Produkty

Impregnacja drewna w ogrodzie – najczęstsze błędy, cz. 2

Impregnacja drewna w ogrodzie – najczęstsze błędy, cz. 2

Stały kontakt drewna z wilgotnym podłożem, brak filtrów UV w preparacie do impregnowania – wszystko to sprawia, że konserwacja drewna mija się z celem. Pokazujemy czego unikać.

drewno do impregnacji na ogrodzie1. Zaniedbane lub niewłaściwe narzędzia

Impregnację zwykle wykonuje się za pomocą wałka, szczotki, tamponu malarskiego, pędzla lub – rzadziej, ze względu na rozpylanie preparatu w powietrzu – metodą opryskiwania. Emalie oraz impregnaty ochronno-dekoracyjne lub techniczne zaleca się nakładać pędzlem, lakiery – wałkiem, zaś oleje i lakierobejce – tamponem malarskim wzdłuż słojów. W przypadku wersji barwnych po ok. 5-10 minutach można przetrzeć pomalowane drewno suchym pędzlem, aby rozprowadzić w ten sposób pigmenty.

Uwaga! Przed nanoszeniem impregnatu należy go zwykle bardzo dokładnie wymieszać i powtarzać mieszanie co kilka minut podczas nanoszenia. Niezależnie od sposobu i rodzaju impregnatu – pamiętajmy, aby narzędzia były czyste, zaś wszelkie prace wykonywane w ochronnym ubraniu i rękawicach.

2. Brak kontroli stanu drewna 

Często wykorzystywane w ogrodach drewno sosnowe bez odpowiedniego zabezpieczenia nawet po 5-6 sezonach może ulec zniszczeniu. Dlatego stan wszelkich elementów elewacji, mebli ogrodowych lub tarasów powinien być kontrolowany po każdej zimie. Z kolei po sezonie letnim meble ogrodowe przed zamknięciem w garażu lub komórce należy dokładnie umyć, zaś wszystkie drewniane elementy, które pozostaną na zewnątrz – przygotować do zimowania. W tym celu można wykorzystać tkaniny lub worki z włókniny, maty ochronne, folię bąbelkową lub tkaninę z juty. 

3. Stały kontakt drewna z wilgocią

Pękanie, pęcznienie i powstawanie szczelin to efekt narażenia drewna na stały kontakt z wilgocią. Nawet dobrze zaimpregnowane drewno bardzo szybko będzie tracić trwałość, jeśli cały czas będzie miało kontakt z wilgocią. Ważna jest izolacjadrewniane elementy konstrukcyjne nie powinny bezpośrednio stykać się z gruntem, można je zabezpieczyć papą lub podstawą ze stali nierdzewnej.impregnowanie pędzlem sztachetek

4. Brak ochrony przed słońcem

Szarzenie, zmiana barwy drewna, rozwarstwienia – to częste efekty wystawienia drewnianych elementów na działanie słońca. Poza tym promienie UV w znacznym stopniu przyspieszają rozkład struktury drewna. Łatwo temu zapobiec – wystarczy wybrać impregnat do drewna, który będzie zawierał odpowiedni filtr UV (np. olej do drewna Altax lub Osmo), czyli zestaw specjalnie wyselekcjonowanych pigmentów.

5. Nieodpowiednia pora remontu

Konserwację drewnianych elementów zaleca się wykonywać wiosną lub na przełomie lata i jesieni. Nie bez znaczenia jest również pora dnia – jeżeli prace będziemy wykonywać wcześnie rano, drewno może być pokryte rosą, co uniemożliwi wprowadzenie preparatu. Z kolei intensywne słońce może sprawić, że benzyna (w przypadku produktów rozpuszczalnikowych) odparuje zbyt szybko, zaś produkt wyschnie za wcześnie. Zalecaną porą dnia jest więc słoneczne popołudnie. Ważna jest również temperatura podczas procesu impregnacji – powinna wynosić od ok. 7 do ok. 20 stopni Celsjusza.

Data publikacji: 17.06.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak odnowić ławkę ogrodową z drewna? Wykorzystaj nasze porady, by wiedzieć jak dbać o drewno!

Jak odnowić ławkę ogrodową z drewna? Wykorzystaj nasze porady, by wiedzieć jak dbać o drewno!
Renowacja ławki ogrodowej to wręcz konieczność, jeśli chcesz, żeby mebel służył Ci latami. Do odnowienia powierzchni wykorzystaj olej, który za...
Czytaj więcej

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad
Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zal...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Impregnacja drewna w ogrodzie – najczęstsze błędy, cz. 2