Produkty

Jak położyć wykładzinę podłogową?

Jak położyć wykładzinę podłogową?

Gdyby zastanowić się dłużej nad pracami remontowymi przeprowadzanymi w domu co jakiś czas, to można dojść do wniosku, że część z nich można wykonać samemu, bez konieczności angażowania profesjonalnych ekip. Tak jest z położeniem wykładziny podłogowej. W tym przypadku wystarczą chęci i znajomość kilku zasad, by końcowy efekt był powalający

Liczy się dobry plan

Aby nie popełnić żadnych błędów, zacznijmy tradycyjnie od ustalenia jakie narzędzia będą nam niezbędne i ile czego potrzebujemy. Jeśli czegoś nie mamy w zasięgu ręki, spiszmy to na kartce. Wówczas otrzymamy przejrzystą listę braków w warsztacie.

Wybieramy wykładzinę…

Ten etap może trwać kilka minut, a może przedłużyć się nawet do tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko odnajdziemy idealny dla siebie wzór. Jeśli na tym etapie potrzebujesz porady, zajrzyj tutaj.

wykładzina castoramaWzór wybrany? Możemy rozpocząć etap mierzenia powierzchni pomieszczenia, gdzie wykładzina będzie położona.

Mierzenie na oko? Niekoniecznie!

Im dokładniejsze wymiary podamy, tym nasza wykładzina będzie się lepiej układała. Nie powinno się nigdy mierzyć wnęk lub załomów tylko „na oko”. Najlepiej sporządzić plan wnętrza, na którym zaznaczymy wszystkie wymiary zrobione za pomocą zwykłej miarki zwijanej. Liczymy zawsze łącznie z odpadami i ogólnym naddatkiem.

Najlepiej sporządzić rysunek pomieszczenia i nanieść na nim jego wymiary.

Etap zakupów – najprzyjemniejszy!

Wykładzina zakupiona, już niedługo pojawi się w naszym domu, czas zatem na przygotowanie podłoża w pomieszczeniu, w którym zaplanowaliśmy jej wyłożenie.

Co musimy zrobić:

Wystawić wszystkie meble,

Usunąć listwy maskujące z tych szaf, które nie mogą zostać wyniesione,

Usunąć listwy przypodłogowe.

Jeśli nasza wykładzina będzie nakrywała beton, pamiętajmy, że jego powierzchnia powinna być idealnie gładka. Najlepiej też oczyścić jego powierzchnię z kurzu, zabrudzeń, pyłu.

wykładzina PCV Wykładzina PCV Trendy 2 m deska ciemna

Wszystkie pęknięcia i nierówności wyrównujemy masą szpachlową. W celu jeszcze lepszego przygotowania podłoża możemy całą jego powierzchnie pokryć emulsją gruntującą.

wykładzina 1 castoramaMiejsce przygotowane, czas na wykładzinę

Wykładzinę należy pozostawić na podłodze, aby wyrównały się pofałdowania – najlepiej na całą noc. Wykładziny z włókien naturalnych muszą „aklimatyzować się” w temperaturze pokojowej najmniej 24 godziny.

Najpierw sprawdźmy, gdzie wykładzina będzie musiała zostać przycięta i gdzie mogą się tworzyć załamania. Wykładzinę przycinamy zawsze nożykiem z ostrzami trapezowymi. Tniemy ją przy ścianie, zachowując kilkumilimetrowy odstęp. Przycinajmy przeciwległe końce – w ten sposób będziemy mogli idealnie ułożyć wykładzinę, a dopiero potem ją dopasować do ewentualnych wnęk i wystających elementów. Po wycięciu i dopasowaniu nałóżmy na podłogę  dwustronną taśmę samoprzylepną, a następnie dokładnie umieścimy na niej wykładzinę. Sprawdzamy, czy nie ma żadnych wybrzuszeń, załamań i nierówności.

Gdy wykładzina leży już idealnie na całej powierzchni, montujemy listwy przypodłogowe.

Trudne miejsca przy progach drzwiowych

Do progów drzwiowych wykładzinę dywanową wciśniemy za pomocą płaskiego, tępego przedmiotu, a obcinamy z naddatkiem ok. 0,5 cm od linii zagięcia. Uzyskany w ten sposób krótki nadmiar wykładziny wciskamy nożem bezpośrednio pod próg drzwi. W miejscu łączenia wykładziny podłogowej ze schodami montujemy listwę metalową.

wykładzina Wykładzina dywanowa Rambo antracyt 3 m

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?
Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biu...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest najczęściej wykańczana tradycyjnymi, prostokątnymi płytkami o gładkiej lub chropowatej fakturze. Już zastosowanie w niej paneli ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.10.2015
W całym rozgardiaszu często zapomina się o dokładnym oczyszczeniu podłogi - zwłaszcza jeśli zakładamy jakąś wykładzinę typu PCV na posadzkę. Ja tak w kuchni zrobiłem, że pod wykładzinę wdarł sie malutki kamyczek, po kilku godzinach zrobiła się w wykładzina dziurka, niestety bardzo widoczna... Przestrzegam

Ocena i komentarz dla:

Jak położyć wykładzinę podłogową?