Produkty

Jak odczyścić stare srebro i metale szlachetne

Jak odczyścić stare srebro i metale szlachetne

Biżuteria, zastawa, sztućce, kandelabry czy zdobienia – wszystkie wykonane z metalu elementy poddają się niestety upływowi czasu. Nie oznacza to, że będą dla nas ostatecznie stracone, ponieważ za pomocą kilku dostępnych środków jesteśmy w stanie wyczyścić je na wysoki połysk.

Srebro

srebroWyroby ze srebra zyskują odrobinę nobliwości, jeśli są pokryte delikatną śniedzią, jednak zbyt gruba warstwa tlenowa i siarczkowa może stać się nie tylko mało estetyczna, ale także niebezpieczna dla zdrowia, w szczególności jeśli wciąż korzystamy z zastawy stołowej. Cieńsze warstwy można wyczyścić za pomocą ściereczki, którą posypujemy talkiem. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy żadnych elementów.

Bardziej skomplikowana jest metoda chemiczna, choć można przeprowadzić ją za pomocą domowych metod. Powierzchnię najpierw musimy dokładnie oczyścić z kurzu i odtłuścić, a następnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, możemy zamiast tego użyć roztworu z amoniakiem lub cytryną. Nie przesadźmy jednak z kwasami, ponieważ srebro jest bardzo delikatnym metalem. Możemy zastosować kwas mrówkowy, pod warunkiem że zobojętnimy jego pH, a całość dokładnie wypłuczemy. Po wyjęciu kosztowności powinniśmy je przepłukać, a następnie przemyć alkoholem, możemy także wypolerować je irchą.

Na najtrudniejsze, czarne przebarwienia może pomóc pasta ze zmielonej kredy, amoniaku i alkoholu etylowego, której działaniu poddamy czyszczone powierzchnie dłużej. W ostateczności możemy zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia tego metalu lub kąpiel z wykorzystaniem przyrządów ultradźwiękowych. Aby upewnić się, że nasze rodowe srebra nie stracą nic ze swego blasku, trzymajmy je zawinięte w aluminium.

Złoto

Wbrew pozorom złoto jest cenne nie tylko ze względu na swój piękny blask, ale także na chemiczną obojętność, dlatego procesy utleniania nieznacznie wpływają na ten metal. W większości wypadków aby zmyć zabrudzenia na biżuterii i innych bibelotach, wystarczy kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Jeśli to nie poskutkuje, możemy wyszorować je dokładniej twardą szczotką.

Po wyjęciu z kąpieli możemy łańcuszki i kolczyki przemyć spirytusem lub wacikiem zanurzonym w denaturacie – sprawi to, że złoto będzie lśnić jeszcze piękniej.

Miedź

Ten plastyczny materiał, a zarazem doskonały przewodnik nie jest niestety odporny na upływ czasu, a na jego powierzchni dość szybko pojawia się zielonkawy nalot, zwany grynszpanem. Dzielimy go na patynę prawdziwą, będącą warstwą zasadowego siarczanu miedziowego, który chroni przed dalszą korozją i patynę nieprawdziwą. Ta ostatnia widoczna jest jako czarny nalot, który jest efektem reakcji powierzchni z siarkowodorem. Możemy go usunąć za pomocą twardej szczotki namoczonej w gorącym spirytusie z dodatkiem soli. Jeśli chcemy oczyścić miedziane przedmioty do samej warstwy metalu, najlepiej sprawdzi się do tego kąpiel w acetonie lub  2-5% roztworze dwuwęglanu sodowego w wodzie destylowanej. Nie zapomnijmy o płukaniu i zabezpieczeniu alkoholem metylowym.

Mosiądz

Czyszczenie tego metalu jest bardzo proste, użyjemy do tego amoniaku lub jego roztworu z szarym mydłem. Swoje zadanie spełni też mieszanina wody, soli i octu. Do bardziej zniszczonych powierzchni idealnie nadadzą się środki na bazie kwasu fosforowego, który należy usunąć razem z zabrudzeniami i dokładnie wypłukać. Mosiądz jest dość wytrzymały, więc można też pokusić się o czyszczenie mechaniczne.

Brąz

To jeden ze starszych stopów wykorzystywanych w obróbce, a jego starzenie się uzależnione jest od stopu. Przedmioty z większą zawartością cynku będą utleniać się wolniej od tych z domieszką cyny. W obu przypadkach zieleniejący brąz nie jest szkodliwy, a nawet może przedłużyć życie biżuterii, tak jak patyna szlachetna na miedzi. Nie można tego powiedzieć o korozji chlorkowej, a ponieważ występuje pod tą pierwszą warstwą, czeka nas wówczas  usuwanie całości.

srebroBrąz odczyścimy za pomocą wody utlenionej, wody z mydłem lub mechanicznie. Możemy także użyć szlifowania piaskowego, pod warunkiem że będzie to miękki piasek.

Aluminium

Ten stop bardzo szybko ulega utlenieniu, jednak na szczęście można usunąć wszelkie zanieczyszczenia za pomocą szczotki oraz wody z mydłem. Uważać należy, by nie uszkodzić powierzchni, ponieważ aluminium należy do miękkich i delikatnych materiałów.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
12.06.2015
no i dobra, biorę się od razu za czyszczenie mojej starej zastawy stołowej, dzięki za praktyczny poradnik ;)

Ocena i komentarz dla:

Jak odczyścić stare srebro i metale szlachetne