Produkty

Jak pomalować salon

Jak pomalować salon

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy wiele czasu. Tutaj odpoczywamy i przyjmujemy gości. Warto więc urządzić to wnętrze w taki sposób, by sprzyjało relaksowi, a jednocześnie cieszyło oko estetycznym wyglądem. W osiągnięciu takich efektów pomoże nam dobór odpowiednich kolorów ścian.

jak pomalować salonDobór odpowiedniej farby

Zanim podejmiemy decyzję o kolorze farby, którą chcemy pomalować ściany, wybierzmy odpowiedni jej typ. Salon, jako pomieszczenie intensywnie eksploatowane, jest narażony na powstawanie licznych zabrudzeń – szczególnie jeśli mamy dzieci bądź zwierzęta. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku zastosowanie odpornej na zmywanie, a nawet szorowanie, farby lateksowej. Pokryte taką emulsja ściany łatwo utrzymamy w czystości, co oddali w czasie konieczność ponownego malowania pomieszczenia.

Kolor – jak go wybrać

Nie ma jednej zasady, którą powinniśmy kierować się, wybierając kolor ścian do naszego salonu. Kwestia ta jest w dużej mierze podyktowana subiektywnymi upodobaniami oraz warunkami panującymi we wnętrzu. Jakie kryteria warto wziąć więc pod uwagę?

  • własny gust – uwzględnienie indywidualnego stylu i preferencji jest niezbędne, by w salonie czuć się komfortowo i swobodnie. Nie kupujmy farby w kolorze, który nam się nie podoba.
  • rozmiar pomieszczenia – ogólna zasada głosi, że wnętrza o niewielkim metrażu lepiej wykańczać na jasne kolory, które optycznie uczynią je bardziej przestronnymi. Ciemne i intensywne barwy lepiej sprawdzą się z kolei w salonach przestronnych, których nie przytłoczą.
  • wpływ koloru na samopoczucie – różne kolory w odmienny sposób oddziałują na nasze samopoczucie. Jedne, jak np. czerwony czy pomarańczowy, dodają energii i pobudzają, inne, np. zielony bądź niebieski, odprężają i uspokajają. Jeżeli więc w naszym salonie chcemy móc się wyciszyć i odpocząć, lepiej zdecydować się na kolory, które sprzyjają odpoczynkowi. Mocne pobudzające akcenty będą natomiast sprzyjały wspólnym zabawom czy towarzyskim spotkaniom.
  • warunki panujące w pomieszczeniu – kolor farby warto także wybrać w oparciu o poziom nasłonecznienia salonu. Wnętrza słabo doświetlone lepiej pomalować na kolory, które dodatkowo nieco je rozświetlą. W pomieszczeniach usytuowanych od strony wschodniej czy północnej lepiej sprawdzą się kolory o ciepłym odcieniu, natomiast te położone od strony południowej i zachodniej możemy wykończyć w tonacji chłodnej.
  • wyposażenie – podczas wyboru właściwego koloru farby, uwzględnijmy także elementy wyposażenia salonu i dodatki – ich barwę, styl oraz rozmieszczenie. Aby wystrój pokoju był spójny, wszystkie akcenty wystroju muszą do siebie pasować.

Jeden czy dwa kolorytapeta winylowa na flizelinie

W salonie równie dobrze sprawdzi się jeden kolor, jak i połączenie dwóch dopasowanych do siebie odcieni. Niewielkie wnętrza możemy pomalować w całości na biało lub na subtelne pastelowe barwy. Z drugiej strony, jedną ze ścian warto pomalować na kolor nieco ciemniejszy, co w niektórych przypadkach pozwoli nam optycznie skorygować kształt zbyt długiego i wąskiego pokoju. W połączeniu z bielą dobrze sprawdzi się każdy inny kolor – począwszy od pasteli po intensywniejsze, głębsze odcienie.

W większych salonach możemy postawić również na bardziej wyraziste zestawienia kolorystyczne. Może to być np. błękit i brąz, szarość z fioletem, zielenią lub żółcią, żółć i fiolet, a nawet czerń z bielą, czerwienią lub fioletem. Zgranych duetów kolorystycznych jest jednak o wiele więcej, co pozwala na urządzenie każdego wnętrza odpowiednio do naszych upodobań i warunków w nim panujących.

Barwy możemy łączyć w taki sposób, by harmonizowały ze sobą, a także na zasadzie wyrazistego kontrastu. Aby przekonać się, czy wybrane przez nas odcienie dobrze ze sobą współgrają, warto wyposażyć się w ich testery. Dzięki nim ocenimy faktyczny wygląd kolorów w warunkach domowych, co pomoże nam w podjęciu ostatecznej decyzji.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pomalować salon