Produkty

Jak prawidłowo wymienić uszkodzone płytki ceramiczne

Jak prawidłowo wymienić uszkodzone płytki ceramiczne

Nawet gdy stawiamy na produkty wyjątkowe, te po pewnym czasie mogą sprawić nam zawód. Wówczas drobne poprawki lub też całościowy remont jest jedynym wyjściem. Na szczęście szereg czynności jesteśmy w stanie wykonać sami, co pozwoli nam zaoszczędzić na wynajmowaniu fachowców na przykład do wymiany uszkodzonych płytek ceramicznych. Jak to zrobić samodzielnie?

płytki skuwaniePrzygotowanie

Na początku warto jest zastanowić się, czy konieczna będzie wymiana. Jeśli tak, powinniśmy rozpocząć od kupna pasującej płytki, o ile nie jesteśmy w posiadaniu zapasowej. Następnie istotne będzie odpowiednie wyposażenie, które posłuży nam przy wymianie płytki – niezbędnym elementem będzie klej do płytek ceramicznych oraz przyrządy pomocnicze: szpachelka, paca, śrubokręt, pędzel z grubym włosiem lub miotełka oraz poziomica.

Krok po kroku

Krok 1. Pierwszy krok to usunięcie płytki – nawet jeśli uszkodzony jest tylko jej mały fragment, konieczne będzie pozbycie się całej. Kiedy lekko odkleja się od powierzchni, to jej usunięcie będzie łatwiejsze niż w przypadku pęknięcia, rysy czy innego uszkodzenia. Aby skutecznie pozbyć się jej z powierzchni ściany lub podłogi, uprzednio usuwamy dokładnie otaczającą ją fugę – możemy tego dokonać za pomocą śrubokrętu, nożyka lub innego narzędzia. Dopiero po usunięciu spoin usuwamy płytkę, podważając ją bardzo delikatnie i stopniowo długim i płaskim narzędziem – tutaj możemy użyć np. szpachelki. klej do płytek castorama

Krok 2. Po usunięciu feralnej płytki powinniśmy dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię, pod która się ona znajdowała – tutaj znów niezwykle przydatna okaże się szpachelka. Resztki kleju powinniśmy zebrać zaś przy użyciu pędzla z grubym włosiem lub zwykłej miotły.

Krok 3. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie kleju dostosowanego do warunków panujących w danym pomieszczeniu – ważna jest w tym przypadku odpowiednia siła spajania i wodoodporność. Najlepszym wyjściem jest klej gotowy do użycia, ale możemy go też przygotować samodzielnie według zaleceń producenta konkretnego produkt.

Krok 4. Kiedy klej jest gotowy, równomiernie i bardzo dokładnie rozprowadzamy go po powierzchni, na której ma się znaleźć nowa płytka – tą czynność powinniśmy wykonać przy użyciu packi. Staramy się nałożyć go optymalnie pod względem grubości, aby nie zmagać się ze zbieraniem nadmiarów.

Krok 5. Nową płytkę przed nałożeniem należy dokładnie wyczyścić z wewnętrznej strony przy użyciu pędzla lub miotełki. Po tym możemy dokleić ją w brakujące miejsce, dokładnie wymierzając jej położenie i pomagając sobie małą poziomicą. Następnie dociskamy płytkę i zbieramy ewentualny nadmiar kleju, który usuwamy z pozostałych kafelków, jeśli się na nich zgromadził. Na koniec, po wyschnięciu kleju, uzupełniamy fugi.

 

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo wymienić uszkodzone płytki ceramiczne