Produkty

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?

Dzięki elektronarzędziom każdy z nas poczuje talent majsterkowicza – ułatwiają czynności remontowe, pomagają rozwijać zainteresowania hobbystyczne, skracają czas potrzebny na pracę przy odświeżeniu mieszkania. Coraz większy katalog produktów obejmuje narzędzia zasilane za pomocą sieci elektrycznej i niemal te same modele akumulatorowe – które wybrać?

wiertarka przewodowaCoraz większa wydajność akumulatorów idzie w parze ze skracającym się czasem potrzebnym na ich ładowanie. Słowem – są coraz bardziej wydajne. Jednak dopiero przed nami czas, kiedy wybierane będą modele akumulatorowe, a urządzenia sieciowe odejdą do lamusa. Dlaczego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że urządzenia akumulatorowe mają większość zalet – pracują wydajnie bez obecności sieci zasilającej, tak więc możemy ich użyć nawet w miejscach, w których nie ma zasilania. Przychodzi jednak czas, kiedy moc akumulatora jest za słaba, by urządzenie pracowało wystarczająco wydajnie – trzeba je podłączyć do źródła zasilania, a w tym czasie prace ulegną zahamowaniu, o ile nie mamy zapasowego, pełnego mocy akumulatora. W tym wypadku modele sieciowe mają przewagę, o ile tylko w najbliższym pobliżu pracującej osoby znajduje się sieć elektryczna.

Ograniczeniem modeli sieciowych jest z kolei długość (i obecność w ogóle) przewodu elektrycznego. Przekonają się o tym ci, którzy przykładowo wykonują wiercenia tuż pod wysokim sufitem – w tym wypadku niezbędny będzie długi przedłużacz, który wędruje za nami po przestrzeni, która poddawana jest renowacji. Gniazdko sieciowe jako źródło zasilania wiertarki elektrycznej wykorzystywane jest jedynie w najbliższym sąsiedztwie miejsca, w którym wiercimy otwory. Jednak moc takiego urządzenia jak wiertarka udarowa jest na tyle duża, że praca na akumulatorze szybko wyczerpuje to ogniwo energii. Wyjściem z tej sytuacji może być urządzenie wyposażone w 2 akumulatory – kiedy jeden z nich jest zamocowany w narzędziu, drugi może czerpać energię ze źródła zasilania.

Obecność przewodu zasilającego z pewnością będzie zauważalna w czasie prac ogrodowych. Rozległa przestrzeń, na której działamy, wymaga sporej długości przedłużacza (lub dwu), by z narzędziem dotrzeć do każdego miejsca, w którym chcemy na przykład skosić trawnik. Dlatego takim wzięciem cieszą się narzędzia ogrodowe spalinowe, w których nie ma potrzeby dbać o kilkumetrowej długości kabel zasilający. Narzędzia spalinowe jednak nie są przyjazne dla ogrodu, w którym lubimy, kiedy panuje cisza i oddychamy świeżym powietrzem. Tu pojawia się szansa na wykorzystanie urządzeń akumulatorowych – i rzeczywiście: w miarę wkrętarka akumulatorowapolepszania się parametrów akumulatorów i skracania czasu ich ładowania coraz więcej urządzeń ogrodowych jest zasilanych właśnie dzięki skondensowanej w nich energii. I tutaj, podobnie jak w przypadku wiertarki, również w kosiarkach pojawia się opcja wyposażenia w dwa akumulatory. Co więcej, niektóre z elektronarzędzi mogą z pomocą konwertera pracować z dwoma źródłami zasilania naraz.

Tego typu urządzenia pracują ciszej niż spalinowe i nie emitują spalin. Kosiarki akumulatorowe to wciąż rzadkość, ale inne urządzenia wyposażone w takie źródło zasilania są coraz chętniej stosowane. Wyróżnić wśród nich możemy m.in.: dmuchawy, nożyce do cięcia trawy i żywopłotu, wykaszarki, kosy, a nawet pilarki.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi

Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi
Podejmując decyzję o zakupie wkrętarki, wiertarki, wyrzynarki czy innego mobilnego elektronarzędzia, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na zastosowany w ...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?
Narzędzia akumulatorowe są coraz częściej stosowane na naszym rynku. Ich największą zaletą jest brak kabla zasilającego, co znacznie poprawia wygodę i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?