Im dokładniej zaimpregnowana będzie powierzchnia podjazdu, tym mniejszy problem z jej późniejszym utrzymaniem w czystości. Na podjeździe wykonanym z dobrych materiałów wystarczy co jakiś czas przeprowadzić mycie przy pomocy silnego strumienia wody, pochodzącego z myjki ciśnieniowej.
Niestety nie zawsze i nie wszystkie plamy możemy usunąć właśnie w ten sposób. Niektóre z zanieczyszczeń mogą wnikać pod powierzchnię kostki, zostawiając tym samym nieestetycznie wyglądające przebarwienia.
Do trudnych zabrudzeń należą:
Plamy z oleju i tłuste ślady – szczególnie trudne do usunięcia są plamy po oleju silnikowym oraz po grillowaniu.
Oleje szybko wnikają w pory kostki brukowej, dlatego należy niezwłocznie po powstaniu zabrudzenia zetrzeć je strumieniem ciepłej wody z domieszką środka do mycia naczyń. Takie plamy warto też posypać piaskiem – który wchłonie olej, działając podobnie jak gąbka. Kiedy zawartość oleju przeniknie do piasku wystarczy zmyć powierzchnię ciepłą wodą.
Plamy z cementu, po farbach i zaprawach – powstają zwykle podczas przeprowadzania remontów np. ocieplenia elewacji. Należy je usunąć bezpośrednio po tym, jak je zauważymy. Resztki cementu możemy zdrapać, a następnie przemyć nawierzchnię ciepłą wodą. W razie gdyby taki zabieg nie przyniósł pożądanych rezultatów możemy kostkę poddać również piaskowaniu. Jest to nic innego, jak czyszczenie sprężonym strumieniem powietrza oraz wody z piaskiem. Na przyszłość pamiętajmy natomiast o tym, aby miejsca przeprowadzania prac budowlanych przykryć np. jedną warstwą folii.
Mech, czyli zielone przebarwienia – powstają najczęściej w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność oraz cień. W miejscach tych woda opadowa zwykle nie spływa tak szybko, jak powinna, zbierając się w zagłębieniach. Mech nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również daje znacznie zwiększa niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Dlatego koniecznie należy go usuwać. Najlepiej użyć do tego ciśnienia wody z myjki.
Jakie środki stosować do walki z zabrudzeniami powstającymi na powierzchni podjazdu? Najlepiej jest nabyć preparaty pielęgnacyjne w sprayu lub przeznaczone do rozprowadzenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Możemy też zastosować jedną z najprostszych metod, czyli użycie szczotki i wody, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu.
Inne rodzaje zabrudzeń:
Białe wykwity na kostce betonowej – wywołane przez związki wapnia zawarte w cemencie. Zwykle znikają po kilku latach od powstania: wypłukuje je deszcz, rozjaśnia słońce. Najdłużej więc są widoczne w miejscach zadaszonych.
Wykwity mogą pojawiać się ponadto na klinkierze brukowym oraz na kamieniu naturalnym – najczęściej na piaskowcu. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest mocno zabrudzona.
Dlaczego impregnat?
Środek ten uniemożliwia wnikanie zabrudzeń w strukturę betonu. Zwiększa jego mrozoodporność, a jego powierzchnia jest odporna na ścieranie. Brud nie przyczepia się do niej, co zmniejsza częstotliwość występowania nalotów i zacieków. Zaimpregnowany podjazd rzadziej i łatwiej się czyści. Środki tego typu nie zmieniają też wyglądu nawierzchni, mogą ją co najwyżej pogłębiać lub delikatnie nabłyszczać. Zwykle nakłada się je bardzo łatwo – tradycyjnym pędzlem – a długość ich działania określa się nawet na 3-5 lat.