Odkurzanie kojarzy się z czynnością porządkową przeprowadzaną w domu, jednak użytkownicy terenów zielonych posługujący się grabiami w celu zagarniania opadłych z drzew liści nie raz odczuli potrzebę posiadania urządzenia, które mogłoby ułatwić, usprawnić i przyspieszyć ich pracę. Zwłaszcza tam, gdzie teren jest porośnięty licznymi drzewami liściastymi i gęstymi krzakami, pod które dostęp narzędzi ręczny jest utrudniony, odkurzacz ogrodowy jest narzędziem idealnym do zachowania porządku. Jesienią, w celu utrzymania czystości na trawnikach i rabatach, pracy jest dużo i jest ona powtarzana aż do momentu, kiedy drzewa są ogołocone z liści – podobnie wczesną wiosną, kiedy usunąć należy pozostałości po jesieni i czasem długiej i mroźnej zimie. W tych właśnie okresach tego typu narzędzie okazuje się niezbędne.
W przeciwieństwie do kosiarek zasilanych prądem elektrycznym, odkurzacz, aby był w pełni funkcjonalny i umożliwiał sprawne poruszanie się po całym ogrodzie, powinien być pozbawiony długiego przewodu zasilającego. Z tego względu urządzenia te zasilane są akumulatorami, które pełnię swojej mocy uzyskują w czasie ładowania w przerwach w pracy. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w tych spośród narzędzi, które wyposażone są w dwa używane wymiennie źródła zasilania – kiedy jedno z nich daje oznaki zużycia i wyczerpania, mamy w zanadrzu drugie, dzięki temu praca może być nadal kontynuowana.
Odkurzacze do liści są urządzeniami z konieczności lekkimi, wyposażonymi w worek o różnej pojemności, w którym zbierają się wciągnięte liście, drobne gałązki i inne zalegające na trawnikach i ścieżkach nieczystości. Z tej jednak racji, że urządzeniem trudno jest operować w pełni skutecznie pośród gęstych krzaków i tuż pod nimi, z pomocą przychodzi nam przełącznik, którego użycie w jednej chwili zmienia nasze urządzenie z odkurzacza w dmuchawę. Dzięki jej objętości wydmuchiwanego powietrza liczonej w metrach sześciennych na minutę i prędkości (w kilometrach na godzinę) możliwe jest takie operowanie narzędziem, by z początku usunąć z trudno dostępnych miejsc opadłe liście i następnie – przełączywszy narzędzie na funkcję odkurzacza – zebrać je do materiałowego zbiornika.
Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w metalowy wirnik, który szatkuje wciągane liście, dzięki czemu workowy zbiornik zapełnia się dłużej, a zgromadzonych w nim martwych pozostałości roślin mieści się nawet piętnaście razy więcej. Wybierając odpowiednie dla nas urządzenie, warto również zwrócić uwagę na to, by było możliwie lekkie, posiadało pojemny worek, który łatwo się opróżnia, miało dużą i regulowaną moc wydmuchu i zasysania, było ciche i nie zajmowało wiele miejsca.
Z jego użyciem wiążą się też ograniczenia – aby zachować urządzenie w pełnej sprawności, nie można dopuścić do wciągania siłą ssącą kamieni, tłuczonego szkła, substancji chemicznych i takich drobnych przedmiotów i pozostałości materiałów, które mogłyby uszkodzić worek lub metalowy wirnik, o ile nasze urządzenie jest w niego wyposażone. Z kolei strumień powietrza wylatujący z dmuchawy jest niebezpieczny w pobliżu otwartego ognia, który może się w sposób niekontrolowany się rozprzestrzenić.