Produkty

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?

Dzięki elektronarzędziom każdy z nas poczuje talent majsterkowicza – ułatwiają czynności remontowe, pomagają rozwijać zainteresowania hobbystyczne, skracają czas potrzebny na pracę przy odświeżeniu mieszkania. Coraz większy katalog produktów obejmuje narzędzia zasilane za pomocą sieci elektrycznej i niemal te same modele akumulatorowe – które wybrać?

wiertarka przewodowaCoraz większa wydajność akumulatorów idzie w parze ze skracającym się czasem potrzebnym na ich ładowanie. Słowem – są coraz bardziej wydajne. Jednak dopiero przed nami czas, kiedy wybierane będą modele akumulatorowe, a urządzenia sieciowe odejdą do lamusa. Dlaczego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że urządzenia akumulatorowe mają większość zalet – pracują wydajnie bez obecności sieci zasilającej, tak więc możemy ich użyć nawet w miejscach, w których nie ma zasilania. Przychodzi jednak czas, kiedy moc akumulatora jest za słaba, by urządzenie pracowało wystarczająco wydajnie – trzeba je podłączyć do źródła zasilania, a w tym czasie prace ulegną zahamowaniu, o ile nie mamy zapasowego, pełnego mocy akumulatora. W tym wypadku modele sieciowe mają przewagę, o ile tylko w najbliższym pobliżu pracującej osoby znajduje się sieć elektryczna.

Ograniczeniem modeli sieciowych jest z kolei długość (i obecność w ogóle) przewodu elektrycznego. Przekonają się o tym ci, którzy przykładowo wykonują wiercenia tuż pod wysokim sufitem – w tym wypadku niezbędny będzie długi przedłużacz, który wędruje za nami po przestrzeni, która poddawana jest renowacji. Gniazdko sieciowe jako źródło zasilania wiertarki elektrycznej wykorzystywane jest jedynie w najbliższym sąsiedztwie miejsca, w którym wiercimy otwory. Jednak moc takiego urządzenia jak wiertarka udarowa jest na tyle duża, że praca na akumulatorze szybko wyczerpuje to ogniwo energii. Wyjściem z tej sytuacji może być urządzenie wyposażone w 2 akumulatory – kiedy jeden z nich jest zamocowany w narzędziu, drugi może czerpać energię ze źródła zasilania.

Obecność przewodu zasilającego z pewnością będzie zauważalna w czasie prac ogrodowych. Rozległa przestrzeń, na której działamy, wymaga sporej długości przedłużacza (lub dwu), by z narzędziem dotrzeć do każdego miejsca, w którym chcemy na przykład skosić trawnik. Dlatego takim wzięciem cieszą się narzędzia ogrodowe spalinowe, w których nie ma potrzeby dbać o kilkumetrowej długości kabel zasilający. Narzędzia spalinowe jednak nie są przyjazne dla ogrodu, w którym lubimy, kiedy panuje cisza i oddychamy świeżym powietrzem. Tu pojawia się szansa na wykorzystanie urządzeń akumulatorowych – i rzeczywiście: w miarę wkrętarka akumulatorowapolepszania się parametrów akumulatorów i skracania czasu ich ładowania coraz więcej urządzeń ogrodowych jest zasilanych właśnie dzięki skondensowanej w nich energii. I tutaj, podobnie jak w przypadku wiertarki, również w kosiarkach pojawia się opcja wyposażenia w dwa akumulatory. Co więcej, niektóre z elektronarzędzi mogą z pomocą konwertera pracować z dwoma źródłami zasilania naraz.

Tego typu urządzenia pracują ciszej niż spalinowe i nie emitują spalin. Kosiarki akumulatorowe to wciąż rzadkość, ale inne urządzenia wyposażone w takie źródło zasilania są coraz chętniej stosowane. Wyróżnić wśród nich możemy m.in.: dmuchawy, nożyce do cięcia trawy i żywopłotu, wykaszarki, kosy, a nawet pilarki.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?
Wyrzynarki, pilarki oraz piły szablaste to elektronarzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić cięcie rozmaitych materiałów – od drewna, przez...
Czytaj więcej

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna
Jeśli chcemy szybko i sprawnie przeprowadzać obróbkę drewnianych powierzchni, warto zaopatrzyć się zestaw praktycznych narzędzi. Które z nich warto na...
Czytaj więcej

Piły i pilarki – rodzaje i zastosowanie

Piły i pilarki – rodzaje i zastosowanie
Piły i pilarki są przydatne zarówno podczas prac budowlanych i wykończeniowych, jak i ogrodowych. Jakie są ich rodzaje i na co zwrócić uwagę podczas i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?