Produkty

Jak czyścić podjazd?

Jak czyścić podjazd?

Niektóre zabrudzenia, powstałe na powierzchni naszego podjazdu, bardzo łatwo jest usunąć. Wpływa na to proces fabrycznego impregnowania, któremu poddaje się kostkę brukową lub płyty betonowe. Niestety część zabrudzeń wymaga przeprowadzenia bardziej skomplikowanych prac.

szczotkaIm dokładniej zaimpregnowana będzie powierzchnia podjazdu, tym mniejszy problem z jej późniejszym utrzymaniem w czystości. Na podjeździe wykonanym z dobrych materiałów wystarczy co jakiś czas przeprowadzić mycie przy pomocy silnego strumienia wody, pochodzącego z myjki ciśnieniowej.

Niestety nie zawsze i nie wszystkie plamy możemy usunąć właśnie w ten sposób. Niektóre z zanieczyszczeń mogą wnikać pod powierzchnię kostki, zostawiając tym samym nieestetycznie wyglądające przebarwienia.

Do trudnych zabrudzeń należą:

Plamy z oleju i tłuste ślady – szczególnie trudne do usunięcia są plamy po oleju silnikowym oraz po grillowaniu.

Oleje szybko wnikają w pory kostki brukowej, dlatego należy niezwłocznie po powstaniu zabrudzenia zetrzeć je strumieniem ciepłej wody z domieszką środka do mycia naczyń. Takie plamy warto też posypać piaskiem – który wchłonie olej, działając podobnie jak gąbka. Kiedy zawartość oleju przeniknie do piasku wystarczy zmyć powierzchnię ciepłą wodą.

Plamy z cementu, po farbach i zaprawach – powstają zwykle podczas przeprowadzania remontów np. ocieplenia elewacji. Należy je usunąć bezpośrednio po tym, jak je zauważymy. Resztki cementu możemy zdrapać, a następnie przemyć nawierzchnię ciepłą wodą. W razie gdyby taki zabieg nie przyniósł pożądanych rezultatów możemy kostkę poddać również piaskowaniu. Jest to nic innego, jak czyszczenie sprężonym strumieniem powietrza oraz wody z piaskiem. Na przyszłość pamiętajmy natomiast o tym, aby miejsca przeprowadzania prac budowlanych przykryć np. jedną warstwą folii.

Mech, czyli zielone przebarwienia – powstają najczęściej w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność oraz cień. W miejscach tych woda opadowa zwykle nie spływa tak szybko, jak powinna, zbierając się w zagłębieniach. Mech nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również daje znacznie zwiększa niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Dlatego koniecznie należy go usuwać. Najlepiej użyć do tego ciśnienia wody z myjki.

Jakie środki stosować do walki z zabrudzeniami powstającymi na powierzchni podjazdu? Najlepiej jest nabyć preparaty pielęgnacyjne w sprayu lub przeznaczone do rozprowadzenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Możemy też zastosować jedną z najprostszych metod, czyli użycie szczotki i wody, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu.

Inne rodzaje zabrudzeń:myjka ciśnieniowa

Białe wykwity na kostce betonowej – wywołane przez związki wapnia zawarte w cemencie. Zwykle znikają po kilku latach od powstania: wypłukuje je deszcz, rozjaśnia słońce. Najdłużej więc są widoczne w miejscach zadaszonych.

Wykwity mogą pojawiać się ponadto na klinkierze brukowym oraz na kamieniu naturalnym – najczęściej na piaskowcu. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest mocno zabrudzona.

Dlaczego impregnat?

Środek ten uniemożliwia wnikanie zabrudzeń w strukturę betonu. Zwiększa jego mrozoodporność, a jego powierzchnia jest odporna na ścieranie. Brud nie przyczepia się do niej, co zmniejsza częstotliwość występowania nalotów i zacieków. Zaimpregnowany podjazd rzadziej i łatwiej się czyści. Środki tego typu nie zmieniają też wyglądu nawierzchni, mogą ją co najwyżej pogłębiać lub delikatnie nabłyszczać. Zwykle nakłada się je bardzo łatwo – tradycyjnym pędzlem – a długość ich działania określa się nawet na 3-5 lat.

 

 

 

Data publikacji: 09.10.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Do czego można wykorzystać bazalt?

Do czego można wykorzystać bazalt?
Bazalt z racji swoich właściwości znajduje powszechne zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Chociaż cieszy oko mnogością form w naturalnie uf...
Czytaj więcej

Narzędzia do impregnacji i czyszczenia kostki brukowej

Narzędzia do impregnacji i czyszczenia kostki brukowej
Czy wiesz, że kostkę brukową powinniśmy impregnować przynajmniej raz do roku? Dopiero wtedy rzeczywiście zachowuje dobry wygląd. Oczywiście nawet tra...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić podjazd?