Produkty

Jak przechowywać pamiątki

Jak przechowywać pamiątki

Pamiątki to najlepsze kotwice wspomnień, pozwalają wrócić myślami do wyjątkowych momentów naszego życia. Aby te przetrwały wiele dekad, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.

 

pamiątkiPamiątki – kiedyś i dziś

Pamiątkami bywają często elementy papierowe np. dokumenty, zdjęcia, listy czy dyplomy. Ale są także wśród pamiątek bardzo rożne przedmioty kojarzące się z danym miejscem czy wydarzeniem np. muszle, kamienie, a nawet stroje czy kwiaty. Z jednej strony pamiątki mają przywoływać wspomnienia, dlatego powinny znajdować się w miejscach często odwiedzanych i widocznych, z drugiej zaś – powinniśmy je chronić, tak aby przetrwały wiele dekad.

Tradycyjnie chowało się pamiątki w szufladach, zamykało w pudłach przechowywanych w szafie, na strychu lub w piwnicy. Często potem nawet nie pamiętamy, jakie skarby tam schowaliśmy i gdzie ich powinniśmy szukać. Nowym pomysłem jest, aby większość pamiątek zeskanować, zgrać i przechowywać w formie elektronicznej.

Przechowywanie zdjęć

Cenne, pamiątkowe zdjęcia warto zabezpieczyć tak, aby nie traciły kolorów i nie utleniały się. Jednym ze sposobów utrwalenia i rekonstrukcji bardzo starych zdjęć jest stworzenie profesjonalnych reprodukcji albo zrobienie kopii czy skanowanie. Inne rozwiązanie to zabezpieczenie fotografii za pomocą folii czy przechowywanie ich w profesjonalnych albumach do zdjęć.

Zdjęcia, które uznamy za warte eksponowania możemy umieścić w ramkach, albo antyramach, które stawiamy na półkach lub zawieszamy na ścianie. Możemy także stworzyć całą galerię fotografii np. z wakacyjnych wypraw. Prostym i efektownym rozwiązaniem jest zamocowanie na ścianie drewnianej lub plastikowej listwy, do której przykleimy spinacze, na których przypinamy wybrane zdjęcia. Dzięki temu możemy często uaktualniać i zmieniać taką galerię. Możemy także np. między półkami czy elementami mebli przeciągnąć ozdobny sznurek, który, wyposażony w spinacze, również posłuży do eksponowania zdjęć.

Rodzinne dokumenty

Wiele ważnych pamiątek stanowią dokumenty, dotyczące nas, najbliższej rodziny i przodków. Do ich przechowywania powinniśmy stworzyć optymalne warunki, tak aby przetrwały w rodzinnym archiwum przez wiele kolejnych pokoleń. Jak podpowiadają doświadczeni archiwiści, najlepsza temperatura dla utrzymania starych dokumentów w dobrej kondycji to 16° C. Nie powinny one też być przechowywane w bezpośredniej bliskości grzejników ani w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności. W czasie upalnego lata warto nawilżać nieco powietrze i zapewniać przewiewność w miejscach przechowywania pamiątkowych dokumentów.

Medale, odznaczenia, dyplomy

Pamiątki rodzinne wykonane z metali szlachetnych, szkła czy kryształu możemy trzymać na widoku, nie są one bowiem podatne na zniszczenia. Wystarczy je okresowo przeczyścić specjalnym płynem do pielęgnacji metalu czy szkła. Niezależnie od tego czy będą to medale, odznaczenia, puchary, czy też inne trofea, powinniśmy wyznaczyć im specjalne miejsce. Szczególnie cenne dyplomy wykonane z papieru warto jednak oprawić i trzymać za szkłem. Niezależnie od formy tego typu pamiątek warto eksponować je w prestiżowych i widocznych miejscach, aby mogły przypominać o najcenniejszych osiągnięciach naszych, naszych najbliższych oraz przodków.

Pamiątkowe drobiazgi antyrama castorama

Przywiezione z różnych podróży, np. muszle, rozgwiazdy, kamyki czy piasek, możemy umieścić warstwowo w przezroczystym słoju czy wazonie. Tak stworzona dekoracja doda uroku i utrwali wspomnienia. Inne drobiazgi, jak np. talerze czy tace, możemy powiesić na ścianach tworząc estetyczne kompozycje. Figurki, kubki i inne pamiątkowe sprzęty możemy układać w samodzielnie zrobionych prostokątnych gablotach. Wystarczy pozbijać deski i w nich umieszczać pamiątki, np. na tle stosownych zdjęć.

Zrób to sam

Jeśli mamy choć minimalne zacięcie artystyczne, warto pokusić się o samodzielnie wykonanie stylowych szkatułek i pojemników do przechowywania drobiazgów. Warto je pogrupować – albo chronologicznie, albo tematycznie, tak aby wiedzieć w której szufladce odkopiemy ulubione wspominki. Jeśli już wybraliśmy rodzaj podziału, warto stworzyć idealnie dopasowane do tego pojemniki. Możemy zrobić je samodzielnie lub też kupić gotowe i własnoręcznie je ozdobić. Warto wykorzystać technikę decoupage, tak aby sam pojemnik był estetyczny i aby stylowo ilustrował skarby, jakie w sobie kryje.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?
Półki jako drobne elementy meblowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów należą do niezwykle uniwersalnego wyposażenia. Nadają się wł...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę
Niektóre drobne prace remontowe czy te związane z urządzaniem powinniśmy być w stanie wykonać samodzielnie. Powieszenie półki nie należy do skomplikow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przechowywać pamiątki