworznie czy łańcuchy. Sprawdzą się przede wszystkim w serwisach maszyn czy warsztatach samochodowych, a także w przemyśle (np. poligraficznym) i rolnictwie – szczególnie tam, gdzie smarowanie powinno być przeprowadzane z dużą częstotliwością i jest niezbędne do utrzymania ciągłości pracy. W warunkach domowych przydatna może się natomiast okazać niewielka smarownica ręczna – lekka, z małym zbiornikiem – która umożliwi zasilenie w smar znajdujących się w garażu czy warsztacie sprzętów.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?
Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z...
Czytaj więcej

Narzędzia przydatne do drobnych prac samochodowych

Narzędzia przydatne do drobnych prac samochodowych
Kupując nowe auto, możemy liczyć na fabryczne zestawy narzędzi, które są dołączone przez producenta. Niestety, takie zestawy nie są w stanie zapewnić ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego wykorzystać smarownicę