Produkty

Garść inspiracji na kreatywną aranżację ściany w korytarzu

Garść inspiracji na kreatywną aranżację ściany w korytarzu

Co zrobić, jeśli pomysły na urządzenie korytarza wyczerpaliśmy wraz z czasochłonną aranżacją salonu lub sypialni? To proste, sięgnąć po inspiracje, które na pierwszy rzut mogą się wydawać nietypowe, a finalnie tworzą udane kompozycje. Bo przecież kamień, dekoracyjną cegłę czy też w kolorową fototapetę można przymocować w każdym miejscu domu, także i tutaj. My zyskamy oryginalnie wykończone wejście do domu. Goście zachwycą się naszą pomysłowością. Zatem, do dzieła.

Obraz Modernpik Coffe 24 x 68 cm
Obraz Modernpik Coffe 24 x 68 cm

Wydawać by się mogło, że korytarz nie jest miejscem, którego aranżacja miałaby istotny wpływ na estetykę całego mieszkania. Tymczasem otwierając drzwi zewnętrzne zawsze mamy pewne oczekiwania dotyczące właściciela domu, zwłaszcza, kiedy znamy jego obecne zainteresowania. Często odwiedzając dom, liczymy na wysmakowany przedsionek mieszkania. Tymczasem nasze wyobrażenia często przyćmiewa monotonna i szara rzeczywistość.

Dlaczego tak się dzieje? W wielu domach korytarz traktujemy jako przejście pomiędzy najważniejszymi pomieszczeniami. To salon ma być reprezentacyjny, kuchnia rodzinna i praktyczna, a korytarz? Czymś na wzór składziku, miejsca, gdzie pozbywamy się brudnego obuwia, odzieży wierzchniej, z którego szybko przenosimy się do części właściwej domu.

O ile w przypadku małych przedsionków ta niewykorzystana aranżacyjnie powierzchnia nie boli tak bardzo, o tyle w korytarzach większych, przestronnych i takich, w których można by lepiej zagospodarować wnętrze, szkoda traktować to miejsce po macoszemu.

W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak oryginalnie i z polotem urządzić korytarz, który będzie nie tylko funkcjonalnym, ale i pięknym przejściem do dalszej części domu.

Drobne prace renowacyjne
Drobne prace renowacyjne

Myślmy kreatywnie, działajmy intensywnie:

1. Na początek farba i tynki dekoracyjne

Ściany w korytarzu możemy pomalować zwyczajnie i nudnie jednym kolorem, ale możemy też zrobić to bardziej pomysłowo. Jednokolorowe ściany korytarza będą estetyczne, ale… będzie trzeba nadać im charakteru dekoracjami. Ściana z widocznym akcentem dekoracyjnym, otrzymanym za pomocą różnorodnych technik malarskich obroni się sama.

Spośród tradycyjnych farb malarskich, które tworzą w naszym korytarzu gładkie, matowe lub nieco połyskujące powierzchnie możemy także wybrać: farby strukturalne, magnetyczne oraz szereg innych produktów, które za chwilę przedstawimy.

Warto zacząć od farby strukturalnej. Jeśli zastosujemy ją na powierzchni, wraz z tynkiem akrylowym, nabierze ona struktury z wgłębieniami, będzie przypominała swoim wyglądem również stary mur. Tynki dekoracyjne np. ciągnione, zacierane (szczególnie polecane do domów wykończonych w stylu industrialnym), mozaikowe (które posiadają w swojej strukturze drobne kamyczki) czy stiuki (imitujące marmur, trawertyn czy granit), wymagają doświadczenia w nakładaniu, ale dlaczego by nie nabrać go właśnie podczas prac wykonywanych w korytarzu?

Dekoracyjne malowanie ścian
Dekoracyjne malowanie ścian

Innym gładkim, ale bardzo wytrzymałym produktem będzie farba ceramiczna, odporna na zarysowania i o wszechstronnym zastosowaniu. Farbę ceramiczną możemy bowiem umieścić nie tylko na samej ścianie (ze względu na możliwość czyszczenia, np. w miejscu, które można zabrudzić butami), ale również na boazerii czy meblach.

Do materiałów malarskich, które ciekawie zaakcentują korytarz, należy również farba tablicowa, która może posłużyć jako tablica będąca rodzinnym punktem informacyjnym. Zapiszemy na niej godziny zajęć dodatkowych dla dzieci oraz obowiązki tygodniowe, a także wszelkie inne ważne notatki. Będziemy bardziej zorganizowani, a wnętrze zyska miły, rodzinny klimat.

Kiedy jaka farba?

We wnętrzach nowoczesnych połącz białą farbę z tablicową lub tynkiem zacieranym. Te trzy materiały nawiążą z jednej strony do stylu skandynawskiego, z drugiej do cegły bliskiej loftom. Farba tablicowa będzie natomiast bliska wnętrzom nowoczesnym.

Uwaga!

W przypadku wykonywania standardowego malowania lub nakładania tynku dekoracyjnego będzie Ci niezbędny: tynk mineralny, taśma maskująca, szlifierka do suchych tynków, folia malarska, paca, pędzel oraz wałek i kratka malarska. Przed wybraniem określonej metody, upewnij się zatem, że zgromadziłeś wszystkie niezbędne materiały.

Obraz Glasspik Butterfly Red 20 x 20 cm
Obraz Glasspik Butterfly Red 20 x 20 cm

2. Tapetujemy i naklejamy fototapetę

Tapeta, jako materiał służący wykończeniu ścian pomieszczeń domowych, z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom stylu angielskiego oraz rustykalnego. Jednocześnie fototapeta z oryginalnym, trójwymiarowym efektem dekoracyjnym, będzie także odpowiednią dekoracją dla tych osób, których mieszkania są nowoczesne i oryginalne.

Nowością są fototapety z wyżej wspomnianym efektem 3D, które dzięki optycznemu złudzeniu, sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i większe niż jest w rzeczywistości.

Tapetą możemy nadać pomieszczeniu odpowiednich proporcji. Podłużnymi pasami nieco oddalimy sufit, tymi zamieszczonymi w poprzek poszerzymy nazbyt wąski przedsionek.

Uwaga!

Spośród tapet możemy wybrać produkty na flizelinie, papierowe, winylowe, które różnią się od siebie wytrzymałością na szorowanie.

3. A może lamperia?

Lamperia to nic innego jak drewniane panele lub płytki wykonane ze specjalnego tworzywa. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia, dlatego warto dopasować je szczególnie w tych miejscach, które mogą ulec zadrapaniu, jak narożniki czy ściana tuż przy wejściu.

Farba magnetyczna Novodomo 0,75 l
Farba magnetyczna Novodomo 0,75 l

Decydując się na lamperię, możemy część ściany wykończyć właśnie tym materiałem, a pozostałą powierzchnię po prostu przemalować farbą lub pokryć tapetą. Lamperię drewnianą można przemalowywać na inne kolory, co w przypadku osób lubiących częstą zmianę aranżacji, jest szczególnie ważne.

Oryginalnie, czyli?

Powyżej przedstawiliśmy najciekawsze materiały, którymi można wykończyć ściany w korytarzu, teraz czas na kilka ciekawych realizacji tymi środkami.

1. Namalujmy na białej ścianie rysunek drzewa. W miejscu gałązek przymocujmy wieszaki. W ten sposób otrzymamy oryginalną propozycję ściennego mebla, na którym goście będą mogli wieszać swoje kurtki.

2. Jeśli inspiruje nas styl marokański, przygotujmy na jednej z powierzchni wzór, który można uzyskać albo za pomocą szablonu bądź przy udziale specjalnego wałka. Delikatny marokański akcent wniesie do pomieszczenia niepowtarzalną stylistykę orientu.

3. Nie wiemy, gdzie przechowywać rower? Postawmy go w korytarzu, a właściwie zamocujmy na haku umieszczonym w ścianie. Na samej powierzchni ściany odmalujmy postać rowerzysty. Taki wieszak na rower ciekawie urozmaici wnętrze, zwłaszcza przestronnego korytarza.

Antyrama szklana OPP 10 x 15 cm
Antyrama szklana OPP 10 x 15 cm

4. Z sentymentem oglądamy rodzinne fotografie, oprawione ramą. Dlaczego by zatem nie stworzyć galerii swoich

najbliższych osób właśnie w korytarzu? Do ściany zamocujmy różnej wielkości zdjęcia, a jeśli nasze dziecko lubi malować, także portrety bliskich. Taka galeria z pewnością stanie się ulubionym miejscem w naszym domu.

5. Ściana z cegły w korytarzu? To najlepszy sposób na pozbycie się zabrudzeń. Na tak wykończonej powierzchni nie widać ani śladów po butach, ani też kurzu czy błota. Nie mówiąc o zniszczeniach, które mogą powodować również nasze zwierzęta.

6. Miejsce na korek? Ściana w korytarzu pokryta takim materiałem nie będzie się niszczyć, a od czasu do czasu może także posłużyć jako tablica.

7. Na ścianie w korytarzu możemy wreszcie nakleić fototapetę z naszym ulubionym widokiem przywiezionym na zdjęciu z wyprawy wakacyjnej. W ten sposób, tuż po wejściu do domu, poczujemy prawdziwie wakacyjny klimat.

Korytarz może być bardzo funkcjonalnym i ciekawym pomieszczeniem w naszym domu. Nie rezygnujmy z jego aranżacji tylko dlatego, że nie mamy na niego pomysłu. Garść inspiracji, którą Wam dzisiaj przekazaliśmy, z pewnością pozwoli stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego.


Data publikacji: 05.08.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Garść inspiracji na kreatywną aranżację ściany w korytarzu