Produkty

Gwoździe – nie tylko do drewna

Gwoździe – nie tylko do drewna

Znane każdemu gwoździe z racji swoich właściwości są używane powszechnie w budownictwie, ale nie tylko. Wiele spośród nich jest wykorzystywanych do specjalistycznych zastosowań, dlatego przygotowując się do prac, w których gwoździe są niezbędne, powinniśmy wybrać właściwe dla naszych zastosowań. Na co zwrócić uwagę?

wbijanie gwoździPomiędzy maleńką pinezką a sporych gabarytów hufnalem rozpościera się morze gwoździ służących do przeróżnych zastosowań. Wyrabiane były niegdyś w kuźniach, a dzisiaj produkowane są na masową skalę. Materiały, z których wykonane są gwoździe, to miedź, stal, aluminium i mosiądz. Z racji odmiennego zastosowania wyróżniamy wśród nich:

- gwoździe szewskie (m.in. teksy, do obcasów),

- stolarskie (m.in. tapicerskie, druciaki),

- bednarskie (dyble i haczyki do beczek),

- do przymocowywania okuć,

- budowlane.

Ostatnie z wymienionych są wykorzystywane najczęściej. W zależności od rodzaju materiałów, które będą gwoździe łączyć, mają różny kształt oraz właściwości. Ocynkowane i niebieszczone nie poddają się działaniu wilgoci i nie pokrywają się korozją, hartowane charakteryzują się dużą wytrzymałością, ocynkowane na kolor złoty służą do prac wykończeniowych i boazeryjnych, walcowane i hartowane łączą tak różne materiały, jak drewno i mur. Wśród gwoździ budowlanych wyróżniamy ponadto:

- paletowe – służą do zbijania palet,

- sufitowe – o kształcie haczykowatym do przymocowania materiałów luźnych, jak na przykład trzcina,

- narożnikowe i zawiasowe – wzmacniają okienne ramy i konstrukcję drzwi,gwoździe karbowane

- papowe – do robót dekarskich, z dużą główką umożliwiającą przytwierdzenie papy do połaci dachowej,

- okrągłe i kwadratowe – przeznaczone do prac ciesielskich i stolarskich, wykonane ze stalowego, wytrzymałego, ciągnionego drutu o przekroju okrągłym lub kwadratowym.

Do wbijania gwoździ w warunkach domowych w zupełności wystarczy nam młotek. Kiedy jednak mamy do czynienia z pracami o szerszym wymiarze, gwoździe mocuje się za pomocą specjalnego urządzenia – gwoździarki automatycznej lub pneumatycznej. Za pomocą pokrętła regulowana jest głębokość wbijania gwoździ, które połączone są najczęściej taśmą z tworzywa sztucznego lub drutu. W narzędziu tym uniemożliwione jest przypadkowe włączenie – bijak, aby zadziałał, musi mieć bezpośredni kontakt z podłożem.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Dekoracje ogrodowe z recyklingu
Dekoracje ogrodowe możemy stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu nieużywane domowe sprzęty. Nadamy im w ten sposób nowe życie i zmienimy ic...
Czytaj więcej

Dom w lesie, czyli jak wybudować się wśród drzew

Dom w lesie, czyli jak wybudować się wśród drzew
Dymiąca z komina chatka pośród leśnych ostępów to marzenie niejednego. Niestety, od marzenia do jego realizacji dość długa droga. Jak zrobić na niej p...
Czytaj więcej

Domowe sposoby usprawniające wbijanie gwoździ

Domowe sposoby usprawniające wbijanie gwoździ
Z pozoru prosta czynność, jaką jest wbijanie gwoździ, może nam przysporzyć wielu kłopotów. Na szczęście tego rodzaju problem jesteśmy w stanie z łatwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gwoździe – nie tylko do drewna