Przygotowanie
Na początku warto jest zastanowić się, czy konieczna będzie wymiana. Jeśli tak, powinniśmy rozpocząć od kupna pasującej płytki, o ile nie jesteśmy w posiadaniu zapasowej. Następnie istotne będzie odpowiednie wyposażenie, które posłuży nam przy wymianie płytki – niezbędnym elementem będzie klej do płytek ceramicznych oraz przyrządy pomocnicze: szpachelka, paca, śrubokręt, pędzel z grubym włosiem lub miotełka oraz poziomica.
Krok po kroku
Krok 1. Pierwszy krok to usunięcie płytki – nawet jeśli uszkodzony jest tylko jej mały fragment, konieczne będzie pozbycie się całej. Kiedy lekko odkleja się od powierzchni, to jej usunięcie będzie łatwiejsze niż w przypadku pęknięcia, rysy czy innego uszkodzenia. Aby skutecznie pozbyć się jej z powierzchni ściany lub podłogi, uprzednio usuwamy dokładnie otaczającą ją fugę – możemy tego dokonać za pomocą śrubokrętu, nożyka lub innego narzędzia. Dopiero po usunięciu spoin usuwamy płytkę, podważając ją bardzo delikatnie i stopniowo długim i płaskim narzędziem – tutaj możemy użyć np. szpachelki.
Krok 2. Po usunięciu feralnej płytki powinniśmy dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię, pod która się ona znajdowała – tutaj znów niezwykle przydatna okaże się szpachelka. Resztki kleju powinniśmy zebrać zaś przy użyciu pędzla z grubym włosiem lub zwykłej miotły.
Krok 3. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie kleju dostosowanego do warunków panujących w danym pomieszczeniu – ważna jest w tym przypadku odpowiednia siła spajania i wodoodporność. Najlepszym wyjściem jest klej gotowy do użycia, ale możemy go też przygotować samodzielnie według zaleceń producenta konkretnego produkt.
Krok 4. Kiedy klej jest gotowy, równomiernie i bardzo dokładnie rozprowadzamy go po powierzchni, na której ma się znaleźć nowa płytka – tą czynność powinniśmy wykonać przy użyciu packi. Staramy się nałożyć go optymalnie pod względem grubości, aby nie zmagać się ze zbieraniem nadmiarów.
Krok 5. Nową płytkę przed nałożeniem należy dokładnie wyczyścić z wewnętrznej strony przy użyciu pędzla lub miotełki. Po tym możemy dokleić ją w brakujące miejsce, dokładnie wymierzając jej położenie i pomagając sobie małą poziomicą. Następnie dociskamy płytkę i zbieramy ewentualny nadmiar kleju, który usuwamy z pozostałych kafelków, jeśli się na nich zgromadził. Na koniec, po wyschnięciu kleju, uzupełniamy fugi.